Hlavní navigace

Micron 5210 Ion jsou první SSD s QLC NAND flash čipy

23. 5. 2018

Sdílet

QLC SSD

Intel a Micron dotáhly v rámci společného podniku IMFT do finále výrobu QLC NAND flash čipů a Micron představil první řadu SSD jimi vybavených. QLC čipy ukládají do jedné paměťové buňky celkem 4 bity, tedy musí být schopny zapisovat a číst 16 napěťových úrovní. IMFT navíc dotahuje do finále výrobu QLC čipů vrstvenou technologií o 64 vrstvách, přičemž do budoucna půjde dokonce na 96 vrstev (na kterých dnes umí TLC čipy).

SSD Micron 5210 Ion tak představují nejnovější počin v oblasti množství dat nacpaných v jednom standardně velkém NAND flash čipu (1 Tbit / die). Kapacitně tak řada 5210 Ion může bez problémů nabídnout velikosti SATA SSD od 1,92 po 7,68 TB, ostatně od Micronu není problém dnes objednat 2,5" PCIe ×4/U.2 SSD řady 9200 ECO s TLC čipy o kapacitě 11 TB (za ~150 tisíc Kč).

U QLC čipů lze sice počítat na jednu stranu s nižší cenou SSD s danou kapacitu, na druhou stranu zde ale bude nižší životnost, přesněji řečeno počet Program/Erase cyklů, tedy cyklů zápisu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 5. 2018 7:50

    rpajik

    Místo špatných TLC budeme mít ještě horší QLC, no nemůžu se dočkat.

    Nejhorší je, že se tyhle trendy dostávají i do datacenter disků. Například celá Intel datacenter řada S4xxx je postavená na TLC. Když se člověk snaží, tak sežene do serveru nějaké MLC ( typicky se strašnou dodací dobou ) no a SLC jsem už neviděl několik let.

    Vyrábět kvalitní produkty není moderní. Smutný trend dnešní doby.

  • 24. 5. 2018 9:44

    Yenya (neregistrovaný)

    No a tak není to tak, že SLC se prostě nevyplatí? Že je daleko levnější koupit do datacentra třeba o 1/10 víc těch TLC (časem QLC) a prostě tak jako dřív počítat s tím, že jeden server je něco, co může kdykoli vypadnout a zmizet, a přizpůsobit tomu softwarové vrstvy nad tím?

    Protože jinak člověk dopadne jak Alza - drahé hardwarové diskové pole, ale pořád je jen jedno, a když se řadič rozhodne to pole rozbít, tak ho prostě rozbije, a celé enterprise-level řešení jde do háje.

    -Yenya

  • 24. 5. 2018 10:07

    Ondra Satai Nekola
    Zlatý podporovatel

    Kolik bys byl za to SLC ochotny platit?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.