Hlavní navigace

Linux Standards Base 5.0 a Filesystem Hierarchy Standard 3.0

4. 6. 2015

Sdílet

Bylo oznámeno vydání nových verzí standardů Linux Standards Base 5.0 (LSB) a Filesystem Hierarchy Standard 3.0 (FHS). LSB přináší dvě velké změny – odstranění knihovny Qt 3 a zavedení modulů, díky nimž není nutné, aby aplikace byla závislá na celé specifikaci, ale jen na konkrétním modulu. Nová verze LSB je také první, jež nezaručuje 100% kompatibilitu s předchozími verzemi. FHS například ujasňuje použití adresářů /opt, /usr/local a /srv a byla dodána specifikace pro /run.

 Podrobnosti naleznete v poznámkách k vydání LSB 5.0 a FHS 3.0.

LSB je projekt, který si klade za cíl zdokumentovat základní strukturu distribuce tak, aby stačilo udělat pouze jedinou binárku a ta by fungovala na všech distribucích, které se této dokumentace budou držet.

FHS definuje, jak má vypadat adresářový strom a kam patří jaké soubory. Jeho dodržováním se zajistí značná přehlednost a rychlá orientace v systému.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Michal Strnad pracuje ve sdružení CESNET, provozující národní síť vědy a výzkumu, Akademii věd České republiky a jako redaktor na serveru Root.cz. Kromě počítačů rád běhá, kuchtí a čte vše, co se mu dostane pod ruku.