Hlavní navigace

Masarykova univerzita udělila pamětní medaili Janu Gruntorádovi, zakladateli sdružení CESNET

Sdílet

Petr Krčmář 17. 6. 2019
Jan Gruntorád CESNET

Masarykova univerzita udělila řediteli sdružení CESNET Janu Gruntorádovi pamětní medaili vydanou u příležitosti 100. výročí svého založení. Ředitel sdružení CESNET a vůdčí osobnost akademického internetu Jan Gruntorád má osobní zásluhy o intenzívní výzkumnou spolupráci mezi sdružením CESNET a Masarykovou univerzitou v oblasti počítačových sítí, výkonných výpočetních systémů a práce s multimédii, zdůvodňuje ocenění rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

Příležitostné pamětní medaile univerzita vydává z rozhodnutí rektora pouze při významných výročích. Oceňuje jimi osobnosti, které výrazným způsobem přispěly k rozvoji univerzity a jejímu renomé.

Přečtěte si rozhovor s Janem Gruntorádem, který jsme vydali ku příležitosti 20. výročí sdružení CESNET.

Udělení pamětní medaile je pro mě velkou poctou. S jednotlivými fakultami a pracovišti Masarykovy univerzity dlouhodobě usilovně spolupracujeme na důležitých domácích i zahraničních projektech, její odborníci z oblasti informačních technologií patří ke špičce oboru. Společně se nám podařilo vyvinout řadu zajímavých řešení, která se uplatňují v praxi, říká ředitel sdružení CESNET Jan Gruntorád.

Ing. Jan Gruntorád, CSc., patří mezi průkopníky Internetu v naší zemi. V roce 1991 vedl tým, který navázal první připojení sálového počítače umístěného v budově ČVUT v Praze. Poté 13. února 1992 oficiálně připojil Československo k Internetu.

Od roku 1992 byl zodpovědný za vytvoření celostátní akademické sítě v České republice. V březnu 1996 bylo založeno sdružení veřejných vysokých škol a Akademie věd České republiky CESNET a Jan Gruntorád se stal jeho ředitelem.

Velmi aktivní byl také v zakládání organizace, která má na starosti peering v České republice ‒ sdružení NIX.CZ, byl zvolen do funkce jejího prvního předsedy. Inicioval také vznik právního subjektu CZ.NIC, který je zodpovědný za správu a provoz národní domény nejvyšší úrovně .CZ.

Podílel se na založení asociace sítí ze střední a východní Evropy CEENET. Více než pět let působil jako konzultant NATO v oblasti Kavkazu. Byl zodpovědný za založení IP sítě pro vědeckovýzkumnou komunitu v Ázerbájdžánu. V letech 2003 až 2009 byl členem představenstva společnosti DANTE, která provozuje celoevropskou síť GÉANT.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.