Hlavní navigace

Microsoft je jedním z největších přispěvatelů do Linuxu

Sdílet

Petr Krčmář 4. 4. 2012

Poprvé v historii, a pravděpodobně také jen dočasně, se Microsoft stal jedním z největších přispěvatelů kódu linuxového jádra. Může to znít jako opožděný aprílový žertík, protože jde o stejnou firmu, která dříve označovala Linux za formu rakoviny. Podle zprávy Linux Foundation o vývoji jádra mezi verzemi 2.6.36 a 3.2 je Microsoft skutečně mezi dvacítkou nejaktivnějších firem, které se na vývoji podílely.

Podle zprávy (PDF) tvoří nejaktivnější desítku známé firmy: Red Hat, Intel, Novell, IBM, Texas Instruments, Broadcom, Nokia, Samsung, Oracle a Google. Microsoft je v seznamu nováčkem a je na 17. místě. Za rok a půl firma poslala 688 změn a podílela se asi 1 % zaslaného kódu.

Většina změn se týkala ovladačů pro virtualizační technologii Hyper-V, která umožňuje ve Windows spouštět Linux jako hostovaný systém. Aktivita Microsoftu kulminovala přibližně před rokem, s vydáním jádra 3.0. Poté postupně slábla a pravděpodobně i slábnout bude. Kód vyžaduje už jen nějaké čistění. 

Ve sledovaném období se vývoje zúčastnilo více než 1000 vývojářů z 200 různých firem. Velkou část práce však také v součtu odvedli jednotlivci, kteří přispěli asi 16,2 % změn. Mezi firmami byl nejaktivnější Red Hat, který dodal 10,7 % změn.

Zajímavé také je, že v průměru se do každého vydání jádra, které se objeví jednou za dva až tři měsíce, dostane 8 až 12 tisíc změn (patchů).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.