Hlavní navigace

Linux Foundation Europe otevírá projekt softwarového ekosystému pro RISC-V

1. 6. 2023

Sdílet

RISC-V Autor: Derrick Coetzee, podle licence: Public Domain CC0

Nadace Linux Foundation Europe oznámila projekt RISC-V Software Ecosystem (RISE), který má napomoci vytvoření výkonnějšího a komerčně použitelného softwaru pro procesorovou architekturu RISC-V. Projekt bude probíhat ve spolupráci se společností RISC-V International. Do projektu se zapojují také firmy jako Andes, Google, Intel, Imagination Technologies, Mediatek, NVIDIA, Qualcomm, Red Hat, Rivos, Samsung, SiFive, T-Head a Ventana.

Projekt je zaměřen na vytvoření robustního softwarového ekosystému, který zahrnuje nástroje pro vývoj softwaru, podporu virtualizace, běhové jazyky, integraci distribucí Linuxu a systémový firmware, přičemž bude nejprve spolupracovat se stávajícími komunitami open source v souladu s osvědčenými postupy open source. Členové projektu RISE budou finančně přispívat a poskytovat podporu pro řešení konkrétních softwarových výstupů, které budou upřednostněny technickým řídicím výborem RISE.

Projekt RISE má umožnit využití RISC-V v open-source nástrojích a knihovnách (např. LLVM, GCC atd.) a urychlit tak implementaci a uvedení na trh, uvedl Gabriele Columbro, generální ředitel Linux Foundation Europe. RISC-V je základním kamenem evropského technologického a průmyslového prostředí, takže je nám ctí poskytnout projektu RISE neutrální a důvěryhodný domov v rámci Linux Foundation Europe.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?