Hlavní navigace

Mandriva není mrtvá a prý se má k světu

23. 9. 2010

Sdílet

Mandriva S.A. se konečně rozhoupala a začala reagovat na situaci, která se kolem ní vytvořila. Následky posledních měsíců mohou pro někoho vypadat hodně kriticky, přeci jen odešli vývojáři, kteří měli na starosti stovky, ne-li tisíce balíčků, nicméně je firma velmi optimistická ve směru, který této zajímavé a populární distribuci plánuje. Vytvoření komunitního forku s názvem Mageia nebylo ale bezdůvodné a jak to dopadne se dozvíme časem.

Nový směr Mandrivy by měl být namířen k vytvoření „nejlepší distribuce s KDE na světě“. Mandriva S.A. dále poskytne komunitě technickou infrastrukturu, aby mohla doplnit další desktopová prostředí. Také říká, že i když se může zdát, že je nyní Mandriva mrtvá, není tomu tak a vývoj pokračuje. Dalšího vydání se dočkáme na začátku příštího roku.

Dále se chce Mandriva S.A. věnovat vývoji operačního systému pro tablety s procesory Intel Atom i ARM a soustředí se i na cloudová řešení. Firma chce také najmout 25 nových vývojářů.

Další informace najdete na mandrivali­nux.cz.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 23. 9. 2010 10:27

  pje (neregistrovaný)

  Mandriva SA bezpochyby projevila smysl pro efektivní marketing. Cíl v podobě obalení KDE koleček hvězdičkami mi nicméně příjde jako přiznání vlastní neschopnosti, srovnám-li to s ostatními velkými distribučními projekty včetně forků, které hýří variabilitou z hlediska DM a WM. Vyšší integrace s KDE má totiž své stinné stránky a u Mandrivy tohle musí alespoň tušit, neb je to součást jejich historie... Ale zase - koho z IT manažerů TOHLE zajímá?

 • 24. 9. 2010 10:13

  digri (neregistrovaný)

  Nevím, jaké máte zkušenosti Vy, ale i kdyby šlo jen o kolečka a hvězdičky (a to nejde) a správný výběr verzí programů, tak zrovna KDE měly v Mandrivě zvládnuté vždy výborně.

  Určitě to neznamená, že se Mandriva vzdá ostatních DM a WM, je ale rozumné rozvíjet jednu věc pořádně, než 10 věcí napůl. Z těch velkých distribučních projektů... který neupřednostňuje jednoho DM?

 • 23. 9. 2010 15:19

  Deafboy

  Prečo ma vždy desí keď niekde počujem "vytvoril sa komunitný fork"? Či už tu , alebo pri solarise.. nevidím v tom budúcnosť. Je jasné že ľudia sa obávajú ak zrazu celý projekt preberie cudzia firma a zreorganizuje vývoj, ale počkal by som ako to dopadne. Až v prípade generálneho zlyhania by som forkoval a šiel pôvodnou cestou. Načo zbytočná duplicita, keď ešte nič nieje isté.

 • 23. 9. 2010 18:49

  asdfg (neregistrovaný)

  Ten fork je důsledkem několikaměsíčního vývoje situace a ne že se vývojáři včera rozhodli, že zítra udělají fork, protože jim Mandriva S.A. jednou neodpověděla na e-mail.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.