Hlavní navigace

Maemo přejde od GTK ke Qt

8. 7. 2009

Sdílet

Stalo se to, co někteří předvídali už od chvíle, kdy společnost Nokia koupila firmu Trolltech. Firma nyní oznámila, že celá mobilní platforma Maemo přejde od rozhraní GTK na Qt. Výsledkem bude nové vývojové prostředí založené na Qt, ale část systémových komponent bude stále pocházet z GNOME. Starší GTK prostředí už nebude nadále podporováno a mělo by se přesunout do rukou komunity.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 8. 7. 2009 11:31

  Kaacz (neregistrovaný)

  Ten upravený desktop vycházející z Gnome (a je již jeho součástí), který je více friendly pro malý dotykový displej, se jmenuje Hildon. Úpraveným GUI GTK aplikacím pro Maemo na malých touchLCD se říká Hildonized :-) Většinou jde o náhradu několika volání a úprava velikosti dialogů. A asi jim bude trvat delší dobu než GTK/Hildon všude nahradí za QT. Někde jsem kdysi četl, že QT se dá skinovat asi jako kaskádové styly v html. Takže tomu se asi budou teď věnovat nejvíc. Úprava QT aplikací aby se daly naskinovat na různě velké LCD a podpora touch. Myslím že na tom mohou vydělat i netbooky. Jsou někde na půl cesty mezi velkým desktopem a maemo middle mobile devices a občas trpí velikostí LCD.

  Tu je původní roadmap přechodu na QT (již rok staré!) http://blogs.forum.nokia.com/…-in-linuxtag

  Více viz. http://wiki.maemo.org/Qt4_Hildon

  Kdyby to teda někoho zajímalo asi jako mně, vlastníka Nokia N810 s Maemo4 :-D

 • 8. 7. 2009 14:41

  nula (neregistrovaný)

  Jen jsem zvědavý, jak, a zda vůbec, se to bude týkat stávajících zařízení od Nokie (mám N800) a jestli brzy neskončí tak jako stará nepodporovaná 770ka. Tím pádem by mě nějaký přechod nových verzí Maemo na Qt nějak zvlášť nezajímal… (N800 mi vyhovuje a nemám pocit, že by jí něco zásadního chybělo, tedy kromě integrované GPS a na slunci čitelného displeje, nebo že by v něčem viditelně nestíhala

  Taky mi pořád není jasné, zda tam zůstane v budoucnu aspoň možnost provozovat Gtk+ aplikace?

 • 8. 7. 2009 16:50

  Jaroslav Řezník

  Aplikace pujdou provozovat – jen proste pod vsim co maji hotove bude Qt a ne Gtk a Gtk prejde na misto, kde je ted Qt – komunitou podporovana vec. Akorat vic ten clovek nebyl sdilny, priznal se, ze je manager a ne inzenyr a ze jen okecava, co mu nekdo nakreslil :D Ale byla to pekna prednaska, az to vyjde, tak bych si to rad poridil. Ono do toho jeste promluvi mobilni verze Qt 4.6, videl jsem tu na prednasce o Qt layoutech N70 s Qt GUI, Nokia to zatim mysli s Qt hodne vazne – od vlastnich veci, Symbianu, proste vsude, nabiraji lidi, delaji pres OpenBossa na netbookove Plasme… Jak tu na GCDS mluvi vsichni – nejdriv jsme se bali, kdyz Nokia koupila Qt, ted to vypada hodne nadejne.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.