Hlavní navigace

Meyer Optik Görlitz přiznává: prodávali jsme předražené čínské objektivy

12. 3. 2019

Sdílet

Fotoaparáty foto

Nový vlastník zkrachovalé značky Meyer Optik Görlitz vydal oficiální prohlášení k věci, která byla jasná každému, kdo se podíval do eshopu a porovnal si levný čínský objektiv s jeho téměř identickou kopií s nápisem Meyer Optik Görlitz. Firma v předchozích letech prodávala za nekřesťanské peníze objektivy, které byly jen upravenou verzí levných čínských či ruských skel. Nový šéf firmy konstatuje, že je po převzetí loni v prosinci šokovalo, jak probíhala organizace a procesy uvnitř firmy.

Ta si to samozřejmě mohla dovolit z jednoho prostého důvodu: Meyer Optik Görlitz je ve foto světě legendou, například díky objektivu Primoplan 58mm f/1.9. Kromě toho ale firma prodává objektivy jako Somnium (kopie ruského typu) a Nocturnus (kopie čínského objektivu), což je dle nového vedení absolutně nepřijatelné, navíc když na objektiv současně tisknete Made in Germany. Nové vedení jasně uvádí, že nic takového se již nebude dít, žadné takto vzniklé objektivy už nebudou uvedeny na trh. Stávající návrhy jsou nyní podrobovány analýze. První inovovaný model, Trioplan 100mm, se objeví letos v létě.

Pro srovnání: dva identické objektivy v nabídce českého e-shopu

Pro srovnání: dva identické objektivy v nabídce českého e-shopu

Pozn: s tradičními foto značkami se ve foto světě „kšeftuje“ běžně. Mnohé objektivy Sony s nápisem ZEISS ve skutečnosti vznikly v Minoltě ještě za filmové éry, mnohé objektivy Leica pro bezzrcadlovky Panasonic nepocházejí z německého Wetzlaru (nemluvě o Leica foťácích v telefonech Huawei, které sice Leica spolunavrhuje, ale vyrábí je čínští výrobci), všechny současné objektivy Voigtländer dělá ve skutečnosti japonská Cosina (to se ale oficiálně ví) atd.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.