Hlavní navigace

Maru: Android a Debian v jednom telefonu

5. 2. 2016

Sdílet

Před několika lety svět velmi zaujal koncept Ubuntu pro Android, což byly vlastně dva systémy v jednom telefonu – po připojení velkého displeje se zařízení přepnulo z Androidu na Ubuntu. S něčím podobným teď přichází projekt Maru. Ten takto kombinuje Android Lollipop a Debian. Z obou systémů samozřejmě lze přistupovat k uživatelským datům. A co je nejzajímavější, oba systémy prý lze provozovat zároveň.

Maru je aktuálně dostupný pouze v betaverzi pro Nexus 5, další přístroje snad budou následovat. Bohužel se zdá, že Maru není tak úplně open source a zveřejňuje jen, to co musí. Podobně jako Remix OS. Nexus 5 už je starší model a je otázkou, jak bude běh systému plynulý. Dnes už jsou na trhu i telefony s dvojnásobným či trojnásobným výkonem, se kterými by použití Maru mohlo být ještě mnohem lepší.

(Zdroj: Reddit)

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 6. 2. 2016 17:27

  bflmpsvz (neregistrovaný)

  Mě by úplně stačilo mít telefon s Debianem. Vlastně by stačil "prázdný" telefon s otevřeným bootloaderem a kompletní podporou všech ovladačů v mainline jádru (resp. v Xorg).

 • 8. 2. 2016 6:53

  Trident (neregistrovaný)

  Vzhledem k tomu ze android implementoval vlastní HAL na ty binární bloby od qualcommu(jen priklad), tak si laskavě vytahni tu ruku z nocniku. Nemáš ponětí jaký je dnes android zverstvo a spletenec proprietarniho a otevřeného kodu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.