Hlavní navigace

Má Mt.Gox má stále bitcoiny svých zákazníků?

10. 3. 2014

Sdílet

V únoru přišla bitcoinová burza Mt.Gox o 400 milionů dolarů, což znamenalo její konec. Její provozovatelé tvrdí, že peníze vynesli neznámí pachatele skrze bezpečnostní chybu. Odmítají ale sdělit podrobnosti jak o bezpečnostním incidentu, tak i o osudu odcizených peněz. To samozřejmě vyvolává pochybnosti a objevují se otázky, zda si majitelé burzy část peněz nenechali.

Vznikla proto skupina, která se rozhodla prolomit do Mt.Gox a vypátrat nové informace. Podařilo se jim dostat k osobnímu blogu Marka Kerpelese, výkonného ředitele burzy. Zveřejnili pak několik souborů, které mimo jiné obsahovaly seznam více než milionu transakcí a adresu ředitelova bydliště.

Poté se objevil 716MB soubor, ve kterém jsou podrobnosti o zůstatcích v 18 různých měnách. Skupina poukazuje právě na tento soubor, ve kterém je uveden zůstatek 951 116 bitcoinů. To je prý důkaz o tom, že Mt.Gox neříká celou pravdu o ukradených bitcoinech.

Nutno však dodat, že pravost souborů nebyla potvrzena a i tak mohou čísla znamenat jen to, že v Mt.Gox měli (slušně řečeno) takový nepořádek, že si nevšimli včas mizejících peněz a jejich účetnictví proto obsahuje naprosto zcestná data.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.