Hlavní navigace

Měření vlivu Thermald na výkon notebooku s 10nm Intel Core i7-1185G7 Tiger Lake

20. 7. 2021

Sdílet

Intel Tiger Lake Autor: Intel

Phoronix změřil ve více než stovce testů vliv použití teplotního démona Intel Thermald na výkon aktuálně nejvyšších firemních CPU pro notebooky, 10nm generace Tiger Lake, v Linuxu. Měření lze hrubě shrnout slovy, že vliv je pozitivní, ač dojde k mírnému nárůstu teplot a spotřeby CPU.

Sluší se doplnit, že Thermald je systémový démon od Intelu používaný řadou linuxových distribucí (včetně třeba Fedory či Ubuntu), který umí proaktivně řídit provozní parametry CPU za pomocí měnění parametrů jako P-state a dalších.

Jsou situace, kdy vypnutí Thermald vede k vyššímu výkonu, a to konkrétně ve hrách, kde se vedle CPU části uplatňuje i GPU, které v Tiger Lake zabírá poměrně velký kus křemíku a má tak významnější dopad na provozní charakteristiky CPU než pouhý běh zatížené CPU části s prostou akcelerací GUI desktopu, která je ve srovnání s 3D hrami z hlediska náročnosti zanedbatelná.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.