Hlavní navigace

Maltská banka byla uzavřena, útočníci z ní ukradli 13 milionů eur

14. 2. 2019

Sdílet

Banka trezor

Druhá největší maltská banka Bank of Valletta, přes kterou proudí polovina místních bankovních transakcí, musela kvůli bezpečnostnímu incidentu přerušit provoz. Podle premiéra Josepha Muscata útočníci z banky ukradli 13 milionů eur, tedy přibližně 335 milionů korun. Převedli je na účty ve Velké Británii, USA, České republice a Hongkongu. Banka transakce sleduje a pracuje na jejich zneplatnění, nešlo prý o klientské peníze.

Banka problém objevila ve středu ráno hned po otevření, kdy se objevily nesrovnalosti v mezinárodních transakcích. Těsně poté přišla informace od státních bezpečnostních složek, které banku varovaly před možným napadením. Aby banka zabránila dalším škodám, rozhodla se dočasně přerušit svou činnost, uzavřít pobočky a vypnout bankomaty. To samozřejmě negativně zasáhne ekonomiku země, klienty banky, ale i místa přijímající platební karty – například hotely.

Provoz by měl být postupně obnoven, až se banka ujistí, že útok nemůže být zopakován. Proběhne také mezinárodní vyšetřování, které by mělo odhalit, odkud útok přišel a jak přesně byl proveden.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.