Hlavní navigace

MetaCentrum CESNET navýšilo výpočetní výkon o 8423 jader a zrychlilo o čtvrtinu

Sdílet

Petr Krčmář 31. 3. 2021
MetaCentrum CESNET Autor: CESNET

MetaCentrum provozované sdružením CESNET výrazně rozšířilo a modernizovalo svou výpočetní infrastrukturu o 8423 procesorových jader. CESNET integruje výpočetní clustery akademických institucí napříč českou akademickou komunitou. Zároveň je dominantním vlastníkem zdrojů. Vlastních 15 000 CPU nabízí široké akademické a výzkumné komunitě v České republice. Celková integrovaná výpočetní kapacita činí 38 000 procesorových jader.

Mapa akademických výpočetních zdrojů v rámci MetaCentra
Autor: CESNET

Mapa akademických výpočetních zdrojů v rámci MetaCentra

Nové výpočetní clustery jsou umístěné na Západočeské univerzitě v Plzni, ve Fyzikálním ústavu AV ČR a v rámci participace na projektu ELIXIR CZ ve výzkumných institucích BIOCEV a UOCHB AV ČR. Vybudování nových serverů pro náročné úlohy a posílení stávajících kapacit je především určeno pro náročné úlohy proteomického charakteru a chemické biologie. Část kapacit je směrována na podporu databázových prostředí pro širokou komunitu uživatelů, upřesnil docent Jiří Vondrášek z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.

Výpočetní výkon je rozmístěn po celé České republice, v dosahu uživatelských skupin. Slouží celé škále vědních oborů, jako jsou např. přírodní a fyzikální vědy, farmacie, bioinformatika, genomika, biologie, medicína, informatika a počítačové inženýrství. Zapojením nových výpočetních kapacit se odborníkům ze zmíněných oborů zkrátí doby zpracování dat, sníží čekací fronty a rozšíří škála možných výpočtů.

Výpočetní výkon je díky MetaCentru propojen do jednotného prostředí, které umožňuje efektivnější využití existujícího špičkového vybavení a přístup k široké škále licencí a nástrojů. Součástí služeb MetaCentra je i odpovídající podpora jak pro vědecká workflow, tak pro nástroje typu JupyterNotebook, JupyterHub, Hadoop či Spark pro zpracování velkých dat.

MetaCentrum v roce 2020 využívalo 2225 uživatelů. Ti v loňském roce propočítali celkem 16 630 procesorových let ve více než 13 miliónech výpočetních úloh. Díky prostředí MetaCentra vzniklo v minulém roce 236 publikací registrovaných ve Web of science.

Výpočetní prostředky jsou také integrovány do mezinárodního výzkumného prostoru. Jedná se například o prostředí Evropské gridové infrastruktury (EGI). Část nového výkonu bude směrována i pro užití v rámci iniciativy European Open Science Cloud (EOSC), pro kterou je CESNET jmenován národním koordinátorem.

(Zdroj: Tisková zpráva)

Našli jste v článku chybu?