Hlavní navigace

Malý window manager od Nokie

26. 5. 2005

Sdílet

Mobilní linuxová zařízení používají k zobrazování grafiky framebuffer nebo specializované window managery, které vynikají svou nenáročností a rychlostí. Těmi nejznámějšími jsou Qtopia, miniGUI, PIXIL, Microwindows a Tiny-X. Použití standardního X serveru umožňuje běh linuxových aplikací bez náročných úprav.

Window manager Matchbox byl původně navržen právě pro jednoduché použití na mobilních platformách. Nokia financovala další vývoj a OpenedHand upravil Matchbox tak, aby zvýšil jeho výkon a snížil paměťovou náročnost.

Výsledkem je odlehčený window manager, který je společně s platformou Maemo zodpovědný za vzhled grafického prostředí na nové Nokii 770.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 5. 2005 16:16

  Michal (neregistrovaný)
  Autor musel byt evidentne hodne unaveny, pet chyb v jedne zpravicce je hodne zoufale (ke zobrazování, nenáročnístí, svýšil, naročnost, platforou).
 • 26. 5. 2005 20:24

  anonymní
  A přeložit "graphics framework" jako "window manager" a napsat k tomu, že slouží k zobrazování grafiky taky neni zrovna šťastný nápad.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.