Hlavní navigace

Microsoft couvá: upgrade na Windows 10 lze opět odmítnout

29. 6. 2016

Sdílet

Microsoft za své vnucování aktualizace na Windows 10 schytal hodně kritiky. Jedna uživatelka na společnosti dokonce za nechtěný a nepovedený upgrade vysoudila deset tisíc dolarů. Teď Microsoft ustupuje a nová verze aktualizačního klienta obsahuje jasně viditelnou možnost upgrade odmítnout. Také zavření okna křížkem opět znamená odmítnutí, ne schválení jako v několika posledních týdnech.

Dnes mimochodem začíná posledních třicet dní, během kterých lze Windows 7 či 8 na nejnovější verzi bezplatně upgradovat. Poté už si zájemci budou muset standardně koupit licenci. Vzhledem k tomu, jak se Microsoft Windows 10 snaží prosazovat, však zůstává otázkou, zda termín skutečně dodrží a neprodlouží.

(Zdroj: Ars Technica)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 6. 2016 15:02

    Saljack

    Porad jsem tomu neveril a myslel jsem si, ze to jsou famy o tom, jak se Win 10 samo vnuti. Ale pred mesicem jsem dostal PC s tim, ze nelze zrusit instalaci Win 10 a jedine co jde je ji odlozit asi za 3 dny. Asi hodinu jsem hledal jak se to zbavit (jake aktualizace se musi odinstalovat a zakazat a co zmenit v registrech). Za me je tohle proste zmr..... . Proc se nemuzu rozhodnout sam kdy a zda vubec budu instalovat a proc se to hlavne neda zrusit pred zacatkem instalace?

  • 29. 6. 2016 15:27

    Petr M (neregistrovaný)

    "Proc se nemuzu rozhodnout sam kdy a zda vubec budu instalovat a proc se to hlavne neda zrusit pred zacatkem instalace?"

    1) Výměny železa po dvou letech s výpalným v podobě OEM licence jsou pryč, teď, pokud se nerozdrbe základní deska a nepřijdou s něčím nenažranějším, než .NET, klidně stroj výkonově vydrží 10 let. Pramen vyschnul.

    2) Kupodivu, není moc co zlepšovat na SW, protože prakticky všechno, co si zákazník žádal, už je někde nějak implementováno... Funkce pro 0,5% zákazníků se nevyplatí vyvíjet a moc nezvednou kšefty. Takže tahle motivace padla.

    3) Inovace pro inovace ve stylu Ribbonu a dlaždic jaksi lidi nemotivuje ke koupi nové licence. Ale to je asi normální, jedna firma zkoušela před pár lety prodávat elektrikářům zahnutý kombinačky a za dva měsíce to zabalili.

    Takže nový zdroje příjmů:

    A) "Pronájem" software - místo krabicové licence za 100€, kterou bys na tom stroji měl pět let, zaplať měsíčně 10€. K tomu je ale potřeba jiná verze produktu, protože zákazník (překvapivě) blbě nese, když má oboustranně odsouhlasenou smlouvu, zaplaceno, co mu ze smlouvy vyplývá a druhá strana si vzpomene, že chce od něj ještě prachy nad rámec smlouvy. Tak jako u Autocadu, 365 opic,...

    B) "Obcházení NATu" pomocí pronájmu pár mrzkých MB pro data za "symbolický" měsíční výpalný a s veřejnou IP adresou. A s nějakýma pravidlama, který uživatel neovlivní, vydíráním, rušením účtů a mazáním dat,...

    C) "Umělá inteligence", která ví vše: http://www.lupa.cz/clanky/microsoft-pocitace-budou-brzy-chytrejsi-nez-lide-zde-budeme-nejvice-investovat/ Otázka je, ne čem budou tu AI trénovat, na koupených datech to asi nebude, protože ty by měla i konkurence. Ale ve W10 je zapnutá telemetrie a podle EULA si může M$ sosat, co uzná za vhodný...

    D) "Užitečnýma informacema" v podobě otravné reklamy na systému, za který už člověk stejně měsíčně platí.

    E) "Ochranou duševního vlastnictví" v podobě patent trollingu.

    (Jestli někoho napadne další způsob, jak škubat uživatele, ať si ho nechá pro sebe. Nepřítel naslouchá.)

  • 29. 6. 2016 15:33

    Jan Zapletal (neregistrovaný)

    Můžete prosím napsat podrobnosti, jak k tomu došlo?
    Sám mám W7, už skoro rok mě cca jednou týdně otravuje ta bublina v systray, jak jsou ty W10 super, že si mám rezervovat svou instalaci, ale žádný nucený přechod nenastal.

  • 29. 6. 2016 16:18

    Honza (neregistrovaný)

    Zajímavý. Musel jsem si kvůli novému zaměstnání koupit notebook s widlema, doporučovali mi 7, což jsem poslechl. Tak už jen čekám, kdy na mě vyleze něco, co nejde zavřít :-)
    No aspoň mě to přinutí si tam dát Linux aspoň jako dual boot.

  • 29. 6. 2016 16:37

    Karel (neregistrovaný)

    Jde nastavit čas instalace na později a pak na internetu rychle dohledat návod, jak to nenechat spustit.

  • 29. 6. 2016 16:34

    Karel (neregistrovaný)

    Různí lidé popsali různá pozorování. U mne to bylo nejspíše takhle:
    1. Jsem se při hrabání v ikonkách (nastavení zařízení pro přehrávání) uklikl a zobrazil ten dialog. Zavřel křížkem. Stalo se mi to několikrát, vždy se to zavřelo.
    2. Jednou jsem to nezavřel křížkem, protože jsem rebootoval počítač
    3. O pár hodin později počítač oznámil, že jde instalovat. Stopnul jsem to včas a podle návodu na internetu zablokoval

    Můj osobní předpoklad je, že když je to okno uzavřeno rebootem, tak se nechová jako zavření křížkem, ale jako kliknutí na "ne". Jenže ono to ne není ne, ale "ne teď, až večer".

    Jo a je to počítač s MS Windows 8.1 na hry. Vedle stojí pracovní PC s MS Windows 7 a tam jsem nikdy žádný problém neměl, ta ikonka není tak na ráně.

  • 29. 6. 2016 20:54

    Martin Dráb (neregistrovaný)

    Pokud se to začne samo instalovat a už se to nedá zrušit, tak naštěstí stačí počkat, až bude nutné souhlasit s novou EULA. ODmítnutí souhlasu znamená návrat do předchozího stavu. Ale čekat na možnost odmítnutí je pěkná otrava.

  • 30. 6. 2016 2:32

    Jirka1 (neregistrovaný)

    Jenže dotaz na souhlas s Eula se objeví až ve chvíli, kdy naběhnou Win10, ne jako kdysi hned na začátku instalace. Pokud se instalace s HW nemá ráda a wokna nenaběhnou, není jak s Eula nesouhlasit, takže výsledkem je rozdrbaný systém.

  • 30. 6. 2016 13:10

    Pavel Valach

    Tak nějak, už jsem zažil, že AVG zablokovalo jinak bezproblémový průběh upgradu - protože se nedokázaly načíst drivery pro "early anti-malware protection". Nicméně většinou, když už upgrade selže v nějaké fázi (třeba vypadne proud - i to se mi stalo), dokáže se z toho Windows zotavit sám a vrátit se zpět na 7/8.

    Ještě k předchozím odpovědím:
    Dovolím si malý spam, protože jsem se pokusil už dříve sepsat, jak celá ta šaškárna s upgrade na Win10 probíhala, přičemž jsem úplně zkusil ignorovat veškeré "privacy concerns", které se objevily dříve, a soustředit se čistě na upgrade a jak se vyvíjel v čase. Začalo to celkem nevinně, ale ta poslední varianta - "upgrade is scheduled on May 16th" byla opravdu nepříjemná a nachytala se na ni spousta lidí, včetně několika příbuzných a známých.
    https://noise.paulos.cz/post/windows10-upgrade-ms-knows/

  • 29. 6. 2016 16:21

    Jarda_P

    Proc se nemuzu rozhodnout sam kdy a zda vubec budu instalovat a proc se to hlavne neda zrusit pred zacatkem instalace?

    Protoze sam nevite, co je pro vas nejlepsi, tak dobre, jak to vedi soudruzi z Redmondu. Ale nevdek svetem vladne a tak nakonce vymekli. To je za to, ze byli tak laskavi a ptali se vas, jestli Widle 10 chcete nainstalovat nebo jestli je chcete nainstalovat.

  • 29. 6. 2016 15:23

    Penzista (neregistrovaný)

    Já jsem již dávno rozhodnut. W10 jednoznačně NE. Tím končí tvá Máňa Microsofte.

  • 29. 6. 2016 22:29

    Radovan (neregistrovaný)

    Jo, těmi jsem také s M$ skončil. Zkoušel jsem chvilku XP, ale pár věcí které jsem používal v nich nefungovalo, takže jsem zůstal na W98SE a přitom se zvolna přesunoval na Linux.

    Obrana proti té nucené "aktualizaci" se dost důkladně rozebírala tady: http://www.pc-help.cz/viewtopic.php?f=46&t=174952

  • 30. 6. 2016 7:13

    Radovan (neregistrovaný)

    Tak já ti řeknu něco co nevíš. V diskuzích se sdělují osobní zkušenosti, ne jenom propagandistické a reklamní žvásty, blábolofile. Mohl jsi ten odkaz dát aspoň v češtině, jsou tam na fóru i lidé, kteří tu ostrovní hatmatilku neznají!

  • 30. 6. 2016 14:13

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    OMG, další "expert". Podle vás bychom se asi měli bavit o tom kdo viděl jaký dialog, k jakému datu, jakou měl barvu, jakou utilitu (dost možná plnou malwaru) kdo stáhnul aby u něj upgrade neproběhl, plus samozřejmě o tom jak je třeba si nasadit alobalovou čepici, aby Windows 10 nemohly číst vaše myšlenky :). Naopak nějaká dokumentace toho jak věc opravdu funguje, to jsou jenom propaganda a reklamní žvásty :D

    Ta "ostrovní hatmatilka" je standardem v oblasti IT, takže zrovna na rootu by jí lidé rozumět mohli. Nehledě na to že je to lingua franca, takže když se potká Čech a Polák, hovoří spolu anglicky, nemluvě o Čechovi a Maďarovi.

  • 30. 6. 2016 14:40

    Radovan (neregistrovaný)

    Jenže ti co té hatmatilce nerozumějí nechodí na root, ale pro pomoc právě na ten PC-help a podobná fóra. Zrovna problémů s Widlemi se tam úspěšně řeší desítky denně, poslední dobou hlavně s Desítkami, včetně těch které se nainstalovaly samy.

    Mimochodem, čepice z alobalu je trapná debilita, kryje hlavu zvrchu, zatímco počítač skenuje mozek zezdola. Navíc lidé, kteří by o daném tématu měli vědět víc než ostatní, různé mechanické ochrany používají. Šéf FBI má zalepenou kameru, Mark Zuckerberg kameru i mikrofon... Jenom blábolofil ukazuje svůj velký nos celému světu dobrovolně :-D

  • 30. 6. 2016 15:08

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    MS KB je k dispozici i v češtině, byť jsou to někdy automatické překlady.
    https://support.microsoft.com/cs-cz/kb/3080351

    Mark Zuckerberg má zalepenou kameru i mikrofon, ale zato stejné heslo na LinkedIn, Pinterest a Twitter. A to je heslo bylo údajně "dadada". Možná měl méně lepit páskou, a víc používat mozek při tvorbě hesel.
    http://www.telegraph.co.uk/technology/2016/06/06/mark-zuckerbergs-password-was-dadada-what-hope-do-the-rest-of-us/

    No a teď k vaší... ctěné osobě. Víte že oči jsou okno do duše? A přece nechcete, aby vás někdo špehoval. Takže šup pro izolačku, a oči zalepit.
    https://www.natur.cuni.cz/fakulta/veda-a-vyzkum/popularizace/clanky/oci-okno-do-duse

  • 30. 6. 2016 15:22

    Radovan (neregistrovaný)

    Já i tam to cs-cz dovedu dopsat ručně, o to neměj obavu. Ohledně hesel si Zuckerberg zřejmě vzal inspiraci z těch amerických jaderných raket.

    A kdepak, kameru ani mikrofon u počítače nemám, a oči si zalepovat nehodlám. Naopak, rád se třeba na ulici dívám lidem do očí, a baví mě jak uhýbají pohledem. Všichni sráči co používají Window$... :-D

  • 30. 6. 2016 18:40

    Lol Phirae (neregistrovaný)

    Podle vás bychom se asi měli bavit o tom kdo viděl jaký dialog, k jakému datu, jakou měl barvu, jakou utilitu (dost možná plnou malwaru) kdo stáhnul aby u něj upgrade neproběhl

    To ani není nutné, ty vaše zmrdské praktiky dostatečně a průběžně dokumentují jiní. Včetně posledního majstrštyku, kdy zavření okna zmrdské spamovací aplikace bylo bráno jako odsouhlasení aktualizace.

  • 30. 6. 2016 8:11

    Saljack

    No a prijde ti normalni tenhle navod, kde se musis petkrat otocit na noze, podivat se do slunce a vyvolat ducha praotce Cecha, misto toho, aby tam bylo tlacitko zrusit s checkboxem "Uz me upgradem na Win 10 neser".

  • 30. 6. 2016 14:28

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Ad petkrat otocit na noze, podivat se do slunce a vyvolat ducha praotce Cecha - pokud jsem si všiml, tak stačí v Registry ve větvi HKLM\SOFTWARE\Po­licies\Microsof­t\Windows\Win­dowsUpdate nastavit
    DWORD value DisableOSUpgrade = 1. U Pro edice Windows je k dispozici GUI.

    Ad prijde ti normalni tenhle navod... misto toho, aby tam bylo tlacitko zrusit s checkboxem "Uz me upgradem na Win 10 neser" - MS tlačí Win10 uživatelům trochu agresivněji. Chápu snahu dostat všechny uživatele na novou platformu, a chápu že automatický upgrade některé uživatele nepotěší.

  • 30. 6. 2016 14:40

    Saljack

    Nestaci to nastavit v registrech musi se jeste skryt (skryt odebrat) dve aktualizace! A i kdyby stacilo to zmenit v registrech, tak to proste je blbost na entou a neni vubec duvod, proc by tam nemelo byt tlacitko zrusit upgrade.

    MS tlačí Win10 uživatelům trochu agresivněji.
    Vypadlo ti tam jedno slovicko spravne ma byt trochu hodne agresivneji.

  • 30. 6. 2016 17:42

    kaliszad

    Ke spolehlivosti bych si dovolil jisté výhrady. Na mém laptopu s Debian Testing (!) je momentálně uptime 62 dní a žádný problém. S Windows 10 Pro jsem nucen pracovat v práci na poměrně dobrém železe, Core i7 HQ (Haswell), 16GB RAM, 256GB SSD Samsung 840 Pro a stejně mi výkon nepřijde nějak skvělý. Každý den vypínám, protože to Windows mají rádi a často je nějaký update, který to prostě chce. Defaultní nastavení Windows 10 dělají ze systému v podstatě malware/ spyware absolutně nepřípustné do firemního prostředí a práci s osobními daty např. nějakého chudáka zaměstnance.
    Z hlediska technického pokroku mají Windows 10 našlápnuto na nějaké slušné funkce, jako subsystém pro Linux (ale jen terminál) a Win32 OpenSSH taky vypadá dobře i když jsem již delší dobu neregistroval v tom kódu aktivitu. (https://github.com/PowerShell/Win32-OpenSSH) Jinak ale pořád má Windows příšerného správce disků, PowerShell, když opravdu potřebujete něco pokročilého, tak selže/ neumí nebo "to je omezení win32 API", takže robocopy umí např. kopírovat soubory do cest delších 260 znaků, co potom nelze spravovat v PowerShellu. Viz omezení cesty na celkem 260 znaků (https://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/desktop/aa365247%28v=vs.85%29.aspx#maxpath). Podobné nedodělky jsou asi všude, ale tady jsou prostě super markantní na to, že jen na Windows pracuje přes 1000 inženýrů a to nemají asi 30 souborových systémů jako Linux, nemají podporu nejméně 5 různých architektur (x86, ADM64, ARM, MIPS, Power, Sparc atd.) na produkční úrovni a obecně komunita kolem Windows nemá na výběr z nejméně 5 grafických prostředí (Gnome, KDE, XFCE, Unity, MATE atd.) nad asi 2-3 servery/ protokoly (X, Wayland, Mir). Inženýři v Microsoftu tedy mají poměrně jasné zadání, všichni jsou za svojí práci jistě dobře placení a přesto se zdá, jako kdyby jim pořád ujížděl vlak. Možná se mi to jen zdá, ale Windows prostě dle mého umírá a Linux a ostatní svobodné projekty v mnoha směrech Microsoftí produkty předehnaly. Jediné co Windows (a Office) má k dobrovůli je zkostnatělost/ nezájem běžných uživatelů, kteří prostě znají tu modrou ikonku na internet a to okno, kterému se říká start. Ví kde se krabice zapne, kde vypne a jinak jdou s proudem. A tací jsou i mezi 20-letými s maturitou a vyznamenáním z prestižního gymnázia. Prostě je počítače nezajímají, nejde jim s nimi pohodlně pracovat, mají jiné zájmy. Těmto uživatelům dle mého dnes lépe poslouží Ubuntu LTS od někoho, kdo to nainstaluje, nastaví a uživatel i admin mají 5 let klid s tím, že admin nemusí řešit žádné buzerace a instalace s nastavením je rychlejší, dá se automatizovat i bez "správné" licence a vše je v neposlední řadě levnější.

  • 30. 6. 2016 18:21

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Tak já počítače s Windows, tedy desktopy, notebooky i servery, rebootuji jen když se patchuje. Jinak k tomu nevidím důvod. Desktopy běží non-stop, notebooky když se nepoužívají tak spí, a server pochopitelně musí běžet nonstop. V případě instalace updatu je nastavená policy tak že upozorňuje, ale sama nerebootuje. Podobně jsou v GPO ne-defaultní volby pro telemetry atd.

    Subsystem for Linux je pokračovatelem původního Subsystem for Unix z prvních Windows NT, akorát je binárně kompatibilní s Ubuntu. Samozřejmě bez X11, protože X11 je příšernost z mnoha hledisek včetně bezpečnosti, a navíc snad už brzo umře. Ale můžete si nainstalovat X11 server.
    OpenSSH je asi opravdu jen pro kompatibilitu s Linuxem. PowerShell se dá vzdáleně používat už zatraceně dlouho.
    PowerShell je daleko silnější než unixové shelly, a je před nimi doslova generačně napřed.
    Omezení délky cesty na 260 znaků je prostě design systému (BTW v nových buildech se dají zapnout delší cesty). Robocopy umí limit obejít, ale řada jiných aplikací ne.

    Ad přesto se zdá, jako kdyby jim pořád ujížděl vlak. Možná se mi to jen zdá, ale Windows prostě dle mého umírá a Linux a ostatní svobodné projekty v mnoha směrech Microsoftí produkty předehnaly - v čem konkrétně myslíte že Linux předehnal Windows? Pro mě je Linux opisem unixů ze sedmdesátých let, s primitivním API a hromadou nefunkčních a polofunkčních funkcionalit, od FS, přes power management a různé knihovny až po UI. Spousta věcí se vůbec neřeší (API pro management servisů/deamonů, management síťových karet atd.), nebo se tříští síly na mnoho projektů, které ve výsledku nestojí za nic (X11 a hromada projektů jeho náhrady, nyní Mir a Wayland; hromada polofunkčních desktopových prostředí; OSS vs Alsa vs PulseAudio; init vs BootScripts vs busybox-init vs eINIT vs Initng vs OpenRC vs runit vs systemd vs Upstart). A těch problémů je daleko víc:
    http://itvision.altervista.org/why.linux.is.not.ready.for.the.desktop.current.html#Desktop_Linux_Problems_and_Major_Shortcomings

    Ad uživatelům dle mého dnes lépe poslouží Ubuntu LTS - dokud nebudou potřebovat pracovat jinak než tak že se připojí textovým terminálem na server. Když dotyčný potřebuje přístup k poště, kalendáři, taskům a public folders na Exchange serveru, a chce aby to opravdu fungovalo, tak může buď experimentovat, nebo prostě použít Windows+Outlook. Pokud chce řídit projekty, může používat nějaké utilitky, nebo MS Project s připojením na Project Server. Pokud chce číst a psát dokumenty ve formátu který používají ostatní, a nechce s tím mít problémy, použije MS Office. Pokud chce dělat účetnictví, prostě použije jeden z účetních SW pro Windows. Pokud chce projektovat převodovky, letecké motory nebo mosty, použije AutoCAD, Pro/ENGINEER nebo CATIA. A tak dále. Na Linuxu je to spektrum aktivit, které člověk může bez problému dělat, velmi úzké. A i tam to "bez problému" často znamená "stravte nad tím pár dní experimentováním".

  • 30. 6. 2016 20:29

    kaliszad

    Servery máme s Windows Server, Debian, CentOS a HP-UX. Restartujeme, když můžeme (to je někdy i přes rok), dřív ne, neptejte se. Desktopy a laptopy většina uživatelů prostě vypíná, protože s tou sbírkou softwaru to tak nějak běží lépe, je míň problémů se supportem.
    S WinRM zkušenosti mám. Ale ssh a především openssh je tedy mě osobně příjemnější k serióznímu použití. Doporučuji kniho od Michael W Lucase "SSH Mastery" a asi pochopíte proč. WinRM podle mých informací takové možnosti tunelování, obalování jiných protokolů, jednoduché autentizace pomocí public/ private klíčů nemá. Navíc z Linuxu na Windows se tím přistupuje špatně, pokud nechcete přistupovat přes nešifrované spojení. (https://blogs.msdn.microsoft.com/powershell/2015/10/27/compromising-yourself-with-winrms-allowunencrypted-true/) To, že konečně bude mít Windows seriózní podporu ssh je podle mě pro všechny výhra.
    Navíc z hlediska ochrany osobních údajů je přistupování na počítače uživatelů přes WinRM dost šedé. V praxi tedy TeamViewer (chápu i to není ideální) nebo GPO. Taky se potom nemusí řešit verze PowerShell.
    Jinak PowerShell je fakt dobře navrhnutý, ale bohužel limitovaný win32 API. Třeba když chci logy v UTF-8, tak už musím docela uvažovat, jaké příkazy použít, aby mi při přenosu PowerShell nekonvertoval do UTF-16 (tedy PowerShell nativního formátu). Vytvořit nějak elegantně UTF-8 XML soubor je zbytečně těžké. Namountovat síťové jednotky nebo podobné záležitosti z nějakého důvodu nefunguje a nikdo mi zatím nebyl schopen říct proč, nebo jak bych to mohl debuggovat. Obecně hledání chyb v PowerShell i v nejnovější verzi a s Pesterem neřeší problémy při mezisystémové komunikaci.
    Což není úplně chyba PowerShell, ale do velké míry chyba Microsoftu je, že nejsou balíčky pro tcpdump, WinDump, smartcontrol a několik dalších nástrojů přístupné jako balíčky v Chocolatey (tedy Get-Package formát). Takové malé, ale velice otravné chybky a nedodělky jsou pořád. Jednoduché věci, jako přepsat harddisk nulami jde jen po doinstalování nějaké nahackovaného dd z unxtools nebo gnuwin32, nebo samostatné exe (http://www.chrysocome.net/dd, http://www.ltr-data.se/opencode.html/#ZeroDrv). Existuje to, ale proč to proboha není přímo v systému, když to má tolik praktických využití a není to nějak velká binárka?

    GNU/ Linux, BSD, Illumos atp. taky není ideální, to nerozporuji. Je spousta překryvů a duplicitní práce. Obecně se ale dá říci, že na storage je asi ZFS trumf, který Microsoft nemá. mdadm + XFS nebo EXT4, resp. softraid + FFS/UFS je asi taky lepší než co nabízí NTFS a asi nějaký rádoby software RAID.
    Na seriózní debugging gdb/ mdb aj. různé trace programy, systemtap, DTrace apod. Na něco jako kontejnery, virtualizaci, sandboxing: řešení od Flatpacku/ Snapu, Wayland/Mir přes Jails/ chroot/ zones až po QEMU/ KVM/ bhyve/ vmm (OpenBSD)/ VirtualBox/ XEN aj. je přeci jen jiná třída a máte na výběr...
    O subsystému pro Linux jsem poměrně dost viděl a četl. V podstatě to samé jako Linux branded Zones v illumosu, akorát že s nabaleným překladem/ implementací toho, co Windows nezná nebo dělá úplně jinak. Technologie snad dobrá, ale nechápu, proč to nedokážou poladit, aby se na tom dal nasadit software podobně jako Joyent (tedy Samsung nově) nasazuje Linux branded Zones. Prostě test ohněm ještě nebyl.
    Bash, tcsh apod. jsou funkční a pokud nestačí, skoro každý UNIX-like systém má Python nebo Perl stejně nainstalovaný. Kompilátor pro C je taky velmi často přítomen. Na stále jště dost rozšířeném Windows 7 je default PowerShell v2.0, kde opravdu hodně funkcionality chybí, nebo je krkolomná. Nakonec vás s Ubuntu, FreeBSD, SmartOS apod. opravdu neotravují licence. To říkám jako někdo, kdo byl nucen naskenovat nebo vyfotografovat a opsat přes 500 licencí do systému, aby se panstvo z firmy kontrolující licence uspokojilo, že opravdu máme vše v naprostém pořádku. Microsoft totiž hromadné licence prodává za takových podmínek, že je to nehorázné a OEM vám seznam klíčů a např. seriových čísel odpovídajících základních desek (které by musel zanést do BIOSU) nebo aspoň MAC adres nedodá. Prostě totální hovadina, ale můžete na to ve větší firmě skoro vyčlenit osobu na půl úvazku.

    Normální uživatel, který sedí doma u počítače a chce přeposlat vtipný email od strýčka a podívat se, jak dopadl ten fotbal opravdu nepotřebuje víc, než rozumně bezpečný počítač s prohlížečem a něco, do čeho napíše pár řádků, entrem zarovná a vytiskne. To vše bohatě zastane Ubuntu (ale i jiné distribuce). Podle mých zkušeností většina běžných lidí, kteří se IT neživí doma stejně používá webového klienta k přístupu k poště. Jinak SoftMaker Office http://www.softmaker.com/en/ je např. podporovaná alternativa k Libre/OpenOffice. Taky Office365 se dá používat přes web, v případě potřeby. Obstojně poslouží i Google Office. Nejkompatibilnějším formátem je pořád PDF. Doc i mezi verzemi MS Office nemusí zachovat formátování.

    Pro řízení projektů v nějaké firmě existují nástroje jak pro Windows, tak Linux, tak OS X. Případně se připojit kvůli jednomu programu někam na terminál server je stejně asi licenčně nejvýhodnější. To obecně platí i pro CAD aplikace. Ale to je opravdu hodně specifická věc. Vývoj embedded zařízení se možná zase odehrává spíše na Linuxu. Těžko říct, nejsem odborník na CAD ani na embedded zařízení. Váš článek jsem už dříve viděl, ale podobný seznam by se dal sestavit i pro Windows. Třeba na domácí NAS prostě Windows dávat nebudu, když si vážím svých dat. Bude tam nejspíš něco jako Debian Stable nebo FreeNAS a bude to skvěle fungovat. Nebo si koupím něco od Synology a budu spokojen, jak jsem si vše naklikal. (Se vším mám osobní zkušenosti). Nemusím platit žádné licence, nemusím se zlobit, že nemám hardware RAID, nemusím se strachovat, jak budu aktivovat Windows, když se zjančí, protože jsem vyměnil disk a v neposlední řadě nebute systém remcat, když vyměním základní desku, procesor a síťovku za něco jiného. Obyčejně nabootuje a já maximálně upravím nějaké detaily.
    Na router si Windows taky nedám, ale je to mocná zbraň mít doma OpenWRT router, zvláště pokud třeba chcete sledovat ivysílání bez nějakých dalších služeb ze zahraničí, nebo chcete pomoct rodičům s problémem na počítači bez TeamVieweru nebo podobných aplikací. Rychle ssh na router a ssh na počítač a je to. Šlo by to i případě RemoteDesktopu, ale ten router je prostě dobrá věc.

    Linux, GNU, BSD apod. mají svoje opodstatnění a dle mých zkušeností zkutečně Ubuntu je už několik let pro běžné uživatele absolutně bezproblémový systém, který neodmlouvá a v rámci možností uživatelům umožňuje udělat to, co potřebují. Moji rodiče, přítelkyně, kolega z účetnictví, domovník apod. všichni pracují buď s Debianem nebo Ubuntu a nebyl problém. Přítelkyně i rodiče mi nejednou referovali, jak jim to dobře funguje a jak mají v práci s Windows akorát problémy a to Linux nepoužívají dlouho, protože jsem osobně neměl tolik zkušeností a taky mě nikdo neotravoval kvůli virům nebo Ask Toolbaru. Taky mi nikdo nenosil poškozené disky na záchranu dat a taky jsem byl hodně lhostejný k tomu, co mi radili známí z branže. Od té doby, co jsem začal programovat v OpenACC, zabývat se vlastním NAS, řešit "počítačové" problémy jiných lidí z mého okolí, tak si jejich rady vážím a spoustu jsem se toho naučil.

  • 1. 7. 2016 0:55

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Ad Restartujeme, když můžeme (to je někdy i přes rok), dřív ne - jo, i u nás jsou stroje, které se z jistých důvodů patchují jednou za (výrazně) delší dobu. Ale u stanic z běžných serverů je dobré patchovat pravidelně.

    Ad openssh... tunelování, obalování jiných protokolů, jednoduché autentizace pomocí public/ private klíčů nemá - shell má fungovat jako shell. Nakonec to unixová filosofie je přece dělat jednu věc, ale dělat ji dobře :). Mě lezou oči z důlků, když vidím jako se na unixech například tuneluje X11. Chápu že X11 je samo o sobě tak nebezpečné, že se používat po síti prakticky nedá. Ale nebylo by lepší opravit či lépe nahradit X11 (které má dlouhou spoustu dalších problémů), než páchat takové harakiri?

    Ad z hlediska ochrany osobních údajů je přistupování na počítače uživatelů přes WinRM dost šedé - tady asi nechápu. Máte na mysli to že by se uživatelům nemělo lézt na jejich stroj bez jejich vědomí? V tom samozřejmě souhlas. TeamViewer je praktický čistě pro remote support. GPO pro automatickou konfiguraci strojů. Remote Desktop pro vzdálený přístup. Pak jsou tu login scripty, remote execution atd. Záleží co chcete dělat.

    Ad když chci logy v UTF-8, tak už musím docela uvažovat, jaké příkazy použít, aby mi při přenosu PowerShell nekonvertoval do UTF-16 (tedy PowerShell nativního formátu) - nejste na unixu, Windows používají nativně UTF-16 a ANSI. UTF-8 použijete přes Out-File -Encoding "UTF8". BTW předpokládám že na Linuxu se mi bude špatně pracovat s UTF-16.

    Ad do velké míry chyba Microsoftu je, že nejsou balíčky pro tcpdump, WinDump, smartcontrol a několik dalších nástrojů přístupné jako balíčky v Chocolatey - nejste na unixu. Jako packet sniffer se používá typicky Microsoft Message Analyzer, který mimo jiné pracuje i s USB. Samozřejmě můžete použít Wireshark, tcpdump, WinPcap atd., ale instalaci musíte spustit jinak.

    Ad Jednoduché věci, jako přepsat harddisk nulami jde jen po doinstalování nějaké nahackovaného dd z unxtools - asi ani to ne, protože blokové zařízení ve Windows tuším od Visty výše neumožní přístup k chráněným oblastem disku. Bezpečnost především. Ad proč to proboha není přímo v systému - protože je to naprosto okrajový scénář. OS v podání MS není snapshotem freeware utilit k datu vydání.

    Ad na storage je asi ZFS trumf, který Microsoft nemá - ReFS je mu dost podobný.
    Ad mdadm + XFS nebo EXT4, resp. softraid + FFS/UFS je asi taky lepší než co nabízí NTFS a asi nějaký rádoby software RAID - v čem konkrétně? Pokud jsem si všiml, tak na Unixech je tradicí mít sto FS, kde jeden umí ACL, druhý kompresi, třetí šifrování, další žurnálování, a ještě jiný lze používat přes NFS. Jinak u toho RAIDu nevím co máte na mysli. Windows s NTFS používají HW RAID controller, případně stejně jako ReFS Storage Spaces (mirroring, striping with parity, caching to SSD).

    Ad Na seriózní debugging gdb/ mdb aj. různé trace programy, systemtap, DTrace - opět nejste na Unixu. Na Windows při vývoji používáme IDE (typicky VS), a pro troubleshooting například sadu nástrojů od Sysinternals, která na Unixech nemá rovnocennou alternativu.

    Ad kontejnery, virtualizaci, sandboxing - vždyť Hyper-V je součástí i desktopových Windows, sandboxované jsou všechny UWP aplikace (plus máme k dispozici Win32 sandboxing, vestavěný plus od různých výrobců), potom tu máme Windows Server Containers a Hyper-V Containers. Samozřejmě máme také VMware, Parallels, VirtualBox, App-V, Citrix XenApp, VMware ThinApp, Installfree Bridge, Novell ZENworks Application Virtualization a další.

    Ad Subsystem for Linux; nechápu, proč to nedokážou poladit, aby se na tom dal nasadit software podobně jako Joyent (tedy Samsung nově) nasazuje Linux branded Zones - vždyť to snad ještě není ani v produkčních Windows. Navíc nevidím potřebu běžet v produkci linuxové nativní aplikace na Windows. Všechno zajímavé stejně má port.

    Ad s Ubuntu, FreeBSD, SmartOS apod. opravdu neotravují licence - to si může myslet admin. Pro vývojáře je konkrétně Linux licenční peklo, protože musí pořád dávat pozor, aby se nenakazil GPL licencí. To mu zavírá možnost použití dlouhé řady knihoven. BTW FSF doporučuje licencovat knihovny právě pod GPL, s tím že to znesnadní psaní ne-GPL kódu. Podle nich to povede k tomu, že vývojáři radši zvolí GPL. Za mě to vede k tomu, že se Linuxu zdaleka vyhnu nejen z důvodů technických, ale navíc i licenčních.

    Ad Normální uživatel - to je ten hypotetický uživatel, který podle jednoho člověka neumí vůbec nic a potřebuje jen browser, a podle jiného nemá problém se naučit TeX a vi, a podle dalšího má doma vyjma Windows a Office ukradený i Photostop a AutoCAD. Pro hypotetického uživatele jako ho popisujete vy je vhodný spíš Chromebook, případně svého času Windows RT. Na rozdíl od Linuxu nebudou muset řešit aktualizace, to že po nich přestane chodit zvuk nebo nenaběhne grafika, poloviční výdrž na baterku ve srovnání Windows, to že notebook neusne nebo se pak neprobudí, a různé další linuxové speciality. Jenže ono to uživatelům to co popisujete nestačí, chtějí víc.

    Ad Pro řízení projektů v nějaké firmě existují nástroje - jaké a v jaké kvalitě? Industry standard je MS Project, stejně jako pro grafiky Photoshop a Adobe Illustrator.
    Ad podobný seznam by se dal sestavit i pro Windows - domnívám se, že takhle tragický seznam se dá sestavit jen pro Linux. MacOS má svoje problémy, ale nic tak hrozného. Windows také nejsou dokonalé, ale v principu jsou na tom celkem dobře.
    Ad na domácí NAS prostě Windows dávat nebudu, když si vážím svých dat - za mě je to o ceně licence, o data bych se nebál. Spíš bych se u NAS krabiček bál jestli umí poslední verzi SMB protokolu, nebo nějakou starou, nebezpečnou a ještě ořezanou. Případně jestli FS na tom NASu přežije výpadek proudu, jak dlouho se bude dávat dohromady po takové události, a jestli to zvládne bez zásahu. Navíc osobně nevidím důvod mít domácí NAS.
    Ad Na router si Windows taky nedám, ale je to mocná zbraň mít doma OpenWRT router - osobně preferuji domů Microtik, do práce Cisco. Ale každému co jeho jest.

    Ad Linux, GNU, BSD apod. mají svoje opodstatnění - to samozřejmě ano. Představte si nákup serveru do firmy začátkem devadesátých let: dodavatelem je IBM, HP nebo Sun; ceníky neexistují; cena je minimálně 10x vyšší než za Windows Server (který ještě není na trhu); součástí jsou úplatky pro management zákazníka (včetně pozvání na "semináře" na druhém konci světa s placenými výdaji); o nákupu se jedná půl roku, a za dalších pár měsíců server dostanete; vývojové nástroje jsou naprosto tragické, zbytek SW také; všechno od příruček, přes školení až po support a náhradní díly je neskutečně předražené. Tomuhle udělal přítrž MS, když převálcoval trh s Windows NT. Nakonec díky tomu řady výrobců unixů výrazně prořídly (SGI, Digital, Sun a další). Pokud ale musíte nebo chcete běžet na Unixu, nemá dnes smysl platit ten předražený HW. Intel je dávno pro většinu účelů dost silný, HW můžete mít za zlomek ceny, a RedHat nebo SLES vás i s podporou vyjde na rok levněji, než kolik si dříve jmenované firmy přirazily na jednom SCSI HDD, když na něm vyměnily nálepku Seagate za HP nebo DEC. Podotýkám že společnosti jako IBM a HP na tom nejsou dvakrát dobře.

    Ad rodiče, přítelkyně, kolega z účetnictví, domovník apod. všichni pracují buď s Debianem nebo Ubuntu a nebyl problém - pokud vás baví evangelizovat, dobře vám tak. Jinak zamknout uživatelům systém tak aby si sami neublížili a neublížil jim malware není až tak obtížné. Problém je v tom že se o ně pak musíte starat když chtějí nějakou změnu, nebo chtějí to co má na počítači soused, známý apod.
    Ad Taky mi nikdo nenosil poškozené disky na záchranu dat - to dost překvapí, protože na Windows je (tuším od Visty dál) by default vypnutý zpožděný zápis, takže se externí média poškodí dost těžko. Naopak na Linuxu je vždy potřeba manuálně odmountovat. BTW doporučuji tričko:
    https://image.spreadshirtmedia.com/image-server/v1/products/109009495/views/1,width=378,height=378

  • 1. 7. 2016 5:09

    Radovan (neregistrovaný)

    Bezpečnost především? Proto uživatel nemůže do některých oblastí disku, zato virus bez problémů zašifruje boot sektor :-D

  • 1. 7. 2016 12:13

    kaliszad

    Ad Restartujeme, když můžeme (to je někdy i přes rok), dřív ne - jo, i u nás jsou stroje, které se z jistých důvodů patchují jednou za (výrazně) delší dobu. Ale u stanic z běžných serverů je dobré patchovat pravidelně.
    Samozřejmě

    Ad openssh... tunelování, obalování jiných protokolů, jednoduché autentizace pomocí public/ private klíčů nemá - shell má fungovat jako shell. Nakonec to unixová filosofie je přece dělat jednu věc, ale dělat ji dobře :). Mě lezou oči z důlků, když vidím jako se na unixech například tuneluje X11. Chápu že X11 je samo o sobě tak nebezpečné, že se používat po síti prakticky nedá. Ale nebylo by lepší opravit či lépe nahradit X11 (které má dlouhou spoustu dalších problémů), než páchat takové harakiri?
    Trochu odbíháte od tématu. ZFS taky bylo obviňováno z porušení UNIXové filozofie. Ale souborový systém má prostě obstarat bezpečné uložení uživatelských a systémových dat. To ZFS splňuje beze zbytku. To, že k tomu dnes podle některých patří i správa disků pro redundanci, různé možnosti kopírování souborového systému apod. je jen věc názoru. Pořád je to ale k věci. SSH zase umožňuje bezpečné spojení dvou počítačů. Využívat poměrně jednoduché SSH i na zabezpečení/ tunelování jiných horších protokolů je přeci nutné zlo pro dosažení výsledku. WinRM tohle neumí i když to opravdu při administraci reálně chybí a o to tu běží.

    Ad z hlediska ochrany osobních údajů je přistupování na počítače uživatelů přes WinRM dost šedé - tady asi nechápu. Máte na mysli to že by se uživatelům nemělo lézt na jejich stroj bez jejich vědomí? V tom samozřejmě souhlas. TeamViewer je praktický čistě pro remote support. GPO pro automatickou konfiguraci strojů. Remote Desktop pro vzdálený přístup. Pak jsou tu login scripty, remote execution atd. Záleží co chcete dělat.
    Právě jde o ten souhlas. Já pracuju v branži, kde má při diskuzi o osobních údajích odbor poslední slovo. Zkuste vysvětlovat někomu, kdo 30 let manuálně pracoval, že jako admin jste stejně prohlášení o důvěrném přístupu k uživatelským datům a jejich ochraně podepsal a že připojení na pracovní stanici bez vědomí uživatele ještě neznamená, že sledujete jeho pracovní návyky nebo zneužíváte jeho data, protože to Vás upřímně vůbec nezajímá a nemáte na to čas?
    Remote Desktop se špatně skriptuje...

    Ad když chci logy v UTF-8, tak už musím docela uvažovat, jaké příkazy použít, aby mi při přenosu PowerShell nekonvertoval do UTF-16 (tedy PowerShell nativního formátu) - nejste na unixu, Windows používají nativně UTF-16 a ANSI. UTF-8 použijete přes Out-File -Encoding "UTF8". BTW předpokládám že na Linuxu se mi bude špatně pracovat s UTF-16.
    Já vím jak mám UTF-16 v PowerShellu obejít, jen jsem psal, že je to zbytečně těžké. Ale logy jsou tak 2x menší a to se počítá. Jinak UNIX na to má iconv(1) a nebo Python, ideálně ve verzi 3, která už taky na mnoha systémech stejně nainstalovaná je. Jinak obecně Java a např Haskell taky používají UTF-16 a jazyky vznikly na UNIXu. Je pravda, že většina nástrojů asi bude mít s UTF-16 trochu problém, ale aspoň se Vám roura automaticky nesnaží vnutit ten nebo onen přístup.

    Ad do velké míry chyba Microsoftu je, že nejsou balíčky pro tcpdump, WinDump, smartcontrol a několik dalších nástrojů přístupné jako balíčky v Chocolatey - nejste na unixu. Jako packet sniffer se používá typicky Microsoft Message Analyzer, který mimo jiné pracuje i s USB. Samozřejmě můžete použít Wireshark, tcpdump, WinPcap atd., ale instalaci musíte spustit jinak.tcpdump je standard. Nevím, proč takovou utilitku nemůže MS začlenit. U TCP/IP jim to nějak nevadilo si ten kód vzít. (Což je dobře, představte si, že by to v MS bastlili...) Nakonec by PowerShell mohl klidně zabalit tcpdump do nějakého příkazu, třeba na způsob Invoke-Command, Get-Content nebo co já vím. Ještě se musím podívat, co vlastně umí NetEventPacket­Capture https://blogs.technet.microsoft.com/heyscriptingguy/2015/10/12/packet-sniffing-with-powershell-getting-started/ tuším ale, že to bude zase "Microsoft specific".

    Ad Jednoduché věci, jako přepsat harddisk nulami jde jen po doinstalování nějaké nahackovaného dd z unxtools - asi ani to ne, protože blokové zařízení ve Windows tuším od Visty výše neumožní přístup k chráněným oblastem disku. Bezpečnost především. Ad proč to proboha není přímo v systému - protože je to naprosto okrajový scénář. OS v podání MS není snapshotem freeware utilit k datu vydání.
    No osobně jsem takto data kamsi psal, ale nejde prostě říct, piš do /dev/sdb a po pár hodinách si být jistý, že na disku jsou opravdu jen nuly. Já a kolegové jsme takto vytřídili několik harddisků vadných z výroby nebo převozu ještě předtím, než šly do RAID. Docela dobrá úspora času, námahy a nervů. UNIX-like je právě o tom, že když se chcete střelit do nohy, tak můžete. Někdy je ale prostě určitý postup opodstatněný a tam Vám Windows, ale třeba i OS X nebo macOS (novo-staře) bude házet klacky pod nohy.

    Ad na storage je asi ZFS trumf, který Microsoft nemá - ReFS je mu dost podobný.
    Ad mdadm + XFS nebo EXT4, resp. softraid + FFS/UFS je asi taky lepší než co nabízí NTFS a asi nějaký rádoby software RAID - v čem konkrétně? Pokud jsem si všiml, tak na Unixech je tradicí mít sto FS, kde jeden umí ACL, druhý kompresi, třetí šifrování, další žurnálování, a ještě jiný lze používat přes NFS. Jinak u toho RAIDu nevím co máte na mysli. Windows s NTFS používají HW RAID controller, případně stejně jako ReFS Storage Spaces (mirroring, striping with parity, caching to SSD).

    Nejspíš nevíte, co říkáte. ZFS umí ACL, kompresi, šifrování i žurnál. NFS sám o sobě je souborový systém, což vyplývá již ze zkratky. HW RAID controller se mě v praxi často ukázal jako méně spolehlivé řešení než softraid. Výkonu má navíc dnes CPU více než dost a tak bohatě stačí levnější HBA a disky spravovat třeba v ZFS nebo pomocí mdadm. Storage Spaces nesahá ZFS, ale ani mdadm ani po kotníky. Chcete dělat mirroring jednoho oddílu přes 5 disků, ale jinak mít druhý oddíl třeba v RAID6? Typicky třeba minimální systém a data. Se storage spaces si můžete nechat zdát.
    Nakonec různé souborové systémy a malé dobře definované oddíly mají své opodstatnění z hlediska bezpečnosti. Zeptejte se nějakých odborníků přes OpenBSD a ti Vám k tomu dají přednášku.

    Ad Na seriózní debugging gdb/ mdb aj. různé trace programy, systemtap, DTrace - opět nejste na Unixu. Na Windows při vývoji používáme IDE (typicky VS), a pro troubleshooting například sadu nástrojů od Sysinternals, která na Unixech nemá rovnocennou alternativu. Rozdíl je, že mnou zmíněné programy jsou open source. Dají se tedy za určitých podmínek převzít. DTrace aspoň tedy na Solarisu/ illumos nebo OS X/ macOS je v podstatě etalon v debuggování produkčních aplikací. Nic takového na Windows prostě není a i Linux se tomu jen blíží se systemtap, ftrace apod. O vývoji ve Visual Studiu si myslím své. Podpora pro C je dost špatná a tím to pro mě končí. Jako nástroj má svoje opodstatnění, asi se to někomu i příjemně používá. Já mám radši ale nezávislé nástroje, které můžu aplikovat na všechno. Třeba vim nebo emacs, když jeden umím dobře používat, můžu programovat efektivně prakticky v jakémkoliv jazyce. Na kompilaci mám stejně nějaký *make a na debugging zase třeba gdb nebo cokoliv jiného. Když chci něco dělat s binárkami, tak můžu použít třeba strings(1), od(1), hexdump(1), strace apod. a hledat/ upravovat třeba v awk(1) nebo sed(1) podle chuti. VS na obyčejných stanicích instalovaný není. Zato aspoň vim a několik dalších z výše jmenovaných nástrojů pod UNIX-like systémy ano a můžu tedy aspoň na rychlo třeba zjistit nějakou chybu. Nebo se připojím přes SSH na mašinu, která nástroje má.

    Ad kontejnery, virtualizaci, sandboxing - vždyť Hyper-V je součástí i desktopových Windows, sandboxované jsou všechny UWP aplikace (plus máme k dispozici Win32 sandboxing, vestavěný plus od různých výrobců), potom tu máme Windows Server Containers a Hyper-V Containers. Samozřejmě máme také VMware, Parallels, VirtualBox, App-V, Citrix XenApp, VMware ThinApp, Installfree Bridge, Novell ZENworks Application Virtualization a další.
    Důležité aplikace ani na Linuxu, ani na Windows sandboxy prakticky nemají. Na UNIX-like ale na takové případy existuje chroot, Jails, zones, pledge, selinux, apparmor apod., které do velké míry umožňují beze změny nebo s malou úpravou důležité aplikace jako Apache sandboxovat. A hodně těchto nástrojů je tu (často hodně) přes 10 let v produkčním nasazení. Navíc všichni ostatní mají s kontejnery nejméně 5 let náskok a Windows Server 2016 ještě nebyl vydán.

    Ad Subsystem for Linux; nechápu, proč to nedokážou poladit, aby se na tom dal nasadit software podobně jako Joyent (tedy Samsung nově) nasazuje Linux branded Zones - vždyť to snad ještě není ani v produkčních Windows. Navíc nevidím potřebu běžet v produkci linuxové nativní aplikace na Windows. Všechno zajímavé stejně má port.
    Ano, ale na tom portu běží jiný kód a nemusí se to tak dobře spravovat, jako když mám to samé prostředí jak na mašinách s Ubuntu, tak pod Windows. Na jednu stranu tvrdíte, jak je to jen evoluce "Subsystem for UNIX-based Applications" z Windows NT a potom se zase štětíte, když by člověk chtěl, aby to bylo doladěné včera. Nakonec Windows 10 taky vydali nedoladěné, ale to jim nějak nevadilo. Do jisté míry tedy máte pravdu, Windows 10 mi moc produkční zatím nepřijdou. To je ale subjektivní názor.

    Ad s Ubuntu, FreeBSD, SmartOS apod. opravdu neotravují licence - to si může myslet admin. Pro vývojáře je konkrétně Linux licenční peklo, protože musí pořád dávat pozor, aby se nenakazil GPL licencí. To mu zavírá možnost použití dlouhé řady knihoven. BTW FSF doporučuje licencovat knihovny právě pod GPL, s tím že to znesnadní psaní ne-GPL kódu. Podle nich to povede k tomu, že vývojáři radši zvolí GPL. Za mě to vede k tomu, že se Linuxu zdaleka vyhnu nejen z důvodů technických, ale navíc i licenčních.
    GPL je věc názoru a o tom se nebudu hádat. Jsou velké firmy, jako např. HP, které z vysokého managementu GPL otevřeně propagují. Problémem je často i copyright assignment, který např. mnoho vývojářům ze Sunu v roce 2010 docela znepříjemnil život, když Oracle sprostě uzavřel Solaris. (Bryan Cantrill o Solarisu: https://www.youtube.com/watch?v=-zRN7XLCRhc) Kdyby byl Solaris pod GPL, Oracle by zdrojové kódy při vydání musel zveřejnit.
    FSF doporučuje leccos, ale GPL je ověřená a soudně reálně vymahatelná licence. Knihovny si každý licencuje jak chce. Hodně lidí se rozhodne pro MIT, BSD nebo LGPL. Problém s GPL mají podle mě jen ti vývojáři, kteří ještě nepochopili, že je GPL chrání. To samé platí pro firmy, které kód pod GPL vydávají. Obecně jsem pevně přesvědčen, že to GPL skutečně dohromady zlepšuje situaci pro všechny, kteří ji bez cavyků dodržují.

    Ad Normální uživatel - to je ten hypotetický uživatel, který podle jednoho člověka neumí vůbec nic a potřebuje jen browser, a podle jiného nemá problém se naučit TeX a vi, a podle dalšího má doma vyjma Windows a Office ukradený i Photostop a AutoCAD. Pro hypotetického uživatele jako ho popisujete vy je vhodný spíš Chromebook, případně svého času Windows RT. Na rozdíl od Linuxu nebudou muset řešit aktualizace, to že po nich přestane chodit zvuk nebo nenaběhne grafika, poloviční výdrž na baterku ve srovnání Windows, to že notebook neusne nebo se pak neprobudí, a různé další linuxové speciality. Jenže ono to uživatelům to co popisujete nestačí, chtějí víc.
    Chromebook je asi na hodně věcí dobrým řešením, ale radši mám nezávislost a moji známí to cítí podobně. Určitá flexibilita navíc taky není na škodu. Poloviční výdrž na baterku jsem neregistroval, ale možná mám prostě jen dobrý hardware. Nesnažím se třeba cpát do notebooku dedikovanou GPU, když ji nepotřebuju. Problém s uspáváním jsem já ani moji známí neměl. Možná zase jen rozumný hardware od rozumných výrobců. Naopak mám z práce docela dost zkušeností s blue screenem po probuzení a to s Windows 7 Professional a všemi aktualizacemi. Já osobně zjistil, že programová nabídka na úpravu fotek, kreslení na grafickém tabletu, psaní dokumentů, skládání not atd. je absolutně dostatečná i pod svobodnými operačními systémy. Když neumím Photoshop, tak mi je jedno, že mám k dispozici GIMP. To, co potřebuji umí nejspíš oba a jde jen o zvyk, který já tedy nemám. Ani běžný domácí uživatel se neživí úpravou fotek a na hodně věcí by jim stačilo i něco o dost menšího než GIMP nebo Photoshop. Moji rodiče LaTeX ve spojení s TeXMakerem používají na psaní dopisů podle DIN 5008, což jde i v LibreOffice, ale takhle se nestarají o další formátování a jen doplní do šablony. Podobně třeba životopisy. Už nejednou tato praxe vedla při komunikaci s úřady k hmatatelným ústupkům z jejich strany, protože nevěděly, jestli psali za asistence advokáta, či nikoliv. Přeci jen tuto formu obyčejně používají spíše administrativní profesionálové a první dojem hraje roli.

    Ad Pro řízení projektů v nějaké firmě existují nástroje - jaké a v jaké kvalitě? Industry standard je MS Project, stejně jako pro grafiky Photoshop a Adobe Illustrator.
    Ad podobný seznam by se dal sestavit i pro Windows - domnívám se, že takhle tragický seznam se dá sestavit jen pro Linux. MacOS má svoje problémy, ale nic tak hrozného. Windows také nejsou dokonalé, ale v principu jsou na tom celkem dobře.

    Na řízení projektů hodně firem používá např. Redmine, kde potom rovnou vše překlopí i do Wiki formátu jako takové know-how databáze. Jinak asi ProjectLibre (http://www.projectlibre.de/) se zdá být docela mocným nástrojem. Ale já nejsem žádný velký manager, resp. nemám zatím žádný workflow a jako informatik se stejně musím naučit to, co mi kdo zadá.
    Problémy jakékoliv platformy jsou do jisté míry subjektivní názor.

    Ad na domácí NAS prostě Windows dávat nebudu, když si vážím svých dat - za mě je to o ceně licence, o data bych se nebál. Spíš bych se u NAS krabiček bál jestli umí poslední verzi SMB protokolu, nebo nějakou starou, nebezpečnou a ještě ořezanou. Případně jestli FS na tom NASu přežije výpadek proudu, jak dlouho se bude dávat dohromady po takové události, a jestli to zvládne bez zásahu. Navíc osobně nevidím důvod mít domácí NAS.
    Ad Na router si Windows taky nedám, ale je to mocná zbraň mít doma OpenWRT router - osobně preferuji domů Microtik, do práce Cisco. Ale každému co jeho jest.

    Jako router Microtik, Cisco, Turris, OpenWRT plast router, HPE, NUC+switch, PC Engines nebo Soekris to už je jedno. Všechno poslouží. NAS je jiná diskuze, tam jsou důležitá data. SMB je v open source variantě dobře podporovaná. Dobré ale je, že se na vzdálený NAS s Linuxem můžu připojit třeba přes SSHFS a rychle třeba dostáhnout nějaké soubory. Alternativně použít třeba OwnCloud, nebo Seafile. Zase jsme u toho, že řešíme souborové systémy. Tam bych asi řekl, že mdadm + LVM + XFS/EXT4 nemívá problém, ale lepší asi bude ZFS s intent logem na malém SSD.
    Já domácí NAS mám a těch 6 disků je dobře využitých. Různé fotky, videa, dokumenty, obrazy CD a DVD, hudba... Nechtěl bych to tahat z internetu a nechtěl bych to dávat "do cloudu".

    Ad Linux, GNU, BSD apod. mají svoje opodstatnění - to samozřejmě ano. Představte si nákup serveru do firmy začátkem devadesátých let: dodavatelem je IBM, HP nebo Sun; ceníky neexistují; cena je minimálně 10x vyšší než za Windows Server (který ještě není na trhu); součástí jsou úplatky pro management zákazníka (včetně pozvání na "semináře" na druhém konci světa s placenými výdaji); o nákupu se jedná půl roku, a za dalších pár měsíců server dostanete; vývojové nástroje jsou naprosto tragické, zbytek SW také; všechno od příruček, přes školení až po support a náhradní díly je neskutečně předražené. Tomuhle udělal přítrž MS, když převálcoval trh s Windows NT. Nakonec díky tomu řady výrobců unixů výrazně prořídly (SGI, Digital, Sun a další). Pokud ale musíte nebo chcete běžet na Unixu, nemá dnes smysl platit ten předražený HW. Intel je dávno pro většinu účelů dost silný, HW můžete mít za zlomek ceny, a RedHat nebo SLES vás i s podporou vyjde na rok levněji, než kolik si dříve jmenované firmy přirazily na jednom SCSI HDD, když na něm vyměnily nálepku Seagate za HP nebo DEC. Podotýkám že společnosti jako IBM a HP na tom nejsou dvakrát dobře.
    Jistě, v podstatě se myslelo až tak do roku 1997 a scalability day, že vše bude Windows NT. Nějak se ukázalo, že prostě Windows NT neškáluje tak, jak by MS chtěl (asi to je teď lepší). A když něco umíte lépe, tak si za to prostě účtujete. Jak jsem zmínil, nasazujeme HP-UX a zkušenosti s disky s 520B resp. 528B na sektor taky mám. Nakonec se ukázalo, že Intel a AMD hardware mají dobrý a že komoditní SATA disky stačí, pokud máte dobrý RAID a více strojů pro redundanci. V té samé době o které mluvíte se často nasazovalo FreeBSD a prorazil Linux. Hlavně kolem roku 2000 a praskutní bubliny dotcom hodně firem IT strategii přehodnotilo. Nakonec Sun otevřel spoustu nástrojů a operační systém aby tomu trendu konkuroval. Je ale dobře, že existuje Sparc, Power, ARM a že aspoň teoreticky Intel a AMD konkurenci mají i z architektonického hlediska. Nakonec je dnes možné si koupit stroj s OpenPower za dobrý peníz a na nějaké nasazení to může být zajímavá alternativa. Google a Facebook si v podstatě vydupali speciální variantu Power 9 pro ně, která bude mít napevno DDR4 kontrolér a tedy se zbaví nejdražší části systému, bufferových čipů pro komunikaci s RAM. To jsou zatím spíše dohady, ale nemělo by se to podcenit.

    Ad rodiče, přítelkyně, kolega z účetnictví, domovník apod. všichni pracují buď s Debianem nebo Ubuntu a nebyl problém - pokud vás baví evangelizovat, dobře vám tak. Jinak zamknout uživatelům systém tak aby si sami neublížili a neublížil jim malware není až tak obtížné. Problém je v tom že se o ně pak musíte starat když chtějí nějakou změnu, nebo chtějí to co má na počítači soused, známý apod.
    Ad Taky mi nikdo nenosil poškozené disky na záchranu dat - to dost překvapí, protože na Windows je (tuším od Visty dál) by default vypnutý zpožděný zápis, takže se externí média poškodí dost těžko. Naopak na Linuxu je vždy potřeba manuálně odmountovat. BTW doporučuji tričko:
    https://image.spreadshirtmedia.com/image-server/v1/products/109009495/views/1,width=378,height=378

    Ano, zamknout systém jde, ale potom by Vám nesměli lidi říkat, že jim nejde nainstalovat tohle a tamto. S tím evangelizováním to není protože bych měl výběr, ale protože ke mně lidi chodí se svými problémy a čekají, že pomůžu. Obyčejně dají nějaké spropitné nebo tak, ale stejně je to otrava. Tak jim můžu nabídnout i něco, co z mého pohledu problém řeší v rámci co nejmenší námahy pro mě. Oni často zjistí, že i pro ně je nakonec ta námaha menší. Záleží jak kdo a co používá, ale obyčejně je to Office, prohlížeč a něco na fotky/ PDF a správu souborů a případně tisk a skenování. S tím unmountováním nevím, ale v Nautilu je hned vedle disku taková ikonka pro vysunutí. Hodně lidem jsou data důležitá a proto tu jednu-dvě sekundy obětují. Potom asi ušetří víc času tím, že Vám neodpovídají... :-)

  • 4. 7. 2016 15:19

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Ad ZFS taky bylo obviňováno z porušení UNIXové filozofie. Ale souborový systém má prostě obstarat bezpečné uložení uživatelských a systémových dat. To ZFS splňuje beze zbytku. To, že k tomu dnes podle některých patří i správa disků pro redundanci, různé možnosti kopírování souborového systému apod. je jen věc názoru. Pořád je to ale k věci. - souhlas, pořád je to k věci, i když mi to nepřijde dvakrát šťastné řešení. Víc bych ale ZFS vytknul nízký výkon v některých scénářích. Chápu že se ZFS vyvíjí, takže dnes může být situace jiná.
    http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=zfs_linux_062&num=3

    Ad SSH zase umožňuje bezpečné spojení dvou počítačů. Využívat poměrně jednoduché SSH i na zabezpečení/ tunelování jiných horších protokolů je přeci nutné zlo pro dosažení výsledku. WinRM tohle neumí i když to opravdu při administraci reálně chybí a o to tu běží. - jak jsem psal, SSH se používá primárně pro tunelování zastaralého X11. Ve Windows naštěstí nic podobného nepotřebujeme. Není to o tom že by to nešlo, nástroje jsou a můžete si vytvořit celou pavučinu port forwarderů a tunelů jako na Unixech, ale není potřeba.

    Ad Zkuste vysvětlovat někomu, kdo 30 let manuálně pracoval, že jako admin jste stejně prohlášení o důvěrném přístupu k uživatelským datům a jejich ochraně podepsal a že připojení na pracovní stanici bez vědomí uživatele ještě neznamená, že sledujete jeho pracovní návyky nebo zneužíváte jeho data - pokud jde o firemní počítač určený k práci, tak je to čistě věc firemní politiky. Většinou se podpora uživatelů provádí právě přes nějaký nástroj typu TeamViewer, aby uživatelé věděli, co se děje.
    Ad Remote Desktop se špatně skriptuje - RDP je interaktivní, určený pro vzdálený přístup. Nevidím co byste na něm chtěl skriptovat.

    Ad Java a např Haskell taky používají UTF-16 a jazyky vznikly na UNIXu - Java pokud vím používá modifikované UTF-16, aby bylo možné zanést do stringu null.
    Ad většina nástrojů asi bude mít s UTF-16 trochu problém, ale aspoň se Vám roura automaticky nesnaží vnutit ten nebo onen přístup - většina nástrojů na Unixech si s UTF-16 vůbec neporadí, protože API používá prakticky výhradně pointery na řetězec 8-bitových charů, kde 8-bitová nula značí konec stringu. UTF-8 byl primárně vytvořený právě k protlačení Unicode skrz API používající 8-bitové chary, s tím že lze ignorovat to že jde o Unicode. To má samozřejmě nepříjemné důsledky, protože například FS ignoruje code page. Když máte dvě aplikace, jedna jede v 8859-2 a druhá v UTF-8, tak se například názvy souborů volně míchají (což vede k neplatným UTF-8 sekvencím, které brání převodu na Unicode a zpátky).

    Ad Nevím, proč takovou utilitku nemůže MS začlenit - ve Windows spousta utilit není součástí systémů, protože jsou zřídka používané.
    Ad se musím podívat, co vlastně umí NetEventPacket­Capture... tuším ale, že to bude zase "Microsoft specific" - ano, to jsou moduly pro síťovou diagnostiku v PowerShellu. Vyjma toho můžete použít utilitu Netsh v kontextu Trace. Ovšem daleko praktičtější je použít Microsoft Message Analyzer, který má GUI. Jinak je to pochopitelně Microsoft-specific, protože nejste na Unixu :)

    Ad U TCP/IP jim to nějak nevadilo si ten kód vzít. (Což je dobře, představte si, že by to v MS bastlili...) - to je oblíbený mýtus. TCP/IP si v MS "vzali" při psaní Windows NT 3.1, konkrétně od společnosti Spider Systems. Minimálně část kódu pocházela tranzitivně z BSD, s tím že implementace používala rozhraní STREAMS. V NT 3.5 byl TCP stack kompletně přepsaný, utility (ftp.exe apod.) se nepřepisovaly.

    Ad nejde prostě říct, piš do /dev/sdb a po pár hodinách si být jistý, že na disku jsou opravdu jen nuly - to byste měl minimálně zkontrolovat, jestli jsou tam opravdu jen nuly. Ideálně přepsat disk vícenásobně náhodným obsahem, pak odmagnetizovat a fyzicky zničit. Jinak fyzický disk můžete ve Windows otevřít pomocí API (asi by to šlo i z PowerShellu), ale jak jsem psal, z bezpečnostních důvodů do některých oblastí ani tak nelze zapsat.

    Ad ZFS umí ACL, kompresi, šifrování i žurnál - ano, ZFS toho umí celkem hodně. Bohužel unixová tradice je přesně jak jsem popisoval: jeden FS na to, druhý na ono. To že je možné mít jeden opravdu dobrý FS "na všechno" ukázal světu MS s NTFS.

    Ad Storage Spaces nesahá ZFS, ale ani mdadm ani po kotníky. Chcete dělat mirroring jednoho oddílu přes 5 disků, ale jinak mít druhý oddíl třeba v RAID6? Typicky třeba minimální systém a data. - otázka je, co z toho opravdu potřebujete. Určitě RAID0, 1 a 5. Zbytek považuji osobně spíš za experimentální setupy s minimálním přínosem.

    Ad mnou zmíněné programy jsou open source. Dají se tedy za určitých podmínek převzít - SysInternals tools používají veřejně dostupné API, není problém si napsat podobné nástroje. Ale nevidím moc důvod to dělat, když ty nástroje máte k dispozici.

    Ad DTrace aspoň tedy na Solarisu/ illumos nebo OS X/ macOS je v podstatě etalon v debuggování produkčních aplikací. Nic takového na Windows prostě není - projděte si Event Tracing for Windows, xperf.exe, xperfview.exe, xbootmgr.exe, Sysinternals Process Monitor a další. Ve Windows máme velmi silné nástroje.

    Ad O vývoji ve Visual Studiu si myslím své. Podpora pro C je dost špatná a tím to pro mě končí. - podpora vývoje v C/C++ je ve VS poměrně slušná. Ale ono hlavně dneska nemá moc smysl vyvíjet v C/C++. Právě použití tohoto jazyka je důvodem, proč je IT ve stavu bezpečnostní katastrofy, kdy i hloupé prohlížečky pár stovek HTML tagů mají stovky bezpečnostních zranitelností ročně, prakticky od doby svého vzniku do dneška. Kdekoliv to jde, použiju radši C# (na Unixech Javu).

    Ad mám radši ale nezávislé nástroje, které můžu aplikovat na všechno. Třeba vim nebo emacs - zrovna vi i emacs jsou ukázkou toho, jak UI rozhodně nemá vypadat.

    Ad VS na obyčejných stanicích instalovaný není; Nebo se připojím přes SSH na mašinu, která nástroje má - proč tahat vývojářské nástroje na všechny stanice a servery, když je v naprosté většině případů nikdo nepoužije? Jinak připojit se na stroj, kde nástroje máte, můžete samozřejmě i přes Remote Desktop. Na rozdíl od ssh vás to neomezuje jen na command line.

    Ad Důležité aplikace ani na Linuxu, ani na Windows sandboxy prakticky nemají; důležité aplikace jako Apache sandboxovat - tam je to zrovna ten nejmenší problém, protože serverové aplikace můžete triviálně běžet ve vlastním security contextu. Problém je hlavně na desktopu, kde aplikace jedou pod jedním kontextem (tj. pod interaktivním uživatelem), a každá z těch aplikací má veškerá práva uživatele. Jinak řešení pro sandboxing jsou i pro Windows k dispozici už dlouhou řadu let, jen se moc nerozšířila.

    Ad na tom portu běží jiný kód a nemusí se to tak dobře spravovat, jako když mám to samé prostředí jak na mašinách s Ubuntu, tak pod Windows - to je ovšem nutně polotovar. Z Windows sice uděláte Unix daleko lépe než z Unixu Windows, ale pořád je takové řešení sešité jako od Frankensteina. Když chci nějakou platformu používat, měl bych k ní přistupovat s jejími specifiky.

    Ad GPL je věc názoru a o tom se nebudu hádat. Jsou velké firmy, jako např. HP, které z vysokého managementu GPL otevřeně propagují - samozřejmě, protože je pro ně výhodou, když získají kód zdarma :). Ale viděl jste, že by třeba v IBM otevřeli zdrojáky Lotus Domino/Notes a DB2? Nebo že by v Oracle otevřeli zdrojáky jejich RDBMS? Samozřejmě že ne, protože by přišli o příjmy. O HP těžko mluvit, protože má SW minimum, navíc ta firma poněku umírá.
    Ad Problém s GPL mají podle mě jen ti vývojáři, kteří ještě nepochopili, že je GPL chrání - "chrání" je především před výdělkem. Napíšete SW, a první zákazník ho může klidně dál šířit nebo jakkoliv upravovat. Sice se teoreticky můžete živit supportem, ale to většinou prostě nezajistí dostatečné příjmy. Nakonec proto výše zmíněné firmy nechávají svoje zdrojáky pěkně v šuplíku. Jestli je jednou uvolní, tak leda pokud už nebudou mít komerční potenciál.

    Ad Poloviční výdrž na baterku jsem neregistroval - tak to asi máte opravdu štěstí na HW, protože výdrž na baterku je dlouhodobá bolest Linuxu na noteboocích, stejně jako to uspávání a probouzení.

    Ad neumím Photoshop, tak mi je jedno, že mám k dispozici GIMP - GIMP je naprosto nevhodný pro laické uživatele. Pro ně je daleko lepší například Corel PaintShop, obecně něco s jednoduchým UI. Pro profesionály také není, protože nemá pořádné content-aware nástroje, je pomalý, neumí CMYK atd. Navíc UI GIMPu je jedna velká katastrofa. Souhlas že na doničení fotografií, které byly mizerné už od začátku, se hodí. Demonstroval to třeba pan Krčmář v seriálu o Gimpu. Pozor, link je pouze pro otrlé.
    http://www.root.cz/serialy/upravy-fotografii-v-gimpu/

    Ad rodiče LaTeX ve spojení s TeXMakerem používají na psaní dopisů podle DIN 5008, což jde i v LibreOffice, ale takhle se nestarají o další formátování a jen doplní do šablony. Podobně třeba životopisy. Už nejednou tato praxe vedla při komunikaci s úřady k hmatatelným ústupkům z jejich strany, protože nevěděly, jestli psali za asistence advokáta, či nikoliv. Přeci jen tuto formu obyčejně používají spíše administrativní profesionálové a první dojem hraje roli - slušné šablony samozřejmě existují i pro MS Office, navíc se kvůli němu nemusíte učit nový jazyk. Uznávám že nový dokument můžete vytvořit i v LibreOffice, a pokud ho pošlete v PDF, tak ho na druhé straně i přečtou. Mimochodem administrativní profesionálové používají právě MS Office, protože si v něm mohou vyměňovat dokumenty mezi firmami, zařazovat je do systému správy dokumentů, srovnávat verze, slučovat změny, připojovat se k DB atd. A například na Excelu běží podle všeho většina známého vesmíru :), od ceníků, přes výkaznictví, kalkulace zakázek, reporting, až třeba po přidávání uživatelů do Active Directory.

    Ad Na řízení projektů hodně firem používá např. Redmine - to je ovšem jako se špandlíkem na tygra.

    Ad SMB je v open source variantě dobře podporovaná - já si pamatuji hlavně potřebu downgradovat bezpečnost a různě nastavovat, aby to celé nějak fungovalo. Nevím jak to vypadá dnes, ale podle všeho například překlad ACLs na unixové permissions pořád dělá problémy.
    http://www.enterprisenetworkingplanet.com/windows/article.php/3849061/Use-Samba-With-Windows-7-Clients.htm

    Ad NAS mám a těch 6 disků je dobře využitých. Různé fotky, videa, dokumenty, obrazy CD a DVD, hudba... Nechtěl bych to tahat z internetu a nechtěl bych to dávat "do cloudu" - chápu, cloudu bych nesvěřil žádná soukromá data, nemluvě o firemních. Nicméně osobně pro NAS nemám využití.

    Ad v podstatě se myslelo až tak do roku 1997 a scalability day, že vše bude Windows NT. Nějak se ukázalo, že prostě Windows NT neškáluje tak, jak by MS chtěl - NT škálovaly naopak dobře, s tím že bohužel HW od Intelu byl ve srovnání s unixovou špičkou slabý a jen 32-bitový, takže pro extrémní scénáře to s NT bylo trochu komplikované. Nicméně to je jen malá část reálných nasazení, a NT trh převálcovaly dost slušně. Dneska je HW od Intelu dostatečně silný pro naprostou většinu nasazení, Windows jsou 64-bitové, a jediným důvodem pro použití Unixu je tradice.

    Ad Sun otevřel spoustu nástrojů a operační systém aby tomu trendu konkuroval - Sun sázel na to, že když zaplatí vývoj MySQL a dalších produktů, tak ajťáci budou kupovat HW od Sunu. To se ukázalo jako nesmysl, protože jejich HW byl prostě drahý a zákazníci ho nekupovali. Sun musel začít dělat servery na Intelu (mimochodem s certifikací pro Windows NT - to musel být ve firmě zajímavý moment), ale tam byl jedním z mnoha výrobců, a opět to byl neúspěch.

    Ad zamknout systém jde, ale potom by Vám nesměli lidi říkat, že jim nejde nainstalovat tohle a tamto - o tom to je. Buď do toho uživatel nesmí hrabat, nebo tomu musí rozumět, nebo to pravděpodobně skončí problémy. Nakonec je to jeden z důvodů, proč MS uvedl UWP, se kterými si ani laik počítač nerozbije, byť by se snažil.

    Ad ke mně lidi chodí se svými problémy a čekají, že pomůžu. Obyčejně dají nějaké spropitné nebo tak, ale stejně je to otrava - osobně nemám čas se takovým věcem věnovat, počítač spravuji jen přítelkyni. Zbytek lidí jsem začal odkazovat na juniory, ať si s tím vyhrají. Mimochodem tohle je typicky české: když Čech něco potřebuje, shání příbuzné a známé. Může to ale být i horší. Pamatuji jak nějaká česká firma popisovala business v nějakém Rumunsku nebo kde. Dělali katalog firem, a pro místní bylo nepředstavitelné, že by si prostě koupili službu. Snažili se to řešit "standardně", jak se to u nich dělá: zaměstnance uplatit, aby jim udělal listing levněji. Nakonec firma dala zaměstnancům firemní mobily, s tím že když volá zákazník a ptá se, jestli by to nešlo "vyřešit nějak jinak a levněji", tak jim dají číslo na "soukromý" mobil, a doma pak věc "vyřeší bokem", zdánlivě tak jak je v kraji zvykem. Zákazník tak dostane slevu, zaměstnanec provizi, firma má fungující business. Dost odstrašující ilustrace východní mentality, řekl bych.

  • 13. 7. 2016 16:16

    kaliszad

    I za tento příspěvek Vám děkuji. Ovšem odpověď bych spíše poskytnul třeba někdy u piva, na konferenci nebo tak. Jinak bychom se už k ničemu dalšímu nedostali, když budeme jen psát čím dál delší odpovědi.

    K východní mentalitě bych asi dodal jen to, že taky nemám rád, když lidi vyloženě otravují a chovají se nesvéprávně. Na druhou stranu, za nějakou tu úplatu rád pomůžu. Služby si jinak ale normálně kupuji, nic bokem, co by mělo být seriózní nedělám. Normálně vystavím účet, uzavřu smlouvu nebo tak. Vše čisté a pořádně.
    Na jednu stranu nemůžete pochopit, že by si někdo nechtěl koupit službu, ale na druhou stranu pak zatracujete, když si někdo chce dopřát školení. Tu logiku nechápu. Já přece rád zaplatím za to, že mi někdo příjemným způsobem, efektivně "nalije" vědomocti do hlavy, abych nemusel louskat někdy po večerech články o debuggování, na co v práci nebo na výšce není čas a hlavně klid. Přece to nemusí být školení na celý den nebo na několik dní. Ale aspoň takový rychlokurz, aby se člověk zorientoval a uměl přelétnutím článku najít relevantní pasáž rychleji.

    To ostatní opravdu spíš někdy nad studeným nápojem. :-)

  • 30. 6. 2016 18:51

    Petr M

    K architekturám, je jich mnohem víc, než pět, to jsi hrubě podcenil
    - x68, x86/64
    - IA-64
    - PowerPc
    - MIPSy
    - SPARC
    - SH3, SH4, SH4A,.. od Renesasu,
    - OMAPy od TI,
    - dsPIC od Microchipu,
    - Jiný DSP,
    - FPGAčka - OpenRisc, RISC V,...
    - u ARMu jádra ARM9, ARM11, Cortex A (všechny 32 i 64bit),
    - AVR32 od Atmelu
    - ten čínskej procák z nejvýkonnějšího komplu světa,
    - ...

    Neřekl bych pět, ale tak 30 architektur.

    A pokud započítám i ucLinux, tak se nedopočítám, protože tam padnou i Cortexy M a R, ARM7TDMI a tuny dalších jednočipů, i když to není plnokrevná verze jádra.

  • 30. 6. 2016 20:54

    kaliszad

    Však já psal nejméně. Taky jsem tedy jmenoval architektury, které se běžně vyskytovaly v desktopových počítačích či vyskytují. Sun dělal Sparc workstation, Power byl v počítačích Apple a např. Raptor Engineering vydá Talos workstation na POWER 8. ARM asi v podobě developer desek typu RaspberryPi, ale i Androidí tablety a telefony, které lidi taky běžně používají jako takové tenké klienty. x86/AMD64 je samozřejmě prakticky všude. MIPS by se taky dal považovat díky některým tabletům s Androidem a dostupným vývojářským deskám považovat za poměrně mainstreamovou platformu. Ten zbytek už je poměrně exotický, i když OpenRisc/ RISC V a SuperH či co jako projekty vypadají slibně. Bylo by fajn mít něco, co je absolutní základ, podobně jako BSD je jakýsi softwarový základ a každý kdo něco ví a umí si může posloužit.

  • 30. 6. 2016 22:18

    Petr M

    No a v tom je právě síla Linuxu. Výrobce čipu si naportuje svoje jádro a dodá kompilátor. Tím je kompatibilní se zbytkem světa a má softů i knihoven, že neví, cos nima. Vývojář ho dá na desku, zbytek ovladačů odladí v modulech přes modprobe a eventuálně pak zatáhne do jádra. Pak už jenom kompiluje a konfiguruje soft.

    Je libo TCP/IP stack? Nemusí ho vyvíjet, sosne si zdrojáky. Cena? Zveřejnit opravy a úpravy. Často za dopsání 1kLOC, otestování a zveřejnění dostane 5MLOC kódu a důkladně otestovanýho. I v blbé TV za 10 litrů může mít zákazník stejný firewall, jako běží ve velkým datacentru a odladěný na stotisících serverů, přístupných všem...

    A to se vyplatí všem. Teda krom akcionářů M$. Výrobce má rychle a levně vyvinuto a neplatí za licence SW v každým kousku. Zákazník zase může dostat za rozumnou cenu něco, co je otestováno a kontrolováno v milionech kopií tisíců zařízení...

  • 1. 7. 2016 1:40

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Výrobce čipu nějak naportuje jádro a dodá nějaký kompilátor. Výsledek může být naprosto tragický, ale pokud kompiluje a dokonce bootuje, tak je všechno OK. Dostupnost SW pro ten čip sice není nic moc, protože řada věcí běží jen na Intelu, ale pokud je to nutné, vždycky je možné zadat nějakému studentovi, aby to dohnal do stádia kdy to kompiluje a dokonce nějak běží. Optimalizace samozřejmě nikoho netrápí. Výsledkem je že na Intelu běží prakticky všechno, na ARMu něco, a zbytek platforem je na tom dost bledě.

    Pak jsou tu výrobci HW. HW umí vyrobit kde kdo. Nejlépe čínská fabrika na lisování plastů, která začala vyrábět mobily, routery nebo TV. SW není třeba řešit: stáhne se nějaký open source. Opět stačí když kompiluje a nějak funguje. Výrobek se zabalí do krabičky, vystrčí za dveře továrny, a tím to končí. Bugfixy a security fixy nejsou, protože výrobce už realizoval zisk, a dál ho nic nezajímá.

    Takže ano: v tom je právě síla Linuxu. Zákazník může dostat za rozumnou cenu krabičky, které budou už za měsíc děravé, a nikdo je nikdy neopraví. Moc se těším na IoT (Internet of Trash), až budou mít lidé vyjma děravých domácích routerů a WiFi hotspotů také děravé chytré lednice, chytrá světla, webcamy, chytré pračky, myčky na nádobí, televize, klimatizace atd.

  • 1. 7. 2016 5:11

    Radovan (neregistrovaný)

    Všechny tyhle věci už děravé jsou, zalep si kameru na chytré televizi. A řečeno tvými slovy, je to chyba výrobce aplikace, nikoliv Linuxu ;-)

  • 3. 7. 2016 16:41

    jAM

    "Každý den vypínám, protože to Windows mají rádi"

    To je takový ten mýtus z zive.cz. Posledních několik let laptop/desktop téměř pouze uspávám a rebootuji pouze při aktualizacích, případně vypínám když vím že počítač nebudu několik dní používat (týdenní dovolená apod.)

  • 4. 7. 2016 23:41

    kaliszad

    Musím Vás zklamat, Živě resp. Computer jsem poměrně dlouho odebíral, ale už je to nějaký ten rok, co jsem živě četl naposledy. Ta úroveň buď šla raketově dolů nebo jsem prozřel... vyberte si.

    Bohužel, zatím jsem měl problémy především s Windows a nikdo a to dokonce ani v Microsoftu mi nebyl schopen říct proč ani jak bych problém mohl debuggovat. Tak nevím. Na *NIXu mi vždy někdo řekl, že to je tak nebo onak a že musím udělat to nebo ono a to bylo obyčejně i řešení. Obyčejně tedy řešení buď HW problému nebo mé nezkušenosti v té době. Možná taky prostě mám jen "štěstí" na hardware.

    Bohužel ne každý profesionál navštěvuje/ navštěvoval Crash dump analysis kurs na své/ cizí univerzitě či jiné instituci: http://d3s.mff.cuni.cz/teaching/crash_dump_analysis/ taky nebyl s jedním účastníkem moc navštěvovaný. Moc málo lidí asi chápe důležitost hledání chyby a radši řeší problém mým způsobem "pravidelného zhasínání". Upřímně řečeno, co mám dělat, když mám blue screen a nikdo mi nemůže říct, jak chybu najít?

  • 10. 7. 2016 21:38

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Pokud jsem si všiml, tak dělat věci "pro jistotu" je unixová specialita. Starší odborníci dělají často zbytečné kroky, protože je bylo potřeba dělat před 20 lety na Ultrixu, a mladší kolegové to od nich přebírají. Tak funguje unixová kultura :)

    Na troubleshooting crash dumpu snad nepotřebujete navštěvovat kurz. Stačí dokumentace OS, plus máte na Technetu i zjednodušený návod.
    https://msdn.microsoft.com/en-us/library/ff547224.aspx
    https://msdn.microsoft.com/en-us/library/hh994433.aspx
    https://blogs.technet.microsoft.com/askcore/2008/10/31/how-to-debug-kernel-mode-blue-screen-crashes-for-beginners/

  • 13. 7. 2016 15:54

    kaliszad

    Děkuji Vám za odkazy

    Bohužel od kolegů windowsáků aspoň v práci nemám v tomto ohledu co odkoukávat. Je to smutné, ale přijde mi, že i admin přes databáze, který už je v podniku určitě skoro 30 let taky nemá moc aktuální znalosti, co se týče administrace *NIXu a to provozuje HP-UX, CentOS, Debian apod. většinou v nějaké staré verzi protože proč se namáhat s aktualizacemi, když to běží a je v interní síti... To, že by někdo mohl již v interní síti být asi není tak podstatné.
    Trochu mě mrzí, jestli vytvářím dojem, že dělám něco jen proto, že to bylo potřeba dělat před 20 lety, kdy jsem zhruba nastupoval do školky. :-)

    Nevím, proč bych neměl jít na školení, když mi to může někdo fakt dobře vysvětlit a upozornit na nějaké ne úplně očividné problémy, resp. ušetřit čas. Jistě, na hodně věcí školení nepotřebuji, ale nedíval bych se na vzdělávání pohledem "všechno nebo nic".

  • 30. 6. 2016 17:58

    Jarda_P

    Za mě jsou Win10 bez výhrad. Spolehlivé, rychlé, obrovská nabídka SW.

    Tak jiste, kdyz ma clovek sestnactijadro na 20 GHz, 256 GB pameti a diskove pole, aby mu aktualizace trvaly 5 vterin, jako vam, tak jiste ano. Nicmene MS ty aktualizace cpe i lidem, co maji netbook s 1 GB RAM a 32 bitovym Atomem. Pricemz si clovek ani nemuze byt jist, ze to po aktualizaci nabehne a nikdy nikdo nevi, kolik periferii bude moci nasledne vyhodit, protoze nejsou ovladace.

  • 30. 6. 2016 20:46

    kaliszad

    Dost jsem se divil, když na mě domovník vytáhnul mezi dveřmi, jestli bych pro něj neměl nějaký komp z druhé ruky, že ten jeho se mu zdá být pomalý. Měl něco jako Athlon 64 na 1,6 GHz, asi 768 MB RAM a nějakou starou GPU tuším něco jako GeForce 6xxx a starý disk Hitachi přes IDE a na něm Ubuntu! Které kupodivu docela dobře načetlo tak aspoň ty 2-3 taby (pohledem někoho, kdo má běžně otevřeno přes 100 tabů) i s banery apod. Všechno na tom běželo, jen to chtělo prostě víc trpělivosti.
    Tak dostal jeden z počítačů co mi leží kolem s Core 2 Duo 3 GHz, 2 GB RAM, a pasivní GeForce 8400GS s novým zdrojem, solidní skříní, harddiskem apod. V podstatě by stačilo DD a šlo by to jak namazaná fretka i při FullHD videu z Youtube (díky akceleraci GPU). Nakonec jsme se ale domluvili kvůli tomu, že je to módní a kvůli kolegům, že dostane Windows 10. Ty taky běžely na tom hardwaru podivuhodně dobře. Ale ten zážitek s 768 MB RAM a 1,6 GHz CPU byl prostě zajímavý.

  • 30. 6. 2016 18:14

    j (neregistrovaný)

    Tj, obrovska nabidka SW kterej v tom nefunguje ... osobne muzu jmenovat nejmin desitky appek.

    A vubec nejlepsi je, kdyz se to nainstaluje na 10 let starej lowend HW s 1,5GB ram ... to je doslova posusnani, jen start trva asi 1/2 hodiny, a potom to hrabe na disk s takovou vehemenci, ze ten disk pude do kytek za tejden.

  • 30. 6. 2016 18:40

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Ad obrovska nabidka SW kterej v tom nefunguje ... osobne muzu jmenovat nejmin desitky appek - super, jmenujte. A nezapomeňte zmínit případy, kdy je to blbostí autora SW.

    Ad kdyz se to nainstaluje na 10 let starej lowend HW s 1,5GB ram ... to je doslova posusnani, jen start trva asi 1/2 hodiny, a potom to hrabe na disk s takovou vehemenci, ze ten disk pude do kytek za tejden - 10 let starý disk dost možná půjde do kytek jen když ho zapnete :). Jinak doporučená konfigurace pro Win10 je x86-64 CPU a 4+GB RAM. Na počítači s 1.5GB RAM bylo utrpení používat i WinXP. Žijeme v době, kdy 1.5GB RAM bez problému sežere pár tabů browseru, zvlášť pokud je necháte pár hodin běžet.

  • 30. 6. 2016 21:18

    j (neregistrovaný)

    Jasne, klidne pojmenuju ... trebas proclarity, a ten debil co za to muze je ... M$, protoze je to jejich produkt.

    A vazne nevim co sem seres jaka je doporucena konfigurace, proc se to teda na ty kompy !!! SAMO !!! dopice instaluje?

  • 1. 7. 2016 1:07

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Ad trebas proclarity, a ten debil co za to muze je ... M$, protoze je to jejich produkt - ProClarity je produkt společnosti Knosys/ProClarity, MS jen koupil firmu a vydal poslední SP. Co konkrétně nefunguje? Zkoušel jste compatibility options?

    Ad vazne nevim co sem seres jaka je doporucena konfigurace, proc se to teda na ty kompy !!! SAMO !!! dopice instaluje - běžte si opláchnout přirození vlažnou vodou. Třeba se uklidníte a budete schopen dodržovat pravidla diskuse. Pokud se to nezlepší, tak zalezte zpátky do žumpy.
    K věci: nevím jestli se i takový stroj automaticky upgraduje na Win10. Těžko říct. Pokud odpovídá minimálním požadavkům, možná ano. Ale upřímně tu nemíním řešit čísi šrot.

  • 1. 7. 2016 5:15

    Radovan (neregistrovaný)

    Jo, upgraduje automaticky, protože tvrdí že stroj odpovídá minimálním požadavkům. Po upgradu na desítky ale zjistí že už maximálním požadavkům neodpovídá, oznámí to uživateli a všechno se to zesere tak, že se ten člověk nedostane ani ke svým datům. Takových případů už na tom PC-helpu bylo několik!

  • 30. 6. 2016 22:57

    Radovan (neregistrovaný)

    Jo, je blbost autora SW, že jeho appka přestane fungovat po aktualizací Widlí :-D
    "MS-DOS 2 není hotový, dokud na něm běží Lotus 1-2-3!" - Bill Gates 1983

    Ta doporučení konfigurace platí poslední asi tři týdny, předtím byly požadavky poloviční. Původní minimum pro XP byly 64 mega RAM, nepamatuješ?

  • 1. 7. 2016 1:24

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Ad je blbost autora SW, že jeho appka přestane fungovat po aktualizací Widlí - Pokud narazíte na problém s jinou aplikací, v 99% případů je za tím idiocie autora aplikace. Ukázkou může být reasource stealing. Aplikace otevře v system32 knihovnu Shell32.dll a vyhrabe z resources animaci kopírování souboru. Sice to není dokomentované, ale hej - funguje to! V příští verzi Windows je ta animace někde úplně jinde a v jiném formátu, a program spadne. Animace kopírování souborů je mimochodem přiložená v SDK ve formátu AVI, ale to autora-prase moc nezajímá. Podobných i horších příběhů vývojáři v MS nasbírali tuny.
    http://blogs.msdn.com/b/oldnewthing/archive/2005/10/26/485133.aspx
    http://blogs.msdn.com/b/oldnewthing/archive/2003/12/23/45481.aspx
    http://technet.microsoft.com/en-us/magazine/2006.11.windowsconfidential.aspx
    http://technet.microsoft.com/en-us/magazine/2006.10.windowsconfidential.aspx
    http://blogs.msdn.com/b/oldnewthing/archive/2005/09/01/459023.aspx

    Ad Ta doporučení konfigurace platí poslední asi tři týdny, předtím byly požadavky poloviční. Původní minimum pro XP byly 64 mega RAM, nepamatuješ? - koukám na půlku dubna, doporučená konfigurace byla podle všeho stejná. Jinak vzpomínám, požadavky na HW se v čase vyvíjí. Jak už jsme psal, žijeme v době, kdy pár tabů v browseru s klidem sežere 1GB RAM. Když se člověk snaží vysvětlit zastáncům webových aplikací, že ty jejich nenažrané výtvory nemají ani výkon 20 let starých lokálních aplikací, tak se kupodivu ohrazují.
    https://web.archive.org/web/20160418214520/https://en.wikipedia.org/wiki/Windows_10#System_requirements

  • 1. 7. 2016 5:19

    Radovan (neregistrovaný)

    Ano, jak si M$ programátory vychoval, takové je má. Požadavky na počítač se u XP vyvíjely úplně jednoduše, s každým service packem se zdvojnásobily, přičemž bylo potřeba počítat s tím že ve skutečnosti je potřeba minimálně dvojnásobek, aby byl počítač použitelný k práci.

  • 4. 7. 2016 15:24

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    To nesouvisí s "výchovou" od MS. MS poskytuje dokumentaci včetně příkladů a tutorialů, existuje spousta školení. To že jsou někteří vývojáři prasata je od MS jaksi nezávislé.

  • 1. 7. 2016 1:05

    Jarda_P

    Jinak doporučená konfigurace pro Win10 je x86-64 CPU a 4+GB RAM.

    Aha, takze MS uz se podarilo zkistit, jaka je doporucena konfigurace, dost mozna i maji nejaky silne optimisticky nazor na minimalni konfiguraci, ale to jim nebrani v tom, zby Widle 10 nasilim nutili kazdemu, bez ohledu na to, jaky ma stroj.

  • 30. 6. 2016 20:29

    Petr M

    ... a ve větším měřítku i nepoužitelný, že.

    Kdyby to bylo opravdu rychlý a spolehlivý, nebylo by to minimálně na jednom stroji v galerii https://www.root.cz/galerie/nejvykonnejsi-superpocitace-sveta/ ? A SW na layout čipů máte taky?

  • 30. 6. 2016 21:10

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Ad Kdyby to bylo opravdu rychlý a spolehlivý, nebylo by to minimálně na jednom stroji v galerii https://www.root.cz/galerie/nejvykonnejsi-superpocitace-sveta - tady se budu muset opakovat: [T]op500.org se zabývá superpočítači, a to jen těmi 500 největšími. Každý takový stroj je výpočetním clusterem, je tvořený řadou nodů (řekněme podobně jako SETI@home). Ty nody jsou celkem tupá zařízení, která nemusejí umět nic než správu paměti, procesů a nějaký networking. Že jsou problémy se spánkem a hlavně pak probouzením? Nezájem, node nepotřebuje sleep/resume. Mizerná výdrž na baterky? Nezájem. Node nejede na baterky, a když nemá práci, není problém ho vzdáleně vypnout (a později zase zapnout). X11 je katastrofa? Nezájem, node nemá GUI. Zbastlený kernel? Nezájem, protože umí správu paměť a procesů a networking, a node prakticky víc nepotřebuje. Trhá se audio? Trhá se přehrávání videa? Nenajede grafika po patchování? Vysoká latency? Rozbití Linuxu na řadu dister? Nic z toho tu nehraje roli. A samozřejmě mít na 10000 nodech 10000x Linux zdarma je výrazně levnější, než mít tam 10000x placené Windows, ze kterých stejně použijete naprosté minimum funkcí.

  • 30. 6. 2016 17:54

    Jarda_P

    ....pokud jsem si všiml, tak stačí v Registry ve větvi HKLM\SOFTWARE\Po­licies\Microsof­t\Windows\Win­dowsUpdate nastavit
    DWORD value DisableOSUpgrade = 1.

    Tohle je opravdu zabavna odpoved od cloveka, ktery v diskusich systematicky tvrdi, ze v Registry se clovek vubec hrabat nemusi a dokonce by nemel, protoze si tim akorat rozore system. V tomto svetle je dobre take to, ze zrovna na verze, u kterych patrne sedi nejaci BFU, nedodal MS nastavovaci GUI.

  • 30. 6. 2016 18:11

    j (neregistrovaný)

    Co to meles o registrech blabole? Co ma co beznej user lizt to tehle sracek? M$ se vsude chlubi, ze ma na vsechno GUI co? Jo aha, voni v M$ nezvladnou checkbox ...

    A navic, tohle rozhodne nestaci, protoze se to s pristi libovonou aktualizaci prepne, coz se spouste lidem stalo. Jediny realny reseni je vypnout aktualizace ...

    Jo, ad informace od M$ ... schvalne https://support.microsoft.com/en-us/kb/3161608

    Muzes mi vysvetlit, co ta sracka dela? Proc bych si mel instalovat nejakej humus pro office kdyz zadny nemam? A vubec, kde to jako mam stahnout? Protoze na tom odkazu ( http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=36422b76-6b33-4d53-8ec0-92a2bbeb9ff6 ) ... se (v IE) otevre ... http://www.microsoft.com/en-us/download ...

    Mate to tam v M$ dotalne dojebany a nefungujou vam ty sracky ani ve vlastnich hovnech.

  • 30. 6. 2016 18:33

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Ad Co to meles o registrech blabole - drahý vulgáre, o GUI jsem psal také.

    Ad tohle rozhodne nestaci, protoze se to s pristi libovonou aktualizaci prepne - aha. A opravdu měli nastaveno tohle? Nebo si podle návodu od Franty Garáže z nějaké diskuse odinstalovali aktualizace, smazali klíče v Registry, a pak se jim to "kupodivu" nainstalovalo při příštích aktualizacích? Jinak popsaný postup běžně používají firmy přes GPO, a kdyby se jim nechtěně upgradovaly tisíce počítačů na Win10, tak by si asi všimly :)

    Ad KB3161608; co ta sracka dela? Proc bych si mel instalovat nejakej humus pro office kdyz zadny nemam - OMG, vy jste prostě neskutečná lama. KB3161608 obsahuje update definicí pro EMET. Jedna z těch definicí (Export Address Filtering) způsobovala problém u Office 2010.
    Ad vubec, kde to jako mam stahnout - s podporovanou verzí MSIE na linku, který je v tom KB article. Funguje to jak z Edge, tak z mé verze MSIE.

    Ad Mate to tam v M$ dotalne dojebany a nefungujou vam ty sracky ani ve vlastnich hovnech - když jste ode mne naposledy slyšel, že se máte držet pravidel diskuse, nebo zalézt zpátky do žumpy? Vyberte si, a jedno z toho udělejte. O vaše fekální výlevy tu nikdo nestojí.

  • 30. 6. 2016 8:28

    Karel (neregistrovaný)

    1. si dohledejte, kdy byl daný příspěvek poprvé publikován
    2. se zkuste zamyslet, co znamená to "Pro" u verze OS a nakolik je tedy návod relevantní pro běžné uživatele

  • 30. 6. 2016 14:25

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    1. Příspěvek byl publikován nejpozději 3.8.2015, nejspíš někdy v červenci 2015.
    2. V článku není nikde zmíněno, že by se týkal jen edice Pro. Podle toho co se píše různě po webu to funguje i na Home edici.

  • 30. 6. 2016 14:41

    Radovan (neregistrovaný)

    Zrovna se tam objevilo:
    "Tak nevím jestli náhodou MS svůj postup neaktualizoval, ale jestli ne, tak podle jeho návodu to od jisté doby nešlo odstranit (vnucovací ikonu, tedy GWX)!"
    Že by na webu M$ úřadovalo Pramini? ;-)

  • 30. 6. 2016 14:30

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    No jistě. Někdo si dovolí nalinkoval fakta o tom jak daná věc funguje. Fakta, takový hnusný trolling!

  • 30. 6. 2016 16:40

    NULL (neregistrovaný)

    @Lael

    Už jsem to někde napsal a napíšu to znova:

    Jste jak ti zaje..ní prodejci dek důchodcům, kteří ohlupují a podvádějí neznalé nebo nic netušící uživatele. Možná to máte právně podchycené, možná je to pro některé m.mrdy normální obchodní taktika, ale mezi slušnými lidmi je to sv.ňárna a dělají ji jenom sv.ně aneb:

    "Děvka to je povolání, kurva to je nátura"

  • 30. 6. 2016 21:56

    Petr M

    Tys zase na dovči spadl z palmy rovnou na kokos, že? Na webu M$ je psaných tolik keců, jako třeba že to funguje...

    Realita: No v pondělí jsem zapnul kompl v práci (W 8.1) po pravidelné aktualizaci. První co vyběhlo, tak pruh přes celou obrazovku, že aktualizace se nezdařila, mám ji dorazit ručně a ještě nějaký pindy. A to je jenom v rámci jedné verze. Kdo zaručí, že jede upgrade, když nejede update? To je jako tvrdit, že auto, který má vylágrovaný brzdy a nedá se skoro zastavit na rovince, je doporučený pro jízdu v horskejch serpentinách.

    Btw, lepení bezpečnostních děr na widlích je asi tak smysluplný, jako u vodní tvrze prohlubovat příkop pod padacím mostem a při tom ho mít jenom ze tří stran. Jediný smysl bezpečnostního update na widlích je totižten, aby se k nim nedostala konkurence mrkvošrotu. A u ostatních záplat je to jenom o rozdrbání toho, co si člověk pracně odladí, aby se zdálo, že to funguje. Nebo o podstrčení malware (instalátor W10, telemetrie "pro zlepšování použitelnosti produktu", který se už nevyvíjí a má úplně jiný UI, než je aktuální...).

  • 29. 6. 2016 22:40

    Radovan (neregistrovaný)

    Spíš Miraculix, ten běžel z jediné diskety, a v podstatě uměl totéž co ten W98 :-D

  • 30. 6. 2016 17:48

    kaliszad

    Kupodivu na dost věcí ReactOS funguje poměrně dobře. Tedy na to, že na tom dělá pár lidí ve volném čase, je to zdarma a k reimplementaci dosti věcí není prakticky žádná dokumentace a musí se tedy praktikovat reverzní inženýrství je to dost slušný výkon.

  • 30. 6. 2016 9:03

    SB (neregistrovaný)

    Mě spíš zaráží, jaktože Microsoft po takové bezprecedentní šikaně zákazníka nedostal nějakou megapálku od Evropské komise, až by se z toho posral.
    Mimochodem tato záležitost je odpovědí všem, kteří si myslí, že dnešní Microsoft je jiný - ale ne, jsou to pořád ty staré, dobré ku*vy, co bývaly.

  • 30. 6. 2016 12:52

    mh (neregistrovaný)

    Vzpominam si, jak se kdysi za dob bitev GNU/Linux VS. Microsoft Windows ozyvalo z tabora zastancu Microsoft Windows posmesne smerem k taboru GNU/Linux: "Ten vas system nechce nikdo ani zadarmo!" Usmevne.

  • 30. 6. 2016 17:57

    kaliszad

    A Vás ty hlášky naotravují? To je jako kdyby mi někdo pořád připomínal, co ještě mám všechno udělat. Do jisté míry je fajn, protože třeba nezapomenete. Nebo jste dostatečně svéprávný a nastavíte si upomínku do kalendáře. Ale představte si, že by se Vás každý den kolega nebo třeba manželka 2x ptala, jestli něco uděláte, co dlouho trvá, zdržuje od jiné práce a co se prostě nehodí a hlavně není vyloženě nutné?
    To je jako kdyby se mě někdo ptal, kdy budu malovat tak 14 dní potom, co jsem právě vymaloval a vše uklidil. Prostě to není potřeba a pokud bych chtěl malovat, tak asi úplně nějak jinak. (Analogie k instalaci alternativního operačního systému, protože mě to už nebaví.)

  • 30. 6. 2016 23:23

    Lol Phirae (neregistrovaný)

    KB 3173040 throws full-screen Win10 upgrade warning

    Sorry to interrupt, but this is important. - https://support.microsoft.com/en-us/kb/3173040

    Notify me three more times

    :-)))))))))))))­))))))))))