Hlavní navigace

Meziroční pokles prodeje digitálních fotoaparátů dosáhl 40 %

13. 1. 2021

Sdílet

Fotoaparáty foto

Analytická společnost BCN Retail uvádí, že meziroční pokles prodeje digitálních fotoaparátů v Japonsku dosáhl 40 %. Japonský trh je přitom dobrým indikátorem vývoje v celosvětovém měřítku. Pokles této výše pak jistě lze označit přímo za propad.

Z vývoje čísel za rok 2020 ale nelze vyvozovat obecný trend, prodeje byly nepochybně ovlivněny jak výpadkem ze strany zákazníků, tak výpadky v dodavatelských řetězcích, vše v důsledku pandemie COVID-19 (čísla za březen a duben vykazovala dramatický propad.

Z podstatných událostí snad jen připomeňme, že loni došlo k prodeji divize foto techniky společnosti Olympus firmě JIP. Ta sice bude podle všeho ve vývoji i výrobě pokračovat nezměněným tempem, nicméně skutečnost, že Olympus opouští svůj tradiční trh, protože foto divize byla dlouhodobě ztrátová, leccos indikuje. Dále doplňme, že podle všeho definitivně končí tradiční významný veletrh foto techniky Photokina.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 13. 1. 2021 17:40

  JVr

  Mno ono to focení mají lidé často spojené s cestováním, a to je v důsledku COVIDu velmi omezené.

  Alias Japonec si koupí nový foťák, aby vyrazil kvalitně ofotit Evropu, jenže tam ho nikdo nepustí, takže si na to ani nejde koupit foťák.

 • 13. 1. 2021 21:48

  D.A.Tiger

  To je pravda. Ale myslim, ze COVID jen necekane a neprijemne urychlil nevyhnutelne. Klasickym fotakum uz nejakou dobu silne konkuruji mobily a smartphony. Vyvoj jejch optiky se rok od roku zrychluje, je cim dal dokonalejsi, takze bezny clovek dneska uz v podstate smostatny fotoaparat nepotrebuje. Myslim, ze by je casem stejne vytlacili az na hranici zarizeni pro fjnsmekry a profesionaly. Podobne jak flash disky a prenosne disky vytlacuji DVD. Jen by to trvalo o par let dele.

 • 18. 1. 2021 13:13

  Aas

  Udivuje ma, ze fotky s mobilu su v dnesnej dobe uz kvalitou tazko odlisitelne aj od tych co boli urobene najlepsimi kompaktami.
  Ako to, ze vyrobcovia fotakov, nedokazu napodobnit uzasny softver co robi s mobilnych fotiek snimanych miniaturnymi sosovkami krasne snimky?
  Ved obycajny kompakt ma okrem omnoho lepsej optiky, aj vacsi senzor a dalsie komponenty, co z priestorovych dovodov nie je mozne dostat do smartfonu.
  Vie to niekto vysvetlit?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.