Hlavní navigace

Linuxové jádro obsahuje závažnou chybu v ovladači virtio

3. 1. 2012

Sdílet

V linuxovém jádře byla objevena chyba, která u virtualizace přes KVM umožňuje za určitých okolností přístup z hostovaného systému k diskům fyzického stroje. Díra se týká ovladače virtio, který je v drtivé většině použit v produkčním nasazení KVM. Na opravě se pracuje a vývojáři jádra diskutují nad tím, jakým způsobem chybu opravit. Linus se k zatím dostupnému opravujícímu patchi postavil odmítavě, protože by mohl způsobit vážnější problémy. Chyba byla nahlášena už v listopadu a detaily si můžete přečíst na bugzilla.redhat­.com.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 1. 2012 12:11

  Keny (neregistrovaný)

  Tak jde o problém blokových zařízení. Tj. je-li do virtuálu zpropagována přes virtio particie nebo přímo logický oddíl z LVM. Virtuálních disků ve formě souboru, uloženého v rámci FS nad tímto blokovým zařízením, se to netýká.

 • 3. 1. 2012 13:09

  Sten (neregistrovaný)

  Přesně tak. Ještě taky záleží, které blokové zařízení to je, protože ne všechny SG_IO podporují. Bohužel disky v LVM jsou to hlavní, co ve virtualizacích používám (hlavně kvůli výkonu a kvůli snažší migraci za běhu), takže to asi budu muset udělat přes fake RAID-1 MD, případně mirror LVM, protože tamtudy SG_IO neprojde. Anebo zkompilovat jádro bez povoleného SG_IO ve virtio.

 • 3. 1. 2012 21:31

  i6 (neregistrovaný)

  https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=752375#c53

  nebo použít toto howto a "zakázat" SG_IO pomocí systemtap při každém bootu

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.