Hlavní navigace

Linuxové distribuce u vpsFree.cz: Ubuntu roste rychleji než Debian

10. 12. 2020

Sdílet

Distribuce loga Debian Arch Ubuntu Mint Fedora

Komunitní projekt vpsFree.cz provozuje vlastní infrastrukturu, na které si mohou členové spouštět vlastní virtuální servery pro své projekty. V současné době je zde spuštěno více než dva tisíce serverů, což je docela zajímavý statistický vzorek, ze kterého je možné například zjistit, jaké distribuce jsou na serverech nejčastěji nasazovány.

Dlouhodobě se na prvních třech příčkách drží Debian, Ubuntu a CentOS. V posledních letech ale nastupuje nový trend, kdy počty serverů s Ubuntu rostou rychleji než ty s Debianem. Zatímco před třemi lety byl Debian na půlce serverů a Ubuntu na čtvrtině, dnes najdeme Debian na 43 % a Ubuntu na 30 %. CentOS se stále drží okolo 14 %. Tyto tři distribuce najdeme na 87 % všech serverů.

Ostatní distribuce mají zastoupení pod čtyřmi procenty, nejlépe je na tom NixOS, který v posledních letech zažívá rychlý růst a dostal se na čtvrté místo. Distribuce Fedora, Gentoo, openSUSE a Scientific Linux postupně uživatele ztrácejí, ostatní distribuce zůstávají na svých nízkých číslech. Nejméně uživatelů pak má Slackware se dvěma instalacemi a Void Linux s jednou jedinou.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.