Hlavní navigace

Microsoft má prý zájem o koupi BlackBerry

25. 5. 2015

Sdílet

Microsoft je jednou ze společností, které si chtějí ukousnout větší koláč z firemního mobilního trhu a mají zájem o koupi firmy BlackBerry. Dalšími zájemci jsou například čínské společnosti Huawei, Lenovo a Xiaomi. Prvním úkolem nového majitele bude především dostat BlackBerry z problémů a opět podnik přivést k zisku.

Zprávy o prodeji přichází krátce poté, co společnost BlackBerry oznámila propouštění po celém světě a snahu konsolidovat své hlavní oblasti podnikání – software, hardware a aplikace. 

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 25. 5. 2015 12:13

  Jarda_P

  Predpokladam, ze uz maji nadrazdeneho Elopa, aby to tam zdevastoval, aby zmizel dalsi konkurent a ty Widle na telefonu se zacaly konecne trochu vice prodavat. Kdyz to nejde po dobrem, je nutno znicit konkurenci kousek po kousku.

 • 25. 5. 2015 12:16

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Co by Microsoft a jiné hráče mohlo zajímat na BlackBerry? Za poslední kvartál se prodalo jen 1.6M zařízení se značkou BlackBerry. Pro ilustraci MS prodal 8.6M Lumií s Windows Phone, což je více než pětkrát tolik, a přesto to spousta lidí označuje za neúspěch. Takže těžko někdo bude kupovat BlackBerry s vizí restartovat jejich prodeje.

  Pak je tu značka. Ta by mohla pomoc některým čínským firmám, u kterých by mohla zvýšit atraktivitu pro zákazníky na západním trhu. MS ale asi nebude přejmenovávat Lumii na BlackBerry. I když po rebrandingu Live Search ==> Windows Live Search ==> MSN Search ==> Bing jeden nikdy neví :)

  Ohledně technologií je BlackBerry dost nezajímavá firma. Má sice QNX, ale MS má Windows CE (RTOS) a Windows NT, a těžko čekat, že by pro QNX měl využití. Pro čínské výrobce to asi také není zajímavé.
  Samozřejmě je tu ještě BlackBerry Enterprise Server. Nicméně synchronizaci mají všechny platformy už poměrně uspokojivě vyřešenou, a BES je zajímavý jen pro podnikovou sféru, a i tam dost omezeně.

  Nakonec jsou tu patenty. BlackBerry má skoro 8000 aktivních US patentů, včetně cca stovky patentů týkajících se mobilní bezpečnosti. To by pro MS mohlo být zajímavé. Pokud by MS kupoval BlackBerry s touhle motivací, tak lze předpokládat, že některé vlastnosti BEZ zahrne MS do Exchange Serveru a protokolu EAS. Možná by mohl uvést jedno okrajové zařízení s HW klávesnicí, a tím uspokojit potřeby těch pár zákazníků, kteří takové zařízení chtějí. Historický BlackBerry Messenger může získat interoperabilitu se Skypem, aby uživatelé měli migrační cestu, a zbytek BlackBerry půjde k ledu. A to je ještě dost optimistický scénář.

  Mimochodem příběh Nokie a BlackBerry je dost podobný. Oběma utekli uživatelé (Nokii i partneři) s Androidu, obě společnosti se pokusily o restart platformy, a obě společnosti to nedaly. Pokud by MS koupil i BlackBerry, byla po podobnost kompletní :)

 • 25. 5. 2015 12:52

  Tiger (neregistrovaný)

  Nutno podotknout, že Nokie byla do příchodu grázla Elopa největší výrobce mobilů, což BB nikdy nebyl.
  Rovněž stojí za zmínku fakt, že většina uživatelů přešlo na Android až po zpackaném přechodu Symbian -> nemožný WP.

 • 25. 5. 2015 13:18

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Ad většina uživatelů přešlo na Android až po zpackaném přechodu Symbian -> nemožný WP - to je rozšířený mýtus. Symbian začal ztrácet podíl na trhu už v roce 2006 díky iPhonu. Pak začal trh válcovat i Android. Už v roce 2009 byl velmi silný, a během roku 2010 zůstala Nokia jedinou firmou, která za Symbianem stála - zbytek partnerů přeběhnul právě k Androidu. Přechod Nokia na Windows Phone byl až reakcí na odchod partnerů od Symbianu a snížení jeho tržního podílu.
  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ac/World_Wide_Smartphone_Sales_Share.png

  Ad nemožný WP - co konkrétně je nemožné na WP? Jsou funkční, stabilní, rychlé a plynulé, bezpečné, plus mají velmi dobrý interface. To všechno by jim mohla nejedna konkurence závidět. Svého času jim byl vytýkán nedostatek aplikací, ale už dávno jich existují stovky tisíc.

 • 25. 5. 2015 13:50

  Starý Smrďa Rum (neregistrovaný)

  Jsou funkční, stabilní, rychlé a plynulé, bezpečné, plus mají velmi dobrý interface. To všechno by jim mohla nejedna konkurence závidět. Svého času jim byl vytýkán nedostatek aplikací, ale už dávno jich existují stovky tisíc."

  Bacha na takové vtipy, teď už zas budu muset čistit obrazovku od kari.

 • 26. 5. 2015 9:37

  Michal (neregistrovaný)

  Souhlas s Lael Ophir ... mám WP 8.1 s jsem naprosto spokojenej. Stabilní, rychlý, aplikací dost. Když vidím, co se děje s Androidama kolem mě, např. že mobilu za 6 tisíc od Samsungu nejde ani pořádně budík a to nepočitám tragickou správu paměti a neustálý nedostatek místa na aplikace ( spouštění fotogalerie minutu a víc, končící hláškou o nedostatku paměti), tak se musím Vám, rádoby geekům s Androidama, smát.Ano, bývalo to moderní být proti všemu, co dělá Microsoft, ale možná by stálo za to, než jít s davem a být "in" tak si o tom něco zjistit a nejlíp sám vyzkoušet, musel sem se smát, když sem slyšel jak prodavači v krámech, bez vzdělání v oboru, všem tvrdí jak Android je naprosto nejlepší a že WP je naprd. Většina lidí se kterými jsem se o tom bavil, je s Windows Phone velice spokojená.
  Jen pro příklad. S Windows Phone se mi nestalo ani jednou, že bych musel telefon restartovat kvůli zaseknutí. Kolik tohle může říct uživatelů Androidu?

 • 26. 5. 2015 9:43

  mato (neregistrovaný)

  Ale stáva sa to. Buď zamrzne, alebo sa reštartne. Navyše správička je o BlackBerry, nie o WP vs Android.

 • 26. 5. 2015 12:30

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Ne, to se mi opravdu ještě nestalo. Telefony s WP jsou opravdu spolehlivé, a osobně bych už neměnil. Samozřejmě každému co jeho jest.

 • 26. 5. 2015 13:55

  Metrák (neregistrovaný)

  Ano, výrobcem WP je MS, takže se musí chválit, že?

  Kin a Zune lze považovat za etanol kvality, když jsou od stejného výrobce, že? Mno... Koho chleba jíš, toho píseň musíš zpívat!

 • 26. 5. 2015 14:28

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Zune jsem nikdy neměl. Na co MP3 player, když má člověk smartphone?

  Microsoft Kin byl výsledek akvizice společnosti Danger, Inc. Z hlediska usability to byla velká katastrofa. Myslím že to dobře demonstrují videa v tomhle článku:
  http://www.wired.com/2012/11/unreleased-internal-microsoft-videos-show-why-kin-crashed-and-burned/all/1

  Nicméně předpokládám, že jste měl někdy v ruce stroj s Windows Phone a trochu si ho zkusil. UI velmi rychlé a plynulé, nic nedrhne. Z hlediska usability je to přesný opak MS Kin.

  Nevidím důvod chválit něco jen proto, že je to produkt MS. Naopak nevidím problém pochválit to, co pochvalu zasluhuje. A WP jsou prostě dobrý systém. Neskutečně plynulý, velmi spolehlivý, a jednoduše se používá. Prostě to funguje, na levné Lumii 530 stejně jako na nadupané Lumii 930.

  Což mě přivádí k protiotázce: brání vám vaše ideologie ocenit objektivní kvality produktu jen proto, že je z dílny MS?

 • 26. 5. 2015 14:51

  Metrák (neregistrovaný)

  Ano, jako bývalý uživatel Windows Mobile musím ocenit některé jeho kvality, které v té době Symbian / PalmOS neměl, nebo neměl tak dobré. Těšil jsem se na nástupce Win Mobile 6.5, ale trvalo to dlouho, tak jsem přešel na Symbian. WP 7 zabilo to dobré, takže už jsem dal mobilním Windows sbohem definitivně.... a nelituji!
  A ano, mobilů s WP 7/7.8 /8 jsem měl v ruce dost, většinou jsem tam kamarádům něco instaloval / konfiguroval a z důvodů mé zkušenosti říkám ne!

  Což mě přivádí k protiotázce: Když byla Nokia největší výrobce mobilů a MS největší výrobce SW, proč to trh odmítl? Hlupáci uživatelé? Nevhodná strategiie Nebo skvrny na slunci?

 • 26. 5. 2015 15:15

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Windows Mobile jsem používal dlouhá léta. Bylo fajn mít v telefonu malý počítač, ale byla spousta problémů:
  - UI nebyl stavěný na ovládání prstem.
  - Interface byl tak trochu pomalý, občas trhaný. Nebyla to katastrofa, ale také to nebylo nijak skvělé.
  - Výrobci mohli dodávat cokoliv chtěli. Typicky udělali nějakou nadstavbu UI pro lepší ovládání. Tu bohužel často zmršili, byla pomalá (zvlášť pokud člověk přidal spoustu kontaktů, emailů a SMSek) a špatně použitelná.
  - Telefony se dodávaly s hromadou zbytečného a nepraktického předinstalovaného SW, který je zpomaloval a zabíral místo.
  - Některé stroje byly po vybalení a úvodní instalaci neskutečně pomalé a prakticky nefunkční. Jiné byly v pohodě a rychlé.
  - Spolehlivost byla dost nízká a často se vyskytovaly různé problémy, které člověk musel řešit patláním se v telefonu. Za mě to bylo OK, ale běžnému uživateli bych to fakt nedoporučil.

  S výjimkou prvního bodu se to všechno mimochodem týká i Androidu.

  Ad Když byla Nokia největší výrobce mobilů a MS největší výrobce SW, proč to trh odmítl? - správná otázka. Je dost obtížné prosadit novou platformu na vysoce konkurenčním trhu, protože to znamená tlačit káru do strmého kopce. Navíc konkurenční platforma Android je zdarma, kdežto MS chtěl licenční poplatky. Díky tomu se výrobci do WP moc nehrnuli. Přispělo tomu i to že MS nedovolil výrobcům výrazné změny systému, které sice výrobci vnímají jako možnost se odlišit, ale většinou díky tomu telefony zmrší. A zpočátku byl velkým problémem nedostatek aplikací. Od závěru roku 2013 až do Q1/2015 se navíc výrazně zpomalilo uvádění nových modelů, protože se převzetí Nokie zkomplikovalo a protáhlo problémy v Indii, kde měla Nokia problém s daněmi (cca $570M).

  Ohledně budoucnosti WP bych byl mírně optimistický. MS je známý tím, že udělá věci správně na třetí pokus. Například první verze Outlooku/Exchange byla dost děsivá, druhou začali brát konkurenti vážně, a třetí převálcovala trh. Podobně Windows NT ve verzi 3.1 byly poměrně neúspěšné, 3.5x byla úspěšnější, a NT4 trh převálcovaly. U WP verze 7 nebyla moc úspěšná, verze 8 na řadě trhů předehnala iPhone, a verze 10 je na cestě.

 • 26. 5. 2015 16:06

  Metrák (neregistrovaný)

  Ohledně budoucnosti WP bych byl mírně optimistický. MS je známý tím, že udělá věci správně na třetí pokus. Například první verze Outlooku/Exchange byla dost děsivá, druhou začali brát konkurenti vážně, a třetí převálcovala trh. Podobně Windows NT ve verzi 3.1 byly poměrně neúspěšné, 3.5x byla úspěšnější, a NT4 trh převálcovaly. U WP verze 7 nebyla moc úspěšná, verze 8 na řadě trhů předehnala iPhone, a verze 10 je na cestě.

  Tento optimismus nesdílím, tak se uvidí, komu dá budoucnost za pravdu. (o úspěchu slyším od dob první aktualizace WP7 a stále nic...) Jsem taky zvědav, kdy WP10 budou umět přehrávat YouTube a používat vyhledávání Google. MS sice krásně ohýbá statistiky, jak je Bing používaný, ale uživatelé chtějí googlit… MS sice jediný ví, co je pro jeho uživatele dobré, ale trh žádá něco jiného.

  Tak do roka a do dne si na tomto místě povíme, kdo měl pravdu :-)

 • 26. 5. 2015 16:42

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Ad kdy WP10 budou umět přehrávat YouTube a používat vyhledávání Google - nevím jak WP10, ale WP8 umí přehrávat YouTube a vyhledávat pomocí Google. Youtube používám normálně z browseru. Existuje i pár aplikací, ale zas tak často youtube nepotřebuji. Nativní aplikaci Google odmítá uvést, protože WP je konkurence, a aplikaci kterou uvedl MS následně Google zakázal, protože nesplňovala podmínku že musí být napsaná v HTML5 (i když aplikace pro Android ani iOS v HTML5 není).

  Ad MS sice krásně ohýbá statistiky, jak je Bing používaný, ale uživatelé chtějí googlit - v US je situace jiná. Tamní Bing je dobře přizpůsobený místnímu trhu a roste.

  Ad do roka a do dne si na tomto místě povíme, kdo měl pravdu - OK. V mezičase můžete vyhledat články na rootu o roku desktopového Linuxu, světlé budoucnosti GridOS, FirefoxOS, Sailfish OS a dalších projektů, a napsat tam diskutérům, že byli úplně mimo :)

 • 26. 5. 2015 18:47

  Jarda_P

  Ad MS sice krásně ohýbá statistiky, jak je Bing používaný, ale uživatelé chtějí googlit - v US je situace jiná. Tamní Bing je dobře přizpůsobený místnímu trhu a roste.

  Jsem netusil, ze Bing prizpusobeny ceskemu trhu Amiky az tak rajcuje.

 • 26. 5. 2015 20:42

  j (neregistrovaný)

  Von taky Bing vybingal mapy ... a to az tak, ze na nich je problem najit i vetsi mesta - jo, mluvim o fotomapatch ... Teda kdekoli mimo US.

 • 8. 6. 2015 16:07

  BlackRider

  "Nativní aplikaci Google odmítá uvést, protože WP je konkurence, a aplikaci kterou uvedl MS následně Google zakázal, protože nesplňovala podmínku že musí být napsaná v HTML5 (i když aplikace pro Android ani iOS v HTML5 není)."

  Tim sis krasne poprel vlastni argument :). iOS je pro Google taky konkurence, takze proc vlastne na WP neni Youtube?

  Co se tyce Bingu o tom naprosta vetsina uzivatelu internetu ani nevi, ze vubec existuje a pouzivaji ho vicemene jen ti kterym nikdo nenainstaloval do Windows alternativni prohlizec a sami to neumi, tim min si zmenit default vyhledavac v IE...
  V USA situace neni jina...

 • 8. 6. 2015 17:57

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Ad iOS je pro Google taky konkurence, takze proc vlastne na WP neni Youtube - aplikace pro iOS byla uvedená před tím než Google zavedl pravidlo, že musí být napsaná v HTML5. Tím pádem je pravidlo "zcela obecné", akorát "shodou okolností" platí jen pro Windows Phone. K věci: Google nemá zisk primárně z Androidu, ale z hledání na Androidu. Pro Google je tedy lepší mít zisk z iOS, než ho odříznout. WP leze Googlu do zelí, protože MS prosazuje Bing, ze kterého Google nic nemá. Pro Google je tedy žádoucí aby WP nebyly úspěšné.

  Ad V USA situace neni jina - v US je situace jiná, tamní Bing je dobře propracovaný. Umí místní předpověď počasí, sportovní výsledky, stav letů, sledování zásilek, kurzy akcií, programy kin a spoustu dalších věcí. Asi proto má na tamním trhu 20.1%, s Yahoo (které používá Bing) dohromady 32.8%. V ČR toho umí daleko méně.
  http://www.cnet.com/news/bing-scores-20-percent-share-of-desktop-search-market-in-us/

 • 8. 6. 2015 19:52

  nobody (neregistrovaný)

  Bing je spatnej vtip viz dobre vtipy: http://joyreactor.com/tag/bing teda az na ten predposledni protoze ja Bing rozhodne nepouzivam, jen parkrat nedopatrenim vyzkousel a zdesil se toho ze to neumi proste nic relevantniho najit :)

 • 9. 6. 2015 3:36

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Znovu opakuji, že český Bing je jiný než ten americký. Osobně v ČR také používám Google. Pokud Google nenajde nebo vrátí hromadu reklamních nesmyslů, což se stává velmi zřídka, tak použiju Bing nebo DuckDuckGo.

 • 9. 6. 2015 15:09

  BlackRider

  20% desktopu to by odpovidalo uzivatelum Windows co neumi zmenit browser a/nebo vyhledavac v browseru :). Samozrejme dnes uz je vyhledavani na desktopu v mensine oproti vyhledavani na mobilech...

 • 26. 5. 2015 16:21

  Jarda_P

  Jsem mel cest s GPS Mio s Widlemi. Naprosto uzasne! Vytuhne to jen obcas, obvykle kdyz je clovek nekde v hustem provozu na nejake slozite krizovatce, idealne dalnicni mimourovnove.

  Kdyz se tam pise na displayi, tak kolikrat nedojde k zadne odezve. Nic to nenapise, nepipne to... Clovek si rika, ze to snimac nezaregistroval a zkusi to znovu. A znovu, a znovu.... No a pak to najednou nekolikrat zapiska a napise nekolik stejnych pismenek. Holt GUI bylo tuhe, protoze Widle swapovaly nebo co.

 • 26. 5. 2015 16:47

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Měl jsem GPS navigaci nDrive s Windows CE, a také to bylo utrpení. Sice netuhla, ale byla dost nepoužitelná. Občas se auto například "utrhlo" a skončilo na úplně jiné silnici (zřejmě díky nepřesnosti GPS), a nějak se nechtělo vrátit zpátky na správnou silnici, ani když jsem ujel kilometr.

  Tohle typicky bývá problém implementace. Autoři napíšou aplikaci, vyzkoušejí ji na desktopu s myší a klávesnicí, pak nakoupí nějaké levné krabičky v Číně, doinstalují drivery kdo ví od koho, nechají v aplikaci chyby a resource leaky, a pustí to na trh. Naštěstí je pak trh vytrestá. Navíc trh GPS navigací je mrtvý, přebraly ho smartphony.

 • 26. 5. 2015 16:17

  Jarda_P

  Zune byl skvely. Autori firmware si opravdu vyhrali a dodali treba i originalni bug, pri kterem tusim pri prestupnem dni Zune chcipl, totalne vytuhl a muselo se pockat, az se vybije baterka. MS vydal doporuceni Zune o prestupnem dni nezapinat.

 • 26. 5. 2015 16:59

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  To se v SW průmyslu občas stává. Chyba s přestupným rokem pochází z kódu společnosti Freescale Semiconductor. Koukněte se na řádek 263.
  http://pastie.org/349916

 • 26. 5. 2015 20:39

  j (neregistrovaný)

  Trebas na to, ze mu vydrzi ty MP3ky prehravat par dnu bez nabijeni, narozdil od toho smartfounu. A taky se pri prvnim padu neodebere do vecnych lovist.

  Hele, a taky ty vase widlofouny potrebujou 10GB RAM jen na to, aby zjistili, jestli neni nejakej patch? Tuhle mi totiz widle vynadaly, ze jim pri 8GB dosla RAM ... nice ...

 • 26. 5. 2015 21:12

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Ad vydrzi ty MP3ky prehravat par dnu bez nabijeni, narozdil od toho smartfounu - jak často potřebujete přehrávat MP3ky pár dní? Stejně musím v každém případě večer nabít smartphone, takže napájení (ať už zásuvku nebo accu pack) potřebuje tak jako tak.

  Ad taky ty vase widlofouny potrebujou 10GB RAM jen na to, aby zjistili, jestli neni nejakej patch - ne.

 • 26. 5. 2015 21:24

  j (neregistrovaný)

  Ne kazdej sebou patlafoun taha, kdyz si de zabehat/na kolo/... vime? Ale to TY nemuzes pochopit. Patlafoun nevydrzi ani par hodin, natoz celej den.

 • 26. 5. 2015 22:34

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Proč si s sebou nevzít telefon? Je to naopak ideální řešení: telefon v kapse a k tomu BT sluchátka, ať se nemotají dráty všude kolem.

  Ad Patlafoun nevydrzi ani par hodin, natoz celej den - pořiďte si Lumii :). Nebo alespoň používejte přehrávač který používá HW akceleraci.

 • 26. 5. 2015 14:33

  Hmm (neregistrovaný)

  Ja to mozem povedat kludne. Android telefony mam uz asi od roku 2011 a doteraz som ani raz nerestartoval kvoli zaseknutiu. A galeria ze by sa otvarala minutu? Skor povedz sekundu. Taktiez som nikdy nevidel, ze by sa mi namiesto aplikacie ukazala hlaska o nedostatku pamati. Spravu pamati ma Android praveze dobru, bolo by fajn si o tom nieco precitat.

 • 26. 5. 2015 18:36

  Murděj Ukrutrný

  že mobilu za 6 tisíc od Samsungu nejde ani pořádně budík
  No nevim já mám lenovo za 3,5 litru a padá akorát občas nazem bo mám gramlavé prsty.
  Jo a budík mě funguje perfektně.

 • 28. 5. 2015 8:22

  Seti (neregistrovaný)

  "Jen pro příklad. S Windows Phone se mi nestalo ani jednou, že bych musel telefon restartovat kvůli zaseknutí. Kolik tohle může říct uživatelů Androidu?"

  Já. A ani nevím o nikom v okolí.

  BTW fakt by mě zajímalo, co vy s těmi Androidy děláte, že vám to mrzne, padá, galerie se otevírá minutu, nemáte dostatek místa na aplikace a máte tragickou správu paměti. Já nic takového nezažívám. Naopak.

  Jako smartfoun mám LG G2. Naprosto plynulé GUI (až jsem čuměl), na mobil skvělé fotky a to i v noci, nabíjím jednou za 3 až 4 dny, místa na aplikace dostatek, správa paměti bez problémů. Výběr aplikací bezkonkurenční včetně VPN, SSH, RDP, minimálně desítka browserů (když nevyhovuje jeden, požiju druhý), desítky video a audio playerů (když nevyhovuje jeden, použiju druhý), stovky či dokonce tisíce kvalitních her od logických přes adventure až po FPS (s možností připojit na TV a použít gamepad či klidně klávesnici a myš přes USB nebo BT), používám i jako audio syntezátor - připojím MIDI klávesnici a mám třeba poměrně kvalitní piano, není problém připojit flešku či externí HDD, není problém namountovat síťový disk, desítky různých plánovačů, kalendářů, email klientů, čteček ebooků, kancelářských aplikací s podporou MS formátů, atd., atd. atd... Widlofoun je vedle toho opravdu hodně chudý příbuzný a opravdu mě nenapadá žádná výhoda, spíš řada nevýhod.

 • 28. 5. 2015 19:22

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Ad fakt by mě zajímalo, co vy s těmi Androidy děláte, že vám to mrzne, padá, galerie se otevírá minutu, nemáte dostatek místa na aplikace a máte tragickou správu paměti - to jsou bohužel běžné zkušenosti uživatelů. Jestli takové nemáte, buďte rád.

  Ad Naprosto plynulé GUI (až jsem čuměl) - to bych vám možná věřil, kdybych neměl v životě v ruce ani jediný telefon s Androidem :)

  Ad Widlofoun je vedle toho opravdu hodně chudý příbuzný a opravdu mě nenapadá žádná výhoda, spíš řada nevýhod - výhodou je to že prostě funguje, UI je plynulé, nemrzne, nerestartuje se, není děravý jako cedník, má lepší design (například vám aplikace nemohou posílat na pozadí zpoplatněné SMS),
  a hlavně se snadno používá. Osobně jsem ještě neviděl u MS uživatelsky přívětivější produkt. A mě osobně se líbí i ten minimalistický design UI.

  Ad aplikace:
  - na mobil skvělé fotky a to i v noci - Lumie mají tradičně špičkové foťáky
  - nabíjím jednou za 3 až 4 dny - to z něj asi jen telefonujete :)
  - místa na aplikace dostatek, správa paměti bez problémů - to první vám věřím, to druhé moc ne. Na Androidu vám mohou běžet aplikace na pozadí, a vyždímat paměť i baterku.
  - včetně VPN, SSH, RDP - to všechno máme i na WP
  - minimálně desítka browserů - nevím jestli je jich na WP deset, ale nějaké jsou. Nikdy jsem neviděl důvod používat nic jiného než vestavěný MSIE, který je velmi rychlý a plynulý, a to i na nejslabších strojích.
  - desítky video a audio playerů - opět jich existuje spousta i pro WP. Osobně používám ten vestavěný. Funguje dobře a používá HW akceleraci, takže nežere moc baterku.
  - stovky či dokonce tisíce kvalitních her od logických přes adventure až po FPS (s možností připojit na TV a použít gamepad či klidně klávesnici a myš přes USB nebo BT) - hry jsou na WP samozřejmě také. TV bude umět připojit až další verze WP, ale osobně to nevyužiju (proboha proč?). Klávesnice se připojit dá, gamepad jsem nezkoušel, ani jedno pro mě nemá smysl.
  - používám i jako audio syntezátor, připojím MIDI klávesnici a mám třeba poměrně kvalitní piano - to jsem nikdy nepotřeboval, ale kdyby ano, tak použiju notebook a například String Studio.
  - není problém připojit flešku či externí HDD, není problém namountovat síťový disk - nepoužívám telefon jako počítač. Síťové disky připojit jdou, USB disky jsem nezkoušel (asi nejdou).
  - desítky různých plánovačů, kalendářů, email klientů, čteček ebooků - totéž máte na WP, s tím že navíc i ty vestavěné aplikace fungují velmi dobře. Když mám Outlook, který se skvěle synchronizuje s mým notebookem i desktopem, proč bych používal desítky email klientů, kalendářů a plánovačů?
  - kancelářských aplikací s podporou MS formátů - před portací MS Office na Android jste měli jen nahrážky, dneska konečně můžete otevírat soubory MS Office plnohodnotně.

 • 29. 5. 2015 11:46

  nobody (neregistrovaný)

  ale jo :) doplnime o problemy s WindowsPhone8 telefonama (v zavorce mozne reseni)

  Cerna obrazovka pri telefonovani
  Fotak nefunguje (restartovat)
  Duplicitni skladby v prehravaci (vypnout Xbox Cloud)
  Zaplneni uloziste "ostatnim" (po oprave stale zaplnuje, ale pak odmazava)
  Nefungujici Push notifikace (deaktivovat setreni baterie)
  Nejde menit hlasitost (restartovat)
  Nahodne restartovani (aktualizovat nebo factoryreset)
  Problem s preblikavajicim autopodsvicenim (pomuze vypnout autopodsviceni)
  Zamrznuti obrazu a nafungujici touchscreen (pomuze vypnout wifi)

  viz: http://www.digitaltrends.com/mobile/windows-phone-8-problems/

 • 29. 5. 2015 12:15

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Co má být co? Sbírka postů z internetového fóra? Jestli jsou to common problems, tak jakého procenta uživatelů se týkají? A kolik z nich je způsobené vadným HW (například problém s regulací podsvícení a senzorem přiblížení)?

 • 29. 5. 2015 16:40

  nobody (neregistrovaný)

  tak cist umite ne ? jsou to problemy ktere se tykaji(li) uzivatelu WindowsPhone natolik ze nekomu stalo za to je shrnout v clanku, prestante tedy vytahovat problemy nekolika lidi s jinejma OS a tvrdit ze s WindowsPhone zadne nejsou ;)

 • 26. 5. 2015 1:14

  xerces (neregistrovaný)

  On ale nepisal nic o symbiane. Treba sa lepsie naucit citat a chapat. On pisal, ze z najvacsieho vyrobcu mobilov sa stala troska a to za par rokov. To, ze bol symbian na konci zivotnosti vedela aj Nokia a preto pripravovali novy OS maemo/meego. Dokonca zacali predavat prve smartfony s tymto OS a ukazalo sa, ze boli velmi uspesne. Dnes sa dokonca pripravuje ich reinkarnacia s pouzitim androidu. Maemo/meego mal dokona potencial silne konkurovat androidu a keby sa Nokia rozhodla pokracovat tak dnes nema android trzny podiel viac ako 80% a WP by mozno ani neexistoval. Aby som sa ale vratil k teme, tak z najvacsieho vyrobcu mobilov sa do 3-4 rokov stala spolocnost pred krachom, ktora rozpredavala svoj majetok a ukoncovala zaujimave projekty. Ten kto bol na vine je jasne uplne kazdemu. Keby Nokia tvrdosijne nepresadzovala nedokoncenu platformu WP za par drobnych od M$ a isla svojou vytycenou cestou, dnes by to bola uplne ina spolocnost. Kludne mohla ist cestou aj androidu a cakat na dokoncenie WP ale nie ona proste roky cakala. Bol tu ocividny zaujem oslabit spolocnost pred odkupenim ehm teda "zachranou". Dnes by samsung nebol najvacsi vyrobca mobilov. Elop defacto podviedol akcionarov a obral o obrovske zisky. Spat dostali iba almuznu. Ak toto dnes niekto spochybnuje je to hlupak.

 • 26. 5. 2015 12:57

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Ad On ale nepisal nic o symbiane - tak to jeden nás špatně pochopil větu "většina uživatelů přešlo na Android až po zpackaném přechodu Symbian -> nemožný WP". Myslím že já jsem to nebyl.

  Ad zacali predavat prve smartfony s tymto OS a ukazalo sa, ze boli velmi uspesne - to se moc neukázalo. MeeGo mělo nulovou aplikační základnu, nemělo podporu vývojářů, a vybudování funkčního ekosystému okolo platformy by zjevně bylo nad síly Nokie. Partneři Nokie v té době dávno přešli na Android, a můžete si všimnout, že vyjma Applu a MS žádný další výrobce telefonů vlastní platformu neutáhne. Zvlášť ne Nokia, která měla vždycky veliké problémy s rychlostí i cenou vývoje, a svoje telefony navíc vyráběla draze v Evropě.

  Ad keby sa Nokia rozhodla pokracovat tak dnes nema android trzny podiel viac ako 80% a WP by mozno ani neexistoval - o tom dost pochybuji. Pro MS je WP strategická platforma, takže by se ho jen tak nevzdal. A pokračování cesty Nokie můžete vidět na projektu Jolla, který se všem moc líbil, ale přesto se neprosadil.

  Ad rozpredavala svoj majetok a ukoncovala zaujimave projekty; ocividny zaujem oslabit spolocnost pred odkupenim ehm teda "zachranou" - například ty továrny v Evropě byly nerentabilní, protože všechna konkurence vyráběla daleko levněji v Číně. Co s nimi měla Nokia dělat? Dál na nich prodělávat, aby byla "silnou společností"? Samozřejmě že prodat.

 • 27. 5. 2015 1:09

  xerces (neregistrovaný)

  Ad 1: Ocividne vy, pretoze on nepisal zeby bol Symbian zastaraly OS ako ste pisal vy ale pisal o prechode zo Symbianu na neexistujucu resp. mrtvu platformu WP, kedy musela Nokia cakat cele roky az pokial M$ dokoci WP. Preco uz vtedy nesli do androidu aspon prechodne? V dobach okolo roku 2009 nebol Samsung najvacsi vyrobca smartfonov, to az zlyhanie Nokie mu uvolnilo cestu.

  Ad 2: Ale ukazalo. N900 patri doteraz medzi najlepsie smartfony od Nokie. Poznam vela ludi, ktory ho pouzivali a boli s nim velmi spokojny. MeeGo nemalo zas nulovu aplikacnu zakladnu a v podstate v tej dobe ani android neoslnoval poctom aplikacii a pozrime sa kde je teraz. Jediny, kto mal vtedy najviac aplikacii bol Apple ale to trvalo iba chvilu. Kedze Maemo/meego bol zo hry a webOS (inspiracia firefoxOS) sa zahadne stiahol z trhu, zostal iba Android co bol dovod vyvoja velke mnozstva aplikacii. Vybudovanie ekosystemu nebolo nad silu Nokie ale jednoducho na to nemala cas, kedze to boli podobne snahy o vybudovanie zo strany isteho pana trojskeho kona z M$ ocividne potlacane (telefonov z maemo/meego sa vela neobjavilo). To ze Nokia vyrabala telefony v europe draho nebol je primarny problem. Jej primarny problem bola necinnost, ked ostatny dobijali trh. Nokia sa iba pozerala.

  Ad 3: Tu zas nechapete o com som pisal (alebo chapete a umyselne zavadzate). To ze je WP pre M$ strategicka plaforma bolo Nokii na dve veci. Ona sa potrebovala presadit a svoj podnik rozvijat co sa nedialo. Inak tymto ste vlastne medzi riadkami naznacil, ze M$ ovladal Nokiu a jej konanie a zamerne ju udrziaval mimo dosahu konkurencnych plaforiem M$. Divim sa iba jednej veci, ze toto akcionari dovolili, kedze prisli o celkom pekne peniaze. Co sa tyka samotneho WP, tam by mal M$ problem zohnat predajcu, kedze ho sice pouziva viacero vyrobcov ale predaje su mizerne a aj pre M$ je WP stratova zalezitost. Ziskovy je iba z androidu, do ktoreho ale neinvestuje. Nakoniec by sa musel presadzovat u inych vyrobcov podstatne vacsimy dotaciami nez Nokii, ktora mu urobila medvediu sluzbu.

  Ad 4: Lenze ja nehovorim o tovarnach v Europe. Za prve je dost otazne ci boli az take nerentabilne a ci hlavny problem nebol skor v ponuke spolocnosti. Oni totiz predavali hlavne dummy fony a trh so smartfonmy laskavo prenechali Cinancom. Hovoril som ale hlavne o majetku spolocnosti (budovy, sidla) a ukoncili kopec zaujimavych projektov, ktore sice ziskove byt nemuseli ale mali ci maju zaujimavy potencial (Qt,Maemo/Meego, a kopec dalsich ako sw tak aj hw projektov). Nastastie sa dostali von a stale sa na nich pracuje.

  Inak porovnavat Jollu a pisat o nej, ze sa nepresadzuje je z vasej strane velmi hlupa argumentacia. Nokia bola velka spolocnost s vybudovanou znackou. Kto predava Jollu? Ved ani neviem ako sa volaju. Je to len tym par ludi bez vyrazneho partnera. Navyse prisli na trh v dobe, ked ho obsadil Android, ktory je velmi zivotaschopna platforma. Ziadna z dalsich plaforiem sa nepresadzuje (firefox,jolla, tizen,ubuntu) a dokonca aj M$ musi WP dotovat aby si udrzal aky taky podiel na trhu aj ked jeho predaje a trhovy podiel oproti Androidu ci Applu su stale mizive a na tie prachy co do toho M$ vraza by som mohol skor tvrdit ze prave WP sa nejak nepresadzuje tak ako by sa mal.

 • 27. 5. 2015 4:01

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Ad pisal o prechode zo Symbianu na neexistujucu resp. mrtvu platformu WP, kedy musela Nokia cakat cele roky az pokial M$ dokoci WP - ne, o tom fakt nepsal. Psal o tom, že uživatelé přešli ze Symbianu na Android až po přechodu Nokie ze Symbianu na WP, což není pravda.

  Ad na neexistujucu resp. mrtvu platformu WP, kedy musela Nokia cakat cele roky az pokial M$ dokoci WP - ehm, které roky Nokia čekala na WP? Pokud čekali na MS, proč by uváděli MeeGo až po oznámení přechodu na WP? Situace byla zjevně jiná: Nokia nechtěla jít do Androidu (jeho nástup zmeškala díky orientaci na Symbian a své setrvačnosti), MeeGo neměla hotové, a tak nakonec šla do partnerství s MS.

  Ad N900 patri doteraz medzi najlepsie smartfony od Nokie - jednak řada jiných lidí takový názor nesdílí, a pak nevidím důvod tahat tablet do diskuze o telefonech.
  Ad MeeGo nemalo zas nulovu aplikacnu zakladnu a v podstate v tej dobe ani android neoslnoval poctom aplikacii - máte nějaká čísla, ať se bavíme konkrétně?

  Ad To ze Nokia vyrabala telefony v europe draho nebol je primarny problem. Jej primarny problem bola necinnost, ked ostatny dobijali trh. Nokia sa iba pozerala - výroba v Evropě byl velký problém, nevím jestli primární. Nečinnost Nokie samozřejmě byl problém. Nakonec to že partneři Nokie tak lehko přeběhli od Symbianu k Androidu jistě nebylo důsledkem toho že by Nokia psala SW moc rychle, levně a kvalitně :D

  Ad ste vlastne medzi riadkami naznacil, ze M$ ovladal Nokiu a jej konanie a zamerne ju udrziaval mimo dosahu konkurencnych plaforiem M$ - o tom rozhoduje management dosazený akcionáři, nikoliv MS.
  Ad WP, tam by mal M$ problem zohnat predajcu - proč? MS nemá problém vyrábět ve vlastní režii spoustu HW, včetně MS Surface. Nokia zjevně ve světě smartphonů v době uzavření partnerství neměla moc dobré jméno, protože se žádný raketový start prodejů nekonal. A následné přebírání polomrtvé firmy, které se táhlo tuším víc než rok a prakticky zastavilo vývoj HW, také nebylo nic moc.

  Ad o tovarnach v Europe... je dost otazne ci boli az take nerentabilne - samozřejmě že ano. Proč myslíte, že všichni ostatní začali vyrábět v Číně? Protože jsou tam náklady na dělníka řádově nižší než v Evropě, a to se výrazně projeví na ceně.
  Ad o majetku spolocnosti (budovy, sidla) - jedna nebo dvě budovy, to je ve srovnání s těmi továrnami dost nuda. Navíc jsem už popisoval důvody, proč firmy zpravidla nevlastní budovy - zvlášť pokud jsou ve finančních problémech.
  Ad ukoncili kopec zaujimavych projektov, ktore sice ziskove byt nemuseli... Nastastie sa dostali von a stale sa na nich pracuje - ano, a nijak zajímavý zisk zjevně nenesou.

  Ad Kto predava Jollu? Ved ani neviem ako sa volaju - jmenují se Jolla.
  Ad prisli na trh v dobe, ked ho obsadil Android... Ziadna z dalsich plaforiem... - přesně ten samý problém by měla Nokia s MeeGo: v době uvedení N9 dávno trh obsadil Apple a Android, a další platformy se měly problém prosadit.

 • 28. 5. 2015 0:23

  xerces (neregistrovaný)

  Ad 1: "pisal o prechode zo Symbianu na neexistujucu resp. mrtvu platformu WP, kedy musela Nokia cakat cele roky az pokial M$ dokoci WP - ne, o tom fakt nepsal" ale pisal, len nechapete tomu kontextu. Ty ludia museli prejst na android pretoze nemali kam inam prejst, kedze sa nokia rozhodla prejst na mrtvolu WP.

  Ad2: "na neexistujucu resp. mrtvu platformu WP, kedy musela Nokia cakat cele roky az pokial M$ dokoci WP - ehm, které roky Nokia čekala na WP?" 2010 resp. februar 2011,2012 a potom vlastne az do jej odkupenia M$, kedze M$ trvalo viac ako 3 roky kym prestavil solidny stav WP systemu. Napr. WP7 bol iba pokus dostat na trh co najrychelsie nejaky produkt a cele to skoncilo fiaskom pre ludi co si ho kupili (nastastie ich bolo uplne minimum az by som povedal ze iba pravoverny veriaci M$ nabozenstva). Potom, zbalili cely system a predstavili nekompatibilny WP8 (to muselo vela ludi nasrat). Aj tomu trvalo nejaku dobu nez si vybuduje prostredie a aplikacie a nokia cely tento cas iba cakala co bude. Android sa vtedy rozvyjal sialenym tempom ale nokia sa rozhodla nevyuzit tuto vlnu (co mohla urobit aj docasne nez bude WP dostatocne kvalitny a nestratit tym podiel na trhu). Preco to neurobila je vsetkym asi jasne, kedze o tom rozhodol isty pan z Troje ehm teda z Redmontu.

  Ad3: "N900 patri doteraz medzi najlepsie smartfony od Nokie - jednak řada jiných lidí takový názor nesdílí, a pak nevidím důvod tahat tablet do diskuze o telefonech." Tak za prve ukazte mi tu radu inych ludi co nazor nezdielaju a ako dlho mali to zariadenie v ruke. Ak to boli taky ludia ako vy, tak to nas boze chran, ked zacnu smartfon s uhloprieckou 3.5 palcu nazyvat tabletom.

  Ad4: "Nakonec to že partneři Nokie tak lehko přeběhli od Symbianu k Androidu jistě nebylo důsledkem toho že by Nokia psala SW moc rychle, levně a kvalitně" to mate pravdu. Dovod preco tak urobili bolo, ze nokia trvala na systeme ktory este neexistoval a rozbieha sa az teraz a aj to stale dost pomaly co ocividne citi aj M$, kedze tolko investuje do aplikacii prave pre android ;)

  Ad5: "ste vlastne medzi riadkami naznacil, ze M$ ovladal Nokiu a jej konanie a zamerne ju udrziaval mimo dosahu konkurencnych plaforiem M$ - o tom rozhoduje management dosazený akcionáři, nikoliv MS." ano to mate pravdu a ocividne boli akcionari podvedeny alebo nie oni len radi odovzdali svoje investicie trhu ked padla hodnotia Nokie pod 2 body a kazdy uz len cakal kedy to krachne.

  Ad6: "Ad WP, tam by mal M$ problem zohnat predajcu - proč?" Jednucho preto, ze nemal ziadne vyrobne kapacity. Tu sa nebavime o par tisicov kusov ale o fabrika s produkciou v milionoch. Nokia taka "fabrika" bola.

  Ad7: "o tovarnach v Europe... je dost otazne ci boli az take nerentabilne - samozřejmě že ano." To je mozne ale skor problem vidim v danovych ulavach, ktore Nokii v EU dosli. Bolo treba urobit nejaku politiku co neurobili. Okrem toho tie fabriky nevyrabali komponenty do smartfonov ale zostavovali smartfony (komponenty mali od Cinancov). Naco si cinanci stavaju fabriky v EU, ked je to podla vas lacnejsie v Cine? No lebo dane.

  Ad8: Pokial ma pamat neklame, tak Nokia predavala uz svoje sidlo, to je nieco ako keby ste predaval svoj byt lebo nemate na splatky hypoteky s tym, ze byvat mozte aj v praci.

  Ad9: Otazne co je to zaujimavy zisk? To zistime uz len velmi tazko kedze bud boli ukoncene alebo odpredane inym spolocnostiam. Navyse Nokia bola znacka so silou presadit techonologie a myslienky co male firmy nemozu vid. Jolla.

  Ad10: Ano mate pravdu je to jolla a robia sailfish OS. Tym iba chcem medzi riadkami povedat, ze ich nikto nepozna a preto nemaju sancu.

  Ad11: Nie spajate hrusky s jablkami. Ked prisla na trh N900 (N9 uz bola dalsia verzia), tak android nemal zas az taky velky podiel (pisal sa rok 2009 a 2010) a hlavne trh so smartfonmy sa zacal iba rozvyjat. Ked prisla na trh N9 uz boli v Nokii rozhodnute o prechode na WP a vydala ho defacto iba zo zotrvacnosti. Najvacsi boom smartfonov nastal 2012 az 2013. Potom sa zacal trh pomaly nasycovat co trva dodnes. Aj to je jedne z dovodov preco WP nenapreduje tak ako by podla investovanych prostriedkov mal.

 • 28. 5. 2015 12:51

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Ad 1, 2: museli prejst na android pretoze nemali kam inam prejst, kedze sa nokia rozhodla prejst na mrtvolu WP; 2010 resp. februar 2011,2012 - pletete si časovou souslednost. Pro ilustraci se koukněte na objemy prodejů a časovou osu:
  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ac/World_Wide_Smartphone_Sales_Share.png
  - 2007 Q2, uveden iPhone, podíl Symbianu začíná propadat.
  - 2008 Q2, Nokia kupuje Symbian Ltd., zakládá Symbian Foundation, partnery jsou Sony Ericsson, NTT DoCoMo, Motorola, Texas Instruments, Vodafone, LG Electronics, Samsung Electronics, STMicroelectronics, AT&T a cca 200 dalších firem.
  - 2009 Q3, první verze Androidu.
  - 2010, Android prudce roste, přecházejí k němu partnerské společnosti, Symbian zažívá volný pád. Nokia dál sází na Symbian, MeeGo podporuje jen netbooky, které ovšem na trhu končí. RIM (BlackBerry) začíná také propadat, byť ne tolik jako Symbian.
  - 2010 Q4, Symbian Foundation se mění na čistě právní entitu bez zaměstnanců a operačních aktivit, která provádí licencování Symbianu (o který nikdo nestojí). Android v prodejích předběhl Symbian. Nokia dál sází na Symbian. MeeGo dostává první náznak podpory dotekových telefonů, ale Nokia uvede první telefon na MeeGo až za rok.
  - 2010 Q4, Microsoft uvádí Windows Phone 7, mezi výrobci jsou HTC, Samsung, Dell, LG, později Acer, Alcatel, Fujitsu, Toshiba, ZTE a samozřejmě Nokia.
  - 2011 Q1, Nokia oznamuje partnerství s MS. Zjevně to bylo narychlo, protože první telefony byly uvedené až v Q4/2011. MeeGo má první betu určenou pro N900.
  - 2011 Q2, MeeGo má první verzi určenou pro Nokii N950, vývojářskou verzi N9.
  - 2011 Q3, Windows Phone získává tři ceny International Design Excellence Awards.
  - 2011 Q4, Nokia začíná prodávat model N9 a Lumii 800 založené na stejném designu, plus Lumii 710.
  - 2012 Q1-Q2, Nokia předbíhá v prodejích ostatní výrobce Windows Phone, uvádí Lumii 900 která se prodává velmi dobře.

  Jak vidíte, uživatelé i partneři utekli Nokii daleko dříve, než na rychlo oznámila partnerství s MS.

  Ad 2a: WP7 bol iba pokus dostat na trh co najrychelsie nejaky produkt a cele to skoncilo fiaskom pre ludi co si ho kupili - jakým fiaskem? WP bezprecedentně rychle nabraly nové aplikace, a telefony dostaly novou verzi OS (WP 7.8).

  Ad 2b: zbalili cely system a predstavili nekompatibilny WP8 - to je samozřejmě nesmysl. Na WP8 běží (skoro) všechny aplikace z WP7, a věšina aplikací byla vyvíjená pro WP7 i WP8. Výjimkou byly aplikace které vyžadovaly nové funkce WP8, které ve WP7.8 nebyly k dispozici.

  Ad 3: N900 byla spíš tablet nebo netbook než smartphone. Jako telefon prohrála s iPhonem a Androidem, netbooky skončily, a jako tablet prohrála s iPadem.

  Ad 4: partneři Nokie tak lehko přeběhli od Symbianu k Androidu... nokia trvala na systeme ktory este neexistoval - zřejmě mluvíte o MeeGo pro smartphony? Jak vyplývá z bodu 1, partneři přeběhli dlouho před tím, než Nokia ohlásila partnerství s MS.

  Ad 6: [MS] nemal ziadne vyrobne kapacity... Nokia taka "fabrika" bola - zařízení klidně vyrobí Foxconn, Samsung (který vyráběl iPhony a pak uvedl vlastní modely s Androidem, které kopírovaly všechno včetně ikon), nebo kdokoliv jiný. Továrny Nokie v Evropě byly spíš nevýhoda.

  Ad 7a: o tovarnach v Europe... problem vidim v danovych ulavach, ktore Nokii v EU dosli - to myslíte vážně? Hodinové náklady na dělníka v Norsku byly v roce 2010 $57.53, v Číně někde okolo $5. Daňové úlevy mohou trochu pomoci, ale tenhle rozdíl v žádném případě nevyrovnaly.
  https://macromon.files.wordpress.com/2011/12/bls_hourly-comp-cost-for-manufacturing.jpg

  Ad 7b: tie fabriky nevyrabali komponenty do smartfonov ale zostavovali smartfony (komponenty mali od Cinancov). Naco si cinanci stavaju fabriky v EU, ked je to podla vas lacnejsie v Cine? No lebo dane. - ano, v těch fabrikách Nokie sestavovali telefony z dílů dodaných z Číny. Ale byly to finské a nikoliv čínské fabriky.

  Ad 8: Nokia predavala uz svoje sidlo, to je nieco ako keby ste predaval svoj byt lebo nemate na splatky hypoteky s tym, ze byvat mozte aj v praci - jak jsem popisoval, fixes assets jsou z hlediska trhu cenných papírů zátěž. V případě Nokie tam samozřejmě byla i snaha vylepšit finanční situaci.

  Ad 10: ich nikto nepozna a preto nemaju sancu - například Motorolu a Sony Ericsson všichni znali, a také to ty firmy nedaly. Prostě nastal čas čistění trhu.

  Ad 11: Ked prisla na trh N9 uz boli v Nokii rozhodnute o prechode na WP - zjevně v Nokii nebyli schopni s modelem typu N9 přijít dřív. To je ten pomalý a drahý vývoj, kterým byla Nokia známá.

 • 28. 5. 2015 15:41

  nobody (neregistrovaný)

  crrr, crrrrr, crrrrrrr... Lael vstavej, jenom se ti neco oskliveho zdalo a psal jsi ze spani same hlouposti...

 • 29. 5. 2015 1:27

  xerces (neregistrovaný)

  Ad1: Ta vasa casova suslednost je trocha NEUPLNA a KLAMLIVA a pisete POLOPRAVDY az BLUDY. N900 s OS Maemo bol uvedeny uz v roku 2009, ked android este len zacinal. Nokia mohla presadit MeeGo aj v roku 2011 ale to uz mala niekolko mesiacov uplne iny plan, ktory ju poslal defacto na hranu bankrotu. Taktiez prvy android bol vydany uz v roku 2008 vo forme HTC Dream ci ako sa volal. A to ze WP vyhral nejaku cenu o ktorej som ani nepocul, vobec neznamena ze mu pomohlo v predaji. Naopak urobili podvod na ludi tym, ze vydali WP7, ktory je dnes nepouzitelny telefon. Naproti tomu, ja stale vyuzivam android z roku 2011 bez vacsich obmedzeni (okrem interneho storage) a stale hladam dovod, preco by som ho mal vymenit.

  Ad2: WP7 bol ciste fiasko, ktore si nastastie kupilo iba velmi malo ludi a aj ty ho museli po uvedeni WP8 v podstate vyhodit, kedze bol bezcenny.
  "WP bezprecedentně rychle nabraly nové aplikace" - to ste ma dobre pobavil. Preco pisete taketo HOVADINY ked sam viete ze to nie je pravda. WP mal dlhodobo problem s aplikaciami a ma ich stale aj ked sa to zlepsuje. Pri WP7 neexistovali ziadne aplikacie okrem mozno aplikacii pre socialne siete. Tu hovadinu som videl na vlastne oci a viem, ze sa na nej nedalo robit v podstate nic. Boli to cisto vyhodene peniaze, bez pridanej hodnoty.

  Ad3: Ale prd, N900 je smarfton. Pletiete si pojmy a dojmy. Na tablet to malo prilis malu obrazovku a netbook? Viete vobec co je to netbook? To sa s tym vobec neda porovnavat, nechapem preco to vobec spominate? N900 je smartfon s HW klavesnicou, ktore boli vtedy oblubene a na ktore sa zameriaval aj BB.

  Ad4: " nokia trvala na systeme ktory este neexistoval - zřejmě mluvíte o MeeGo pro smartphony?" nie to hovorim o WP, kedze v dobe ohlasenie WP bol projekt MeeGo ukonceny a smatfony boli vydane iba zo zotrvacnosti. Ty partneri prebehli hlavne preto, ze Nokia nemala od roku 2010 co ponuknut, kedze rozvojove projekty boli zastavene a mein fuhrer povedal ze sa ide na WP.

  Ad6: "zařízení klidně vyrobí Foxconn, Samsung" to ano ale to uz mal nakontrahovane Apple a Samsung sa stal jednotkou vo vyrobe smartfonov. Nemyslim si ze uz mali kapacity na dalsie smarfony a to hovorim o kapacitach radovo v milionoch rocne.

  Ad7a: To ste vazne taky natvrdnuty, ked porovnavate plat robotnika v Norsku? Nokia mala fabriku aj v Madarsku. Vsimnite si ten plat tam. Plus danove ulavy, clo, kvalitna pracovna sila, doprava a hned Cina nie je az taka vyhodna. Vec preco sa napr. televizie montuju v EU keby sa mohli v Cine? To ze sa presunuli do Ciny Nokii ale aj tak nepomohlo, ani co sa tyka predaja ani co sa tyka zisku. Z mojho pohladu to teda bol skor neutralny krok bez vacsich ziskov.

  Ad7b: Nie nie nemate pravdu alebo ako vzdy iba ciastocnu. Nokia mala velku fabriku aj v Madarsku, kde sa fony zostavovali. Opat z vasej strany iba polopravda ale na to sme uz zvyknuty.

  Ad8: Ano presne tak, to uz bol dosledok a pomenovat si to mozte ako chcete. Nokia isla do krachu a to bol jasny signal. Byt vtedy akcionarom Nokie a mat akcie este z doby nastupu Elopa tak asi pacham samovrazdu.

  Ad 10: Akoze nedali? Co skrachovali? Nieco mi uslo? Pokial viem motorola este stale existuje a je v tych spravnych rukach a SE si zobral pod patronat Sony, ktory teraz produkuje dobre smartfony. Problem len je, ze trh je presyteny a tak zisky zacinaju klesat. To je ale aj problem WP a jeden z dovodov, preco sa tak nepresadzuje.

  Ad11: N9 vysla v polovici roka 2011 a teda niekolko mesiacov po oznameni ze Nokia ide vylucne iba na M$. Navyse predaje boli celkom dobre a vela ludi si ju chvalilo, avsak Elop jej dal definitivny stop a tak ten telefon stratil buducnost.

  Nic cim ste doteraz argumentoval, nevyvracia fakt, ze Elop (trojsky kon M$) nasmeroval Nokiu do krachu resp. pripravy na kupu. Nokia mala sancu na zachranu, ci uz rozvojom platformy MeeGo alebo pouzitim Androidu, ci dokonca oboch ciest. Cele roky, nedala na trh slusny smartfon a ked aj dala, uz nemali sancu sa presadit. Jedine co mi nejde do hlavy o co konkretne mal M$ v Nokii zaujem. Bolo to o fabriky alebo len patenty? Kazdopadne ich dostal velmi lacno sikovnym tahom (v mojich ociach podvodom) a naozaj sa divim, ze proti nemu nebolo zacate ziadne sudne konanie. Asi preto, ze M$ zatiahol sekeru, co tam Elop nechal ale to uz Nokia ako vyrobca smartfonov skoncil a pravdepodobne navzdy.

 • 29. 5. 2015 11:38

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Ad 1a: N900 bylo to čemu Nokia říkala "Internet Tablet". Ohledně stavu vývoje SW také naprosto přehlížíte, že N900 jela na Maemo založeném na GTK+, kdežto N9 jela na MeeGo založeném na Qt. To samozřejmě znamená nutnost přepsat UI, rozbití kompatibility atd.

  Ad 1b: urobili podvod na ludi tym, ze vydali WP7, ktory je dnes nepouzitelny telefon - mám na stole HTC Radar, a co jsem ho zkoušel, tak pořád funguje :). To že smartphony nejsou podporované donekonečna je známý fakt. Nevidíte spíš jako podvod to, že se dnes prodávají modely s verzemi Androidu, které jsou děravé a už nepodporované?

  Ad 2a: WP7 si koupily miliony zákazníků. Po uvedení WP8 samozřejmě fungovaly dál, a dostaly update na WP 7.8. Předpokládám že iPhone také nebudete vyhazovat jen proto, že po X letech nejde upgradovat na novou verzi OS X (a když ho upgradujete, tak si stejně půjdete koupit nový, protože na tom starém HW to neběží nic moc). O dostupnosti nových verzí OS pro telefony s Androidem snad radši ani nehovořit :/

  Ad 2b: Pri WP7 neexistovali ziadne aplikacie okrem mozno aplikacii pre socialne siete - tak toho jsem si jako uživatel WP7 nevšiml. Počet aplikací rostl daleko rychleji, než třeba po uvedení prvního iPhonu. Za poměrně krátkou dobu byly k dispozici slovníky, hry, mapy, GPS navigace atd.

  Ad 3: N900 byl "Nokia Internet Tablet", dokonce má vestavěný stojánek.

  Ad 4: Projekt MeeGo zjevně nebyl ready včas. Důvodem bylo to že Maemo bylo určené pro internetové tablety, a MeeGo (mimo jiné s novým UI) znamenalo přechod z GTK na Qt, který nějakou dobu trval.

  Ad 6: Výrobců je spousta, kapacity si stačí nasmlouvat.

  Ad 7a: Nokia měla tovnárny v Evropě ve Finsku, Německu, Maďarsku a Rumunsku. Tu v Německu zavřela už v roce 2008 a aktivity přesunula do Rumunska. Rumunskou zavřela v roce 2011, finskou v roce 2012. Maďarskou prodala s mobilní divizí Microsoftu, který ji později také zavřel.

  Ad 10: Motorola dopadla stejně jako Nokia: prodala mobilní divizi (a na rozdíl od Nokie přišla i se značkou). Podíl Ericssonu v SE koupila společnost SONY, pod kterou tato divize dále prodělává.

  Ad 11: Nokia N9 byla v půlce roku 2011 jen oznámená. Do prodeje se dostala až koncem roku. Zjevně s modelem typu N9 nebyli schopni přijít o rok nebo dva dřív.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Nokia_N9

  Ad 12a: nevyvracia fakt, ze Elop (trojsky kon M$) nasmeroval Nokiu do krachu resp. pripravy na kupu - a nic z toho co jste napsal vy to nepotvrzuje.

  Ad 12b: Nokia mala sancu na zachranu, ci uz rozvojom platformy MeeGo alebo pouzitim Androidu, ci dokonca oboch ciest - jak jsem už psal, na Androidu vydělával jen Samsung, který se business naučil od Applu. MeeGo přišlo pozdě, zjevně protože přechod z Maemo založeného na GTK na MeeGo založené na Qt Nokiia tradičně dlouho trval.

  Ad 12c: o co konkretne mal M$ v Nokii zaujem. Bolo to o fabriky alebo len patenty? - MS hledal hlavně partnera pro výrobu telefonů s Windows Phone. Fabriky byly naopak zátěží, zvlášť ta v Indii, která díky daňovým dohadům o stovky milionů dolarů výrazně zdržela rozjetou akvizici a poškodila MS tím že nechala mobilní divizi ve vzduchoprázdnu mezi Nokií a MS. Rumunskou i čínskou fabriku MS zavřel, a dnes vyrábí ve Vietnamu, Mexiku a Brazílii. Patenty samozřejmě potěší. Podle mě ale MS koupil mobilní divizi Nokie hlavně protože by se jinak položila, a on by přišel o lidi navrhující HW, obchodní síť atd.

  Mimochodem proti partnerství s MS byla řada lidí v Nokii, a asi i díky tomu byl výsledek poněkud polovičatý. Podobně proti akvizici Nokie byla řada lidí v MS, s tím že mohou vyrábět kdekoliv a mobilní divize Nokie nemá výsledky jaké by si představovali. Jednání o koupi v roce 2013 dokonce zkrachovala.
  http://goo.gl/gsHmVk

 • 9. 6. 2015 3:20

  xerces (neregistrovaný)

  Ad 1a: "N900 bylo to čemu Nokia říkala "Internet Tablet" No nemyslim si, ze tomu tak nokia hovorila. Kazdopadne slo o smartfon, nech si uz nejaky novinar napisal v nejakom clanku co chcel.

  Ad 1aa: "Ohledně stavu vývoje SW také naprosto přehlížíte, že N900 jela na Maemo založeném na GTK+, kdežto N9 jela na MeeGo založeném na Qt. To samozřejmě znamená nutnost přepsat UI, rozbití kompatibility atd." O ziadne rozbitie kompatibility sa samozrejme nejedna, kedze GTK+ a QT vedia pracovat spolocne. Navyse QT je velmi kvalitny projekt so schopnostou vytvarat multiplatformne aplikacie. Pri meego sa jedna v podate o maemo. Rozdiel tam bol hlavne v novom balickovacom systeme a podpornych knizniciach. Aplikacie by mali byt kompatibilne tak ako je to pri inych Linux systemoch. Myslim, dokonca ze maemo 6 sa uz povazuje za meego 1.2.

  Ad 1b: "urobili podvod na ludi tym, ze vydali WP7, ktory je dnes nepouzitelny telefon - mám na stole HTC Radar, a co jsem ho zkoušel, tak pořád funguje" To ze funguje neznamena, ze je pouzitelny. Podpora na ten system uz defacto neexistuje a ani aplikacie 3rd party uz nikto nepodporuje. Je to uplne mrtvy system z doby, kedy som si ja kupil telefon a stale mi funguje, stale mam na nom podporovane vsetky aplikacie. Takze nie, ziadny podvod tam nevidim. Jediny podvod co vidim, je ze pri tom vasom radare si mozte vyskusat ci funguje ale na net by som s nim nesiel (to k tym dieram o ktorych hovorite). Ale, zas na druhej strane co by som s nim na nete aj robil, ze? ;)

  Ad 2a: Ano kupili si ho miliony zakaznikov, ktory ho mohli po dvoch rokoch defacto zahodit, kedze ho prestali vyrobcovia 3rd party aplikacii supportovat, koli nekompatibilite s WP8. Proste dali na trh nedorobok ale ludia si ho kupili. Ich peniaze, ich problem.

  Ad 2aa: "O dostupnosti nových verzí OS pro telefony s Androidem snad radši ani nehovořit". Vsetky vyznamne znacky, davaju do svojich smartfonov najnovsi android a dokonca aj dalsiu verziu po uvedeni. Dokonca aj lacny cinanci, tam davaju svoje modifikovane ROMky zalozene na najnovsich verziach od google. Pri custom ROM napr. od CM, mozem pouzivat mobil az do uplneho zastarania HW. To, ze je to dobra a dostatocna cesta, ocividne vidi aj M$, kedze do nich investuje pekne peniaze.

  Ad 2b: "Pri WP7 neexistovali ziadne aplikacie okrem mozno aplikacii pre socialne siete - tak toho jsem si jako uživatel WP7 nevšiml. Počet aplikací rostl daleko rychleji, než třeba po uvedení prvního iPhonu. Za poměrně krátkou dobu byly k dispozici slovníky, hry, mapy, GPS navigace atd." Mozno preto, ze ste ho realne ani nepouzival. Tych aplikacii tam bol uplny nedostatok, hry boli iba jednoduche, mapy a GPS asi iba od nokie. Navyse po uvedeni WP8, defacto do par mesiacov skoncili. Ten telefon ste nemohol pouzivat dlhsie nez dva roky o com aj dost silne pochybujem ze tak dlho.

  Ad 3: "N900 byl "Nokia Internet Tablet", dokonce má vestavěný stojánek." Nie nebol, bol to smartfon, skuste pouzivat google a najdite si info o tomto smartfone. Stojan nerobi zo smartfonu tablet. Asi si to najskor mylite s N810 co tabletom bol (s velkostou displayu 4,3 palca) bez moznosti volania cez mobilne siete, co uz N900 mohla a preto je N900 smartfon a nie tablet. Navyse sa zacali zvacsovat aj uhlopriecky displayov, takze nemate pravdu a je zbytocne o tom diskutovat.

  Ad 4: Bol ci nebol, prakticky ako sa dostal na trh tak skoncil. A aj to ze sa dostal na trh bolo iba koli tomu, ze nemali ziadny vyrobok na baze WP. MeeGo bol ready uz skor ale je pekne vidiet politika vtedajsieho vedenia Nokie, ktora uz nemoznila jeho dalsi rozvoj. Namiesto toho cakali dalsie mesiace a roky. Asi na zazrak.

  Ad 6: Hmm vazne? Takze to ze sa dnes predavaju smartfony na pozvanky, je asi cisty vymysel nejakych zlych zlych novinarov. Pokial nemate vlastne vyrobne fabriky, tak nad nejakymi velkymi dodavkami smartfonov nemusite ani rozmyslat.

  Ad 7a: Jasne ze vsetko zatvorili, kedze uz nemali danove prazdniny tak naco by tu boli?

  Ad 10: Motorola stale existuje a myslim, ze patri lenovu. Kazdopadne motorola bola bezvyznamna znacka oproti nokii. Ze Sony preraba resp. vediet stratu pri mobilnej divizii je mi novinka. Podla poslednych informacii im skor klesli zisky co ale neznamena stratu. Zisky klesaju vsetkym aj M$, pretoze trh zacina byt presyteny.

  Ad 11: N9 bola ready uz skor, problem vsak bol ze to politicky nebol korektny vyrobok inak by sa minimalne poponahlali s jeho uvedenim. Naopak cakali a jej uvedenie je skor kozmeticky krok, pretoze nemali co ine uviest.

  Ad 12a: Praveze potvrdzuje. Skuste si precitat co pisem a overit fakty. A ked uz aj neverite mne, pozrite si ako sa darilo Nokii od nastupenia Elopa po jej odpredaj M$. Tu informaciu tazko vyvratite. Tiez, je zaujimave, ze sa nokia dostala do ruk prave M$ a jedinymi produktami Nokie boli smartfony s M$. Zvlastna nahoda, ze?

  Ad 12b: A ja som napisal, ze ked android zacinal tak samsung nebol zrovna najvacsi vyrobca smartfonov a mobilov vseobecne. Tym bola prave nokia. Naviac samsung nebol a nie je jedinym vyrobcom android fonov a urcite nebol jedinym, kto na tom ziskaval. To s tym prechodom z GTK na QT uz zacinate byt trapny. Tam problem urcite nebol.

  Ad 12c: No ved to je uplne jasne, zeby sa nokia bez odpredaja polozila. Ale je jasne kto ju poslal ku dnu. Prave ten co ju odkupil. Taka rana z milosrdenstva. M$ si mohol nakontrahovat vyrobcov smartfonov v cine lenze, im to nikto nechcel vyrabat kedze to bolo nepouzitelne na rozdiel od androidu. Navyse nokia mala znacku a urcite sa lahsie predavaju telefony znacky nokia nez M$.

  Ad 13: Ano bola lenze ich bola mensina. Ocividne vedeli, ze pridu o svoje investicie. Podla mna sa tam stal podvod, ktory sa ale nevysetroval hlavne koli tomu ze M$ musel nokiu kupit. Asi by neboli velmi radi, keby sa do toho obdobia zacali sturat organy cinne v trestnom konani. Podla mna si ale par ludi prilepsilo a vacsina bola povedena. To, ze nejake jednania skrachovali, je uz iba taka zastierka aby sa dali ludom hry a chlieb.

 • 26. 5. 2015 9:14

  Metrák (neregistrovaný)

  Hele, agente Microsoftu, to tě nenapadlo, že myslel třeba WP7? Pro uživatele to byla změna, když jejich super-mega-uber Lumia 800 neměla funkce, které měl jejich předchozí Symbian phone X let....

 • 26. 5. 2015 12:59

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Ano, první verze WP7 spoustu věcí neuměly. V tom MS kopíroval Apple: první verze iPhonu toho také spoustu neuměla, ale velmi dobře se používala, a zákazníci na to slyšeli. V Nokii potřebovali svůj
  "iPhone", protože Apple s jedním modelem iPhonu měl víc zisku, než Nokia s tisícem modelů.

 • 26. 5. 2015 14:11

  Jarda_P

  Nevim, co potrebovali v Nokii (Elop to tedy nebyl), ale MS hlavn honem potreboval neco hodit na trh, nez mu jeste vice a mozna nenmavratne ujede vlak. Tak horkou jehlou sprasili WP7 a se slavou predhodili zakaznikum. Ti, kteri byli tak blbi, ze to koupili, jsou asi navzdy vyleceni pote, co se na ne MS vysral a odstrihl je od Skype, protoze se soudruhum nechce udrzovat soft pro jejich WP7 bastl.

 • 26. 5. 2015 14:50

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Ad horkou jehlou sprasili WP7... - ...který byl velmi rychlý, plynulý, snadno se používal a dostal několik cen za design...

  Ad Ti, kteri byli tak blbi, ze to koupili, jsou asi navzdy vyleceni pote, co se na ne MS vysral a odstrihl je od Skype, protoze se soudruhum nechce udrzovat soft pro jejich WP7 bastl - MS po 4 letech ukončil podporu zařízení, fuj! To by se vám u telefonu s Androidem fakt nestalo, protože ten je mimo podporu kolikrát už ve chvíli kdy ho koupíte :D

 • 26. 5. 2015 15:10

  Jarda_P

  Pokud se to stane s WP nebo Androidem, je to neprijatelne. Ta zarizeni totiz nestala 10€. Telefon s WP7 od HTC tehdy byl dost drahy a je to celkem pekny kus HW, ktery dokonce, na rozdil od vetsiny smartfouny, i celkem slusne foti.

 • 26. 5. 2015 15:21

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Jak jsem psal, čtyři roky podpory jsou u smartphonů velký nadstandard, o kterém si telefony s Androidem mohou nechat zdát.

  Mimochodem HTC Radar s WP7 jsem nedávno našel v krabici. Moc pěkný kousek. Když ho zapnu, tak i po letech ocením ten elegantní design UI.

 • 26. 5. 2015 14:23

  Metrák (neregistrovaný)

  Však tím mi dáváš za pravdu, MS měl mindrák, že mu klesá podíl na trhu, neměl na to udělat zázrak jako iPhone tak "udělali vše pro to" aby dostali do Nokie vlastního člověka a ten dobytek tam hájil zájmy MS a rozpustil vše, co by jen trochu mohlo ohrozit pozici božského MS.
  Fakt dobytčárna, hlavně aby se zalíbil Ballmerovi, co na to, že pohřbí nadějný Maemo/MeeGo a propustí desítky tisíc lidí... Fakt poznávám, že na funkci CEO / manažera musí být člověk sociopat!

  BTW: Elop nebyl první volba, tou byl Scott McNealy ze SUNu. Velká škoda, že to nevzal, Nokia mohla být ještě výrobcem telefonů a trojský kůň Elop nemusel škodit evropskému průmyslu.

 • 26. 5. 2015 14:44

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Ad "udělali vše pro to" aby dostali do Nokie vlastního člověka a ten dobytek tam hájil zájmy MS a rozpustil vše, co by jen trochu mohlo ohrozit pozici božského MS - to je moc pěkná teorie. Jenže v praxi o managementu rozhodují akcionáři firmy.

  Ad pohřbí nadějný Maemo/MeeGo - ten nadějný projekt Maemo/MeeGo pokračuje jako Sailfish OS, a naděje se nějak nesplnily.

  Ad propustí desítky tisíc lidí - primárně z nerentabilní výroby v Evropě. Vy byste na místě Elopa vyráběl v Evropě za výrazně vyšší ceny, než za jaké vyrábí konkurence v Asii?

  Ad Elop nebyl první volba, tou byl Scott McNealy ze SUNu - takže vy byste doporučil člověka, který promarnil potenciál společnosti Sun Microsystems a pohřbil ji (mimo jiné orientací na open source)? Zajímavá volba. BTW byl McNealy při likvidaci Sunu placeným agentem MS, Oraclu, nebo někoho jiného? :)

 • 26. 5. 2015 15:44

  Metrák (neregistrovaný)

  Jo, ale když se akcionářům nakecají pohádky o světlé budoucnost s MS, tak se to lépe poslouchá, než když se jim řekne pravda (uděláme z vás desegnéra pro levnou asijskou výrobnu, krom patentů nebude mít Nokia žádnou cenu)

  Hezký, ale Jolla nemá za prdelí zázemí Nokie, což Maemo/MeeGo měl. A propos: již pohřbená N9 měla skvělé prodeje... to musím být pro MS fanatika, že zabitý systém se prodával lépe, než MS vychvalovaná Lumia, která toho moc neuměla, co? :)

  Jasně, je lepší všechno prodat (včetně budovy) a spoléhat na to, že MS (který už v minulosti podrazil nejednoho partnera) udělá solidní systém, který Nokii zachrání.

  A co byl Elop? Nastoupil do Macromedie aby ji pak mohl jednoduše pohltit Adobe... Po angažmá v Nokii tuto koupil MS... zajímavé, jestli on to nebude týpek na "sniž jejich cenu, uměle je podus a my je pak za hubičku koupíme".

 • 26. 5. 2015 16:09

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Ad uděláme z vás desegnéra pro levnou asijskou výrobnu, krom patentů nebude mít Nokia žádnou cenu - všichni výrobci telefonů, včetně Applu, jsou jen designéři pro levnou asijskou výrobnu. Znovu se ptám, co byste s výrobou udělal vy. Nechal ji přinášet další ztráty?

  Ad Jolla nemá za prdelí zázemí Nokie - co jsem četl reakce na rootu, tak diskutéři Jolle predikovali světlou budoucnost.

  Ad již pohřbená N9 měla skvělé prodeje - zdroj? Já našel pouze nějaké odhady.

  Ad je lepší všechno prodat (včetně budovy) - budova je fixed asset. Akcionáři hodnotí zdraví firmy mimo jiné podle poměru obratu a fixed assets. To je jeden z důvodů, proč většina firem budovy nevlastní.

  Ad spoléhat na to, že MS (který už v minulosti podrazil nejednoho partnera) udělá solidní systém, který Nokii zachrání - MS také dodal solidní systém. S MeeGo by Nokia měla ty samé problémy: nedostatek aplikací, konkurenci v podobě Androidu zdarma, drahou výrobu v Evropě. A k tomu navíc notorickou neschopnost psát vlastní použitelný SW.

  Ad A co byl Elop - jak jsem psal, vybírali akcionáři Nokie. Mimochodem pro Nokii to není první obrat. Svého času vyráběli papír, pneumatiky, kabely, televize a kdo ví co ještě.

 • 26. 5. 2015 15:45

  Zero (neregistrovaný)

  Ad ...takže vy byste doporučil člověka, který promarnil potenciál společnosti Sun Microsystems a pohřbil ji (mimo jiné orientací na open source)? Zajímavá volba....

  No to snad nemyslis vazne...SW v SUNe generoval len minimalny zisk, firma bola zamerana na HW a spolahlive serverove riesenia. Ked si si kupil Sun server dostal si k nemu Solaris+MySQL popripade OracleDB(to si si samo kupil) Oracle sa netajil tym ze na serveroch SUN so Solarisom ich DB je neuveritelne svizna robustna a spolahliva. SUN neskrachoval kvoli sw a open source ale kvoli HW a lacnejsej x86_64 platforme. Pokial mi je zname tak SUN vyvyjal server na RISC architekture. Mal som moznost jeden takyto server vidiet a bol to nadherny kus zeleza...

 • 26. 5. 2015 16:36

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Na prvním místě se snad shodneme, že McNealy dovedl Sun do hrobu, a že to není moc dobrá kvalifikace pro vedení Nokie, pokud ji akcionáři nechtěli poslat také do hrobu.

  Ad v SUNe generoval len minimalny zisk - ano, a to je část problému. Například Java byl potenciální zlatý důl, ze kterého měl Sun minimální tržby. Naopak takový Google na Javě postavil Android (možná nelegálně - počkejme na konec soudního procesu), a to mu nese spoustu peněz.
  Druhá část problému je v tom, že Sun utrácel za SW dost velké peníze, které se nikdy nevrátily. Například koupě MySQL vyšla na $1G, a StarDivision (autor StarOffice) vyšel na $74M plus spoustu milionů nákladů na další vývoj. Pak tu máme Praxsys Technologies (výrobce emulátoru Windows API, Sun později projekt ukončil), Lighthouse Design (autor SW pro NeXT), LongView Technologies (autor prostředí Strongtalk, uvolněno jako open source), Chorus Systems (autor ChorusOS, projekt umřel), i-Planet (autor emailového klienta), Dakota Scientific Software (HPC SW), Gridware (HPC SW), HighGround (webové aplikace), Tarantella (terminálový SW), SavaJe (OS pro mobilní telefony), Cluster File Systems (autor Lustre, produkt uvolněn jako open source), Innotek (autor VirtualBoxu, tedy open source), Q-layer (cloudová řešení) a řada dalších. Spousta utrácení za SW, a minimální tržby ze SW.

  McNealy si myslel, že když bude cpát peníze do open source, tak budou zákazníci preferovat Sun, protože podporuje open source. Jenže se to nestalo, resp. ten efekt nebyl nijak silný.

  Ad SUN neskrachoval kvoli sw a open source ale kvoli HW a lacnejsej x86_64 platforme - to je jeden z důvodů, a proto jsem orientaci na open source uváděl jako jeden z důvodů. Platforma x86 výkonově narostla tak, že velkému procentu zákazníků bohatě dostačovala. Část zákazníků migrovala ze Solarisu na Windows NT, a část později přešla na Linux. Sun sice zkoušel prodávat i stroje na platformě x86 (dokonce byly certifikované pro Windows), ale nebylo to moc úspěšné.

  Když to shrnu, tak Sun Microsystems má dlouhou historii špatného managementu, a McNealy je za to do značné míry odpovědný.

 • 25. 5. 2015 13:53

  Andrej Kvasnica

  Nokia tazko nezvladla otvorit hw telefonov cez j2me a celu j2me tragicky obmedzila len na hry alebo GPS. Ziadny alternativny SMS management, ziadne riadenie hovoru, nic. To sa este dalo prezit, pretoze otvoreny system IMHO v tom case nikto nemal.
  Nasledne Nokia tazko nezvladla funkcny application market pre Symbian. Tu uz konkurencia bola, takze ludia odisli k Androidu alebo k iPhone.
  Pomedzi to Nokia dlhodobo vydavala dobry telefon a nasledne inovovany model s omnoho shitoznejsim hw, co sa mozno raz alebo dvakrat da prepacit, ale nie ked sa to stava pravidlom. To odisli aj ludia co mali 2-3 Nokie po sebe.
  Dnes by som si uz Nokiu nekupil.

 • 25. 5. 2015 16:36

  Jaroslav Řezník

  Jako v tomto souhlasim - pro MS je tam jedina zajimava vec ta enterprise cast a patenty. QNX si pak samozrejme muze zit vlastnim zivotem, maji vetsinu automotive marketu, nebal bych se tam o budoucnost. Kazdopadne Passport je vynikajici zarizeni a nevim, co budu delat, az nebude...

 • 26. 5. 2015 4:07

  Ajko (neregistrovaný)

  Hahah. "Pro ilustraci MS prodal 8.6M Lumií s Windows Phone". Jo ale jen obchodnikum a z toho je 90% na skladech u obchodniku a 5% v reklamaci (displeje a pod.). No proste vyborny kauf. Jo a brzo to budou pridavat zdarma k rohlikum aby to nejak dostali mezi lidi. :D

 • 26. 5. 2015 9:40

  mato (neregistrovaný)

  Značka BlackBerry je oveľa silnejšia ak Microsoft, podobne ako Nokia.
  BES je leader trhu s násobne väčším podielom ako jeho konkurencia.
  QNX je leader trhu, resp. viacerých trhov. Porovnávať ho s Windows NT je vtip. To snáď ani nemá cenu rozpisovať.
  Ad BB10 vs Windows Phone - máte s nimi oboma praktické skúsenosti? Dlhodobé? WP je oproti BB hračka.

 • 26. 5. 2015 13:24

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Ad Značka BlackBerry je oveľa silnejšia ak Microsoft, podobne ako Nokia - fakt? Značka Microsoft má podle Forbesu hodnotu $69.3G, je na druhé pozici za Applem. BlackBerry už v roce 2013 vypadlo z žebříčku Forbesu s hodnotou $2.2G. Značka Nokia měla v roce 2013 hodnotu $7.1G na 71. místě žebříčku. Oboje bylo ovšem před dvěma lety. Dnes mají obě značky daleko menší hodnotu.
  http://www.forbes.com/powerful-brands/list/
  http://www.forbes.com/sites/kurtbadenhausen/2013/11/06/apple-dominates-list-of-the-worlds-most-valuable-brands/

  Ad BES je leader trhu s násobne väčším podielom ako jeho konkurencia - jak definujete relevantní trh, a odkud máte údaje? Pokud jsem si všiml, tak většina firem používá Exchange ActiveSync, a BES nepotřebují, protože dávno nepoužívají BlackBerry.

  Ad QNX je leader trhu... Porovnávať ho s Windows NT je vtip - to špatně čtete co jsem psal. WinNT nejsou RTOS (mohou být například s IntervalZero RTX). Psal jsem o Windows CE.

  Ad BB10 vs Windows Phone; máte s nimi oboma praktické skúsenosti - sám BB10 nemám, a protože se prakticky neprodává, nenašel jsem žádný kousek ani ve svém okolí. V čem je podle vás BB10 lepší?

 • 26. 5. 2015 13:31

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Tady bych se vás zeptal na jednu věc. Nokii prý zničil MS, přestože je jasně vidět, že ji převálcoval Android. Kdo ale zničil BlackBerry? Také to byl zlý MS?

 • 26. 5. 2015 14:06

  hawran.diskuse

  Je tříposchoďovej dům, v tom domě je v každém poschodí 8 oken. Na střeše jsou dva vikýře a dva komíny. V každém poschodí jsou dva nájemníci. A teď mně řekněte, pánové, v kerým roce zemřela domovníkovi jeho babička?

 • 26. 5. 2015 20:48

  j (neregistrovaný)

  Prece jasny jak facka ... babicka je nesmrtelna, protoze jinak by na ni domovnik uz 50let nemoh pobirat duchod.

 • 27. 5. 2015 11:50

  nobody (neregistrovaný)

  spatne, umrela v 2012 na infarkt po te co ji syn udelal upgrade na Windows8 a nevydejchala chaoticky barevne dlazdicky...

 • 27. 5. 2015 13:38

  nobody (neregistrovaný)

  no a nechcete si najit nekoho na jinem foru ? ;) ukazte mi jineho psychopata vasi velikosti kdo prispiva o Linuxu na nejakem Windows serveru/foru ;)

 • 27. 5. 2015 18:19

  Lol Phirae (neregistrovaný)

  no a nechcete si najit nekoho na jinem foru ? ;)

  Ne, na jiném fóru by vrchní agitační pošuk nebyl adekvátně zaplacen...

 • 27. 5. 2015 1:13

  xerces (neregistrovaný)

  Zasa klamstvo. Nokiu znicil M$ pretoze, isty pan trojsky kod zo spominanej firmy neumoznil Nokii sa uchytit na trhu ci uz s Androidom alebo s vlastnym OS ako konkurenciou Androidu. To znicilo Nokiu resp. pripravilo velku firmu na predaj inej velkej firme.

 • 27. 5. 2015 3:26

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Na smartphonech s Androidem většina výrobců prodělává, a nevidím důvod, proč by zrovna Nokia měla dopadnout lépe. Nakonec Motorolu, Sony-Ericsson a pár dalších sázka na Android pohřbila.
  MeeGo přišlo pozdě, protože v té době už byla Nokia ve velkých problémech. O možnostech jeho úspěchu na trhu mám, vzhledem k tradici drahého, nekvalitního a dlouhého vývoje v Nokii, značné pochybnosti.

 • 27. 5. 2015 11:46

  Metrák (neregistrovaný)

  Když na mobilech s Androidem výrobci prodělávají, proč je tedy dělají? Jako službu společnosti? Božínku, hned jim napište, ať neplýtvají potenciálem na neziskovou platformu! Hlavně tedy Sony, to staví jen na Androidu a jejich podpora je celkem příkladná - např. 2 roky stará Xperia Z (C6603) dostane update na Android 5. BTW: dočkala se Lumia 800 WP8? 

  Vývoj MeeGo byl komplikovaný a zdlouhavý, ale byl to komplexní OS. Znovu opakuji: N9 se prodávala dobře, vygooglete si prodeje. Elop musel být vzteky bez sebe, že se Linux phone, navíc předem zabitý, na některých trzích prodával lépe než „božská Lumia s geniálním WP 7“.

 • 27. 5. 2015 13:31

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Ad Když na mobilech s Androidem výrobci prodělávají, proč je tedy dělají - protože mají veliké objemy, a vidí jak na stejném trhu Apple vydělává hromady peněz. Trh se samozřejmě časem pročistí, spousta výrobců se smartphony skončí, a zbytek bude mít rozumné zisky. Ale kde odejde, ten mezi vítězi rozhodně nebude.

  Ad 2 roky stará Xperia Z (C6603) dostane update na Android 5 - wow. A co ta spousta telefonů co se ještě dnes uvádějí na trh třeba s děravým WebView, které Google neopraví? No není fajn mít děravý telefon už z výroby, bez záplaty od výrobce SW? Nemluvě o těch stovkách milionů smartphonů, kterých se týká Master Key bug, Master Key bug 2, a hromada dalších zranitelností.

  Ad dočkala se Lumia 800 WP8 - žádný z telefonů s WP7 se nedočkal WP8, protože WP8 jsou založené na jiném HW. Většina dostala WP7.8, které přináší řadu novinek z WP8.

  Ad Vývoj MeeGo byl komplikovaný a zdlouhavý - souhlas

  Ad N9 se prodávala dobře, vygooglete si prodeje - jak už jsem psal, žádná oficiální čísla jsem nenašel. Jinak recenzentům se líbil HW a oceňovali kvalitu fotoaparátu, což byly i silné stránky Lumie 800. Když se dívám na revize firmwaru, tak první verze neměla ani podporu playlistu v aplikaci přehrávače.

 • 27. 5. 2015 13:48

  nobody (neregistrovaný)

  žádný z telefonů s WP7 se nedočkal WP8, protože WP8 jsou založené na jiném HW.

  na jinem HW ? jedine co by vadilo je architektura, ale Lumia 800 stejne jako napr. Lumia 920 s WP8 jsou oba ARMv7-A, tedy M$ se proste na uzivatele WP7 sproste vykaslal...

 • 27. 5. 2015 14:28

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  To není to typu CPU, ale o zbytku HW. WP8 jsou na jádru WinNT, WP7 na jádru WinCE. Pro přechod na jádro WinNT musíte mít drivery pro všechna zařízení, plus je odlišná boot sequence a spousta dalších věcí. Samozřejmě by to šlo vyřešit, ale náklady by byly veliké, a zkušenosti z ostatních platforem ukazují, že uživatelé na nové verze OS stejně upgradují jen velmi zřídka (u iPhonu tehdy 80% uživatelů běželo starou verzi, a u Androidu 93%).

  MS se navíc na uživatele nevykašlal. Spoustu features WP8 dostali v upgradu na WP7.8.

 • 27. 5. 2015 23:37

  nobody (neregistrovaný)

  oni jsou k HW drivery ? nepovidejte to jsou veci... a system se zavadi bootloaderem ? hmm...
  vite kolik stalo v nakladech nahrada PalmOS5 ve vetsine ARM Palmech Linux jadrem s ovladaci vsech zarizeni, bootloaderem a nad tim nekolik Linux desktop prostredi ? Opie(QT based), GPE(GTK based), Enlightenment ?
  nic, "jen" volny cas nekolika nadsencu kteri nemeli zadnou dokumentaci, zadne zdrojaky k ovladacum daneho HW do zadneho operacniho systemu...

  tedy to ze by to byl problem pro Big MS je naprosto totalne smesne(alespon par schopnejch lidi se tam snad najde), pouze protoze by to stalo nejake naklady, tak se MS radeji na uzivatele WP7 vykaslal, nic vic, nic min...

  btw: to podle Vas uzasne WinCE asi neni tak uzasne kdyz bylo nahrazone WinNT jadrem aby byl ten system podle Vas pouzitelnej ? ;)

 • 28. 5. 2015 8:25

  Metrák (neregistrovaný)

  MS se (s)prostě vykašlal na zákazníky a trapně to maskoval absencí ovladačů pro WinNT. Přitom kdyby firma velikosti MS opravdu chtěla, ovladače by určitě získala. Proč se ale nevykašlat na zákazníky, když Nokia byla už "chycená" a plán B (v podobě návratu k MeeGo / přechodu na Android) by přes Elopa neprošel.

  Kde není vůle, není cesta.

 • 28. 5. 2015 19:25

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Výrobcem těch telefonů byla Nokia. Samozřejmě by mohli vynaložit velké peníze, aby cca 5-15% zákazníků přešlo na WP8, a za pár měsíců si stejně koupili nový telefon. Jenže Nokia neměla peněz nazbyt.

  Navíc jsem už opakovaně psal, že zákazníci dostali Windows 7.8, které mají klíčové části Windows Phone 8 user experience.

 • 28. 5. 2015 22:08

  nobody (neregistrovaný)

  Se nedivim ze 7.8 delalo upgrade jen par nestastniku :-D

  Poznamky k vydani WindowsPhone 7.8
  - Aktualizace Windows Phone 7.8 není k dispozici na všech trzích a pro všechny telefony.
  - Pokud má telefon 256 MB paměti RAM, mohou některé funkce fungovat jinak nebo nemusejí fungovat vůbec

  Nove funkce:
  - Nová úvodní obrazovka - změny velikosti aktivních okének
  - Dvacet barev - můžete nyní použít dvojnásobný počet barev zvýraznění (minimálně 20)
  - Zamykací obrazovka - obrázek zamykací obrazovky ze služby Bing

 • 29. 5. 2015 12:13

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  1. Nebyl to první upgrade OS pro WP7.
  2. Z hlediska uživatele je největší změnou ve WP8 nová úvodní obrazovka, která umožňuje lepší přizpůsobení. Tu uživatelé dostali.

 • 29. 5. 2015 16:42

  nobody (neregistrovaný)

  tak proto uzivatele po zklamani s WP7 se do WP8 nehrnou, kdyz z hlediska uzivatele je nejvetsi zmenou to ze muzou menit velikost dlazdicek :-D

 • 28. 5. 2015 19:32

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Ad by to byl problem pro Big MS je naprosto totalne smesne - to by samozřejmě platila Nokia, která na to neměla.

  Ad to podle Vas uzasne WinCE asi neni tak uzasne kdyz bylo nahrazone WinNT jadrem aby byl ten system podle Vas pouzitelnej - to nemá nic společného s použitelností systému. Na Windows NT je k dispozici plný .NET Framework (a nově WinRT), a díky tomu je možné prakticky úplně sjednotit API telefonů a desktopu. K tomu udělal MS velký krok ve WP8, a ve WP10 ho snad dokončí.

  WP postavené nad NT byly původně interní projekt několika lidí z MS, kteří chtěli ukázat, že se dá použít i NT kernel. Výsledek byl tak dobrý, že tenhle koncept díky tomu sjednocení API vyhrál.

  Mimochodem sjednocení platformy je věc kterou řeší i například Google. Má Chrome browser, ChromeOS a Android. Webové stránky se dají brouzdat všude, ale aplikace pro Android nelze běžet na Chromebooku ani na Windows (vyjma dost hrozivých experimentů), a aplikace pro ChromeOS nelze běžet na Androidu, a původně to nešlo ani na Windows. Podle všeho MS nakonec nabídne lepší konverzi aplikací pro Android na Windows (desktop, tablety i telefony), než s čím přijde Google.

 • 29. 5. 2015 10:28

  Zero (neregistrovaný)

  Na Windows NT je k dispozici plný .NET Framework (a nově WinRT), a díky tomu je možné prakticky úplně sjednotit API telefonů a desktopu. K tomu udělal MS velký krok ve WP8, a ve WP10 ho snad dokončí.
  YES SUPER uz sa tesim ako budem odvirovat telefon tak casto ako Desktop a natahovat sialene aktualizacie... To som vzdy vyzadoval od telefonu aby sa mi kazdy prvy Utorok v mesiaci napojil na WU a stiahol si aktualizacie...
  Inac mal som WP alebo co to bolo na HTC HD2 a tam sa nedalo vypnut aby to HTC liezlo na net cez mobilne data... takze kazde rano som cital SMS ako sa mi aktivovala sluzba a zhltla prachy z kreditu... Fakt ten WP ma uzasne feature... Teraz mam Lenovo A6000 a plna spokojnost... Mam tam od vyroby app Lenovo Security a tam sa da nastavit ktora aplikacia co moze atd... je tam dokonca aj jednoduchy fw ktorym mozes nastavit ci dana app ma lezt na net cez mobilne data, wifi alebo vobec. Dalej si mozem nastavit pristup app k mojim datam (kontakty fotky atd) ak sa nejaka app pojusi pristupit tam kam nema tak je jej to automaticky odoprene a mna telefon na to upozorni... Proste nastavim si androida a potom pomocou security uz iba doladim...

 • 29. 5. 2015 12:01

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Ad tesim ako budem odvirovat telefon tak casto ako Desktop a natahovat sialene aktualizacie - sjednocení API se týká platformy WinRT, kde aplikace běží v sandboxu. Jsou to prakticky aplikace pro Metro, běžící na desktopu, tabletu, konzoli, telefonu i Windows Holographic.

  Ad WP alebo co to bolo na HTC HD2 - tam to byly Windows Mobile 6, které nemají s Windows Phone společné vůbec nic.

  Ad Proste nastavim si androida a potom pomocou security uz iba doladim - pro předškolení děti, zemědělce z rozvojového světa, učitelku z mateřské školy a vaší babičku - tedy pro cílovou skupinu zákazníků - je to jistě ideální řešení :)

 • 29. 5. 2015 12:41

  Zero (neregistrovaný)

  Je nadherne ze to bezi v sandboxe... podla pown2own sa ZATIAL nepodarilo vyskocit zo sandboxu co ovseme neznamena ze sa to nekomu v buducnosti nepodari...
  Jsou to prakticky aplikace pro Metro, běžící na desktopu, tabletu, konzoli, telefonu i Windows Holographic- co samo o sebe znamena ze nebudu obsahovat malware spyware a dalsie svinstvo co v dosledku moze viest aj k vyskoceniu zo sandboxu lebo su to aplikavie pre metroa beziace na desktopu, tabletu, konzoli, telefonu i Windows Holographic...

  Ad Proste nastavim si androida a potom pomocou security uz iba doladim - pro předškolení děti, zemědělce z rozvojového světa, učitelku z mateřské školy a vaší babičku - tedy pro cílovou skupinu zákazníků - je to jistě ideální řešení :)
  Ano iste... videl si nejaku babicku so smartphonom???? Ja teda este nie vecsinou maju ten klasicky s hw klavesnicou aligator vecsinou lebo ma display a klavesnicu s velkymi cislami.
  - pro předškolení děti - jasne to dieta este nevie ani citat a pocitat a ty mu hned vrazis do ruky smarphone...
  -zemědělce z rozvojového světa - ten ma ine problemy ako riesit kupu smartphone..
  -učitelku z mateřské školy - V zamestnani ma na starosti deti a nemala by sa hrat na smartphone, ale venovat sa detom a co som videl tak to aj robia... a mimo neho si naozaj myslis ze by si to nevedala nastavit??? Aaa jasne tam nie je metro tak sa to neda...Fuj fuj zly android nema metro tak sa to neda nastavit a ovladat...

 • 29. 5. 2015 15:40

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Ad sa ZATIAL nepodarilo vyskocit zo sandboxu co ovseme neznamena ze sa to nekomu v buducnosti nepodari - pak to bude chyba, a bude se to řešit patchováním. BTW na Androidu se chyby ve starších verzích běžně neopravují, takže drazí zákazníci mají stovky milionů telefonů s Master Key Vulnerability, Master Key Vulnerability2, WebView Vulnerability atd. Dokonce se prodávají i telefony s dírami, které už Google nebude opravovat. Wow!

  Ad aplikace pro Metro... znamena ze nebudu obsahovat malware spyware a dalsie svinstvo co v dosledku moze viest aj k vyskoceniu zo sandboxu - běží v sandboxu, mají systém oprávnění a jsou šířené jen přes Windows Store. Jestli víte o lepším řešení, tak sem s ním.

  Ad pro předškolení děti, zemědělce z rozvojového světa, učitelku z mateřské školy a vaší babičku - i zemědělci (taxikáři, prodavači, studenti) z rozvojového světa dnes chtějí smartphone. Prostě jde o spotřební elektroniku, která je určená (i) pro uživatele bez jakýchkoliv IT znalostí. Měla by tedy fungovat stejně jako mikrovlnka nebo rádio.

 • 27. 5. 2015 23:45

  xerces (neregistrovaný)

  Opat len same klamstva a bludy.

  Ad 1: "Na smartphonech s Androidem většina výrobců proděláva" Tuto informaciu mate odkial? To je uplna novinka, ze vyrobcovia smartfonov prerabaju na Androide. Ved takym samsung, xiaomi,oneplus,... uz musia podla vas krachovat. Samozrejme to nie je pravda a iba si vymyslate. Smartfony su stale lukrativny business a vyrobcovia z nich maju zisk (dokonca aj ty cinsky), pretoze klesly naklady na ich vyrobu. Niektory vyrobcovia (ale urcite nie vacsina) maju problemy pretoze, neprichadzaju s dostatocnymi inovaciami ale to sa dalo cakat po takom trhovom raste aky tu bol od roku 2009. Niektory vyrobcovia aj skrachuju, kedze ponuka zacina prevysovat dopyt.

  Ad 2: "Nakonec Motorolu, Sony-Ericsson a pár dalších sázka na Android pohřbila" Dalsie klamstvo. Motorola aj Sony stale existuju a stale vyrabaju smartfony aj ked boli odkupene inymi spolocnostami resp. premenovane (SE na Sony). O ktorych dalsich hovorite netusim.

  Ad 3: "MeeGo přišlo pozdě, protože v té době už byla Nokia ve velkých problémech." To je dalsi nezmysel z vasej strany. Maemo/MeeGo prisiel v dobe, ked sa android este len rozbiehal a napr. samsung bol daleko za spolocnostou, ktora vtedy tomuto trhu dominovala. Napriek tomu sa presadil na ukor tejto spolocnosti. Maemo/MeeGo nikdy nedostal sancu sa plne rozvynut, o co sa ocividne postaral isty dotycny pan, z iste firmy z Redmontu.

  Ad 4: Vy mate pochybnosti v mnohych oblastiach, nastastie su to len vyplody vasej fantazie a prekrucovania pravdy.

 • 28. 5. 2015 19:45

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Ad 1: To je uplna novinka, ze vyrobcovia smartfonov prerabaju na Androide - naopak je to poměrně stará zpráva:
  http://techcrunch.com/2015/02/26/apple-eating-all-the-profits/

  Ad 2: Motorola aj Sony stale existuju a stale vyrabaju smartfony aj ked boli odkupene inymi spolocnostami resp. premenovane (SE na Sony) - Motorola prodělávala a koupil ji Google. Pod Googlem (coby autorem platformy Android!) prodělávala, a koupilo ji Lenovo. Jak to dopadne, to zatím nikdo neví. Společnost SE prodělávala, a v SONY vykoupili podíl Ericssonu. SONY prodělává. Z těch původních společností zbyla jen ochranná známka.

  Kdyby to bylo jak říkáte, tak je Nokia vlastně v pohodě, protože funguje dál pod MS, akorát s jiným jménem :)

  Ad 3: Maemo/MeeGo prisiel v dobe, ked sa android este len rozbiehal - jenže na netbooky, ne na telefony.

  Ad 4: V Nokii zjevně nebyly schopní přijít s ničím jiným než Symbianem, a pak konečně s N9, když už bylo dávno pozdě a byla uzavřena dohoda s MS. BTW nic neřekne zákazníkům "věřím tomu že jdu správným směrem", jako když oznámíte přechod na nový systém, až za půl roku uvedete první telefon s ním, a k tomu paralelně uvedete telefon s mrtvým systémem :)

 • 29. 5. 2015 1:54

  xerces (neregistrovaný)

  Ad1: hmm zaujimavy link, a kde podla toho zdroja vyrobcovia androidov prerabaju? Jediny kto preraba je M$ a BB ale to je znamy fakt uz niekolko rokov. Ze ma apple take zisky? Treba sa pozriet na to aku ma klientelu. Ta by bola ochotna zaplatit aj viac nez si pyta. Ale tu nejde o produkt ale o znacku ci skor nabozenstvo.

  Ad2: Mate aj nejake zdroje ci su to iba vase prestavy? Keby motorola prerabala tak ju cinanci davno ukoncia. Prave naopak, pod kridlami Lenovo Motorola nabiera druhy dych a predaje vyrazne stupaju. Sony sa zacina viac orientovat na senzory a podporu inych vyrobcov android smartfonov a investuje do fabrik na posilnenie tohto trhu. Smartfony uz celkovo nie su prioritou ale nemam informaciu, zeby bol Sony stratovy. Posledne informacie su z roku 2014, ktore hovoria, ze predaje rastu. Zisk z jedneho kusa uz samozrejme nie je velky, kedze trh je presyteny a prichadzaju spickove Cinske a Indicke mobily, ktore pouzivaju HW od Sony. Defacto Sony parazituje sam na sebe.

  Nokia dalej nepokracuje pod M$, ona pokracuje sama v inom businesse a preto je v pohode a M$ dalej dotuje vyrobu stratovych smartfonov, ktoru odkupil.

  Ad3: Nechapem naco spominate netbooky? Maemo/Meego nesiel na ziadnom mne znamom netbooku. Tam ficali iba windowsy.

  Ad4: Presne tak, ked prisli s N9 a aj ked vypadala zivotaschopna tak to ukoncili, lebo Elop. To ze to uviedli, bolo uz iba zo zotrvacnosti asi aj preto, ze jednoducho nemali co uviest aj s WP. Kazdopadne ten telefon bol uz ale odsudeny ku koncu.

 • 29. 5. 2015 10:47

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Ad 1: V tabulce kterou jsem linkoval mají výrobci zisk 0%, ve skutečnosti už nějakou dobu prodělávají.
  http://appleinsider.com/articles/14/05/08/apple-samsung-combine-for-106-of-handset-profits-as-competitors-continue-to-bleed-cash
  http://appleinsider.com/articles/13/11/14/apple-samsung-take-massive-109-of-mobile-industry-profits-while-competitors-lose-money

  Ad 2: Motorola Mobility prodělávala po oddělení od zbytku Motoroly, a prodělávala i pod Googlem. Pod Lenovem nevím jak se to vyvine.
  http://www.google.com/finance?cid=7287023&fstype=ii -- koukněte na annual data
  https://investor.google.com/earnings/2013/Q4_google_earnings.html
  Motorola Mobile segment operating loss in the fourth quarter of 2013 was $384 million

  SONY prodělává, v Q1/2015 to bylo cca $100M, mobilní divize prodělala v přepočtu $1.7G. Pro SONY je samozřejmě výhodnější vyrábět polovodiče, protože ztrátu pak realizují (ostatní) výrobci mobilů :)
  http://www.google.com/finance?q=NYSE%3ASNE&fstype=ii
  http://www.marketwatch.com/story/sony-expects-operating-profit-to-surge-this-year-2015-04-30-64855853

  Nokia prodala svou prodělávající mobilní divizi, stejně jako Motorola nebo Sony-Ericsson. Rozdíl je jen v tom, že kupec nepřevzal ochrannou známku, což je pro původní Nokii celkem výhra.

  Ad 3: OK, těm zařízením se říkalo Nokia Internet Tablets.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Nokia_Internet_tablet

  Ad 4: Nokia měla poměrně dlouhý vývojový cyklus. N9 byla uvedená řadu měsíců po oznámení partnerství s MS. Zřejmě v době toho oznámení měli už objednávky na díly a výrobní kapacity.

 • 10. 6. 2015 1:00

  xerces (neregistrovaný)

  Ad 1: Ja vidim u Sony a LG zisk. HTC je stratove dlhodobo, pretoze prestalo ponukat konkurencie schopne produkty. Samsung a ostatny cinanci su ziskovy. Motorola sa opat obracia k zisku, tam si ale treba pockat na zabehnutie od lenova. Co je ale zaujimave tak Nokia svoju stratu iba zvysovala prave, ked nastupil Elop. Zaujimave.

  Ad 2: Motorola bola v strate este pred prichodom androidu. Odpredaj google jej trochu pomohol.
  http://www.google.com/finance?cid=7287023&fstype=ii&ei=creoUpjiMKjmsgemUg

  Cinanci to maju celkom dobre nasliapnute. Celkovo cinanci maju potencial znizit zisk samsungu aj apple, pretoze su schopny vyrobit velmi kvalitne smartfony za zlomok ceny, za ktoru ich vyrabaju ostatny vyrobcovia.

  Co sa tyka Sony, tie vysledky su za celu diviziu kam nepatria iba smartfony a navyse sa tam nic nehovori o investiciach do technologii. Potom je aj taka tesla stratova aj ked rastie. Navyse podla vasho linku, si sony, celkovo nevedie az tak zle. Uctovnictvo je velmi creativna zalezitost, ze ;)

  Ad 3: Mozno niektorym ale N900 je smartfon:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Nokia_N900
  a je to preto, lebo ma v sebe zabudovany GSM modul a teda splna definiciu smartfonu.

  Ad 4: Nie, tam uz nebola politika to dalej rozvyjat. Ved este pred uvedenim N9 Nokia oznamila, ze sa bude defacto vylucne zaoberat neexistujucou platformou WP. Uvedenim N9 iba natahovali cas, kedze nemali co dat na trh a nechceli stratit rok. Bohuzial to bol podvod na ludi a ty to samozrejme pochopili, aj preto boli prejdaje mizive.

 • 11. 6. 2015 3:57

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Ad 1: Ja vidim u Sony a LG zisk - já tam vidím, že se dlouhodobě potácejí kolem nuly, tedy často končí ve ztrátě. HTC také nějak nejede, přesto že vsadili na Android. Samsung to zatím dává (protože se naučil business od Applu, kterému stavěl telefony), ale má své problémy. Nicméně pointa je ta, že sázka na Android rozhodně není sázka na jistotu. Firmy na telefonech už delší dobu většinou prodělávaly (v lepším případě se potácely kolem nuly), a teď zřejmě nastane čištění trhu. Na základě čísel mi můj názor předpokládám věříte o něco víc.
  http://blogs.wsj.com/korearealtime/2015/04/29/samsung-profit-falls-on-slowing-smartphone-sales/

  Ad Nokia svoju stratu iba zvysovala prave, ked nastupil Elop - ta funkce není monotónní :). Ale jak jsem psal, Nokia měla stejný problém jako řada dalších výrobců.
  http://www.statista.com/graphic/1/273279/nokias-net-profits-by-quarter.jpg

  Ad 2: Jak vidíte z čísel, Motorola na tom není nic moc, druhý Apple se z ní díky Androidu rozhodně nestal. Dopadla podobně jako Nokia, akorát přišla i o značku, kterou si původní Nokia mohla nechat. Číňani posilují, souhlas.

  Ad je aj taka tesla stratova aj ked rastie - jenže Tesla má exkluzivní produkt a výhled na světlou budoucnost. SONY naopak působí na vysoce konkurenčním trhu, kde se prakticky nemůže odlišit od ostatních výrobců telefonů s Androidem, má mobilní divizi ve ztrátě, a nějak pro její výrobu mobilů nevidím tu světlou budoucnost.

  Ad 3: Je vcelku jedno, jak tomu budeme říkat. N900 nebylo zařízení cílené na stejný trh, jako třeba iPhone. Tomu napovídá HW klávesnice, stojánek, absence módu UI na výšku (opravdu - N900 se používala jen na šířku, výjimkou byla aplikace telefonu), o třetinu vyšší hmotnost, rezistivní display, prostředí které se lépe ovládá stylusem atd. V Nokii pak začali stavět MeeGo, které ovšem bylo dost odlišné (Qt místo GTK atd.), a ani před uvedením Nokie N9 to nestačili pořádně dodělat, takže dodali hybrid Maemo-MeeGo.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Nokia_N9#MeeGo

  Mimochodem zpoždění a odstřelení MeeGo mělo nejspíš souvislost s tím že Nokia koupila Qt (tj. spojování teamů, což je náročný sport), rozhodla se na něj přejít (tj. přepis UI a aplikací), zároveň proběhlo spojení s projektem Moblin od Intelu, a cílem byly zařízení typu netbooků (s Intel Atom a MeeGo místo Windows), telefonů, tabletů, zábavních systémů do aut a chytrých TV. Šlo o směsku GTK, Qt, Clutteru s Mx, tedy různých API, podpor multi-touch gest, multimédií, různých balíčkovacích systémů, vývojářů z různých firem atd. To musel být pořádný mazec.
  http://en.wikipedia.org/wiki/MeeGo#User_interfaces

  Ad 4: tam uz nebola politika to dalej rozvyjat - to jistě ano, z výše popsaných důvodů. Elop se podle všeho zděsil, když viděl to co jsem popisoval výše, a chtěl to celé odpískat. U toho samozřejmě byla spousta zlé krve, nakonec vývojáři odešli a založili společnost Jolla. Nemyslím že by uvedení N9 bylo zpožděné záměrně. Jak jsem linkoval výše, Nokia měla problém dotáhnout projekt MeeGo na N9. Navíc vývojový cyklus HW má spoustu měsíců, a Nokia v té době asi i přesouvala místo výroby z Evropy do Asie.

 • 14. 6. 2015 13:17

  xerces (neregistrovaný)

  Ad 1: Ja vidim cisla, neviem co vidite vy. Ale preco tu vobec porovnavate take mini firmicky, ktorych trhovy podiel v roku 2010 a 2011 bol dohromady 5.5% s firmou, ktora este v 2010 mala 30% a 2011 22% podiel? Taktiez preco taka velka firma investovala do neexistujucej platformy namiesto toho aby zobrala tu existujucu a aspon sa, ako to vy hovorite potácela kolem nuly, nez ze mala take velke straty, ze do par rokov jej hrozil krach a investori prisli o velke mnozstvo penazi. V 2010 samsung nemal, zdaleka taky velky podiel na trhu a take dobre meno ako nokia a vyhupol sa prave na androide.

  Inak pekna statistika nokie aj ked ja som mal na mysli, skor hodnotu akcii ale nevadi. Defacto kopiruje vyvoj na trhu s akciami. Ze sa odkial da pekne vycitat, kedy nastupil Elop az po dobu, ked ju kupil M$? Navyse je vidiet, ze nokial mala dovtedy aky taky zisk, ak ked to bolo slabe ale Elop ju definitivne dorazil. To boli pre nu historicke straty.

  Ad2: To asi ani pravdepodobne nemohol, motorola nikdy nebol velky vyrobca mobilnych zariadeni. S nokiou ci samsungom sa porovnavat neda. Kazdopadne motorola nikdy velmi do androidu neinvestovala. Vlastne nepoznam ziadne telefon motoroly s androidom. Ponukal velmi dobre smartfony ale po zniceni fabrik a vydani priliz velkeho mnozstva zbytocnych smartfonov sa na trhu nikdy nepresadil. Pritom su jeho smartfony spickove avsak velmi drahe a dnes uz nevedia konkurovat rovnako kvalitnej cistej cine.

  Tesla rozhodne nepracuje v nekonkurencnom prostredi. Take auto ako maju oni moze vidat hociktora automobilka. Rovnako sami nepouzivaju ziadne nove technologie (motory ci baterie), ktore by niekto iny nemohol pouzit. Tesla stavia iba na tom, ze ostatny hovoria, ze je to nepouzitelne a nerentabilne a tam im Tesla ukazuje, ze nemaju pravdu. Konkurencia uz je aj v samotnych elektromobiloch a Tesla rozhodne nema najpredavanejsi elektromobil.

  Ad 3: To zas nemate pravdu. N900 bola urcena pre beznych ludi rovnako ako iPhone. V dobe ked bola vydana sa vsak HW klavesnica povazovala za vyhodu. Kolega si este v roku 2010 kupoval smartfon prave koli HW klavesnici. Jednoducho cisty dotyk este nemal vybudovane to spravne renome, resp. kapacitne displaye neboli bezne a rezistivne mal priblemy s kvalitou ovladania a multitouch. Vyssia hmotnost konkretne 180g nebolo na tu dobu nic strasneho, iPhone mal okolo 140g.

  Ad 3a: Nokia kupila QT (Trolltech) zaciatkom 2008. Niesom si isty, zeby spojovanie timov trvalo 3 roky. MeeGo nebol iba spojenie nokie s intelom ale taktiez generacne vylepsenie OS. Navyse nokia nemala vtedy zaujem aby sa presadilo. To co vy nazyvate "smeskou" su technologie, bezne pouzivane v linuxovych distrach, ktore moze vytvorit jeden clovek. Vyvojari z roznych firiem naozaj nie su problem a oznacovat to za problem trvajuci x rokov je velmi naivne. Tam nepracovali uplny idioti, ktory by medzi sebou nevedeli komunikovat. Tam pracovali politici ako pan Elop.

  Ad 4: Elop, chcel samozrejme odpisat hned vsetko, ako nastupil do Nokie a presadit M$ technologie co sa mu samozrejme podarilo. Urcite museli byt s neho nadseni vsetci akcionari nokie hlavne v rokoch 2012 a 2013 resp. do doby, nez ju z cisteho milosrdenstva a nehynucej lasky laskavo odkupil M$. Ludia z Jolly boli defakto prepusteny, kedze nokia rusila vsetko co vybudovala, vcitane predaja majetku aby uplne neskrachovala. Vyhovarat sa na HW cyklus je tiez velmi hlupe. Nokia nebola jedina. kto mohol mat problem s HW cyklom. Ona hlavne prestala podporovat moznu buducu platformu, cize do nej uz neinvestovala a navyse to oficialne proklamovala.

 • 16. 6. 2015 1:59

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Ad 1: preco taka velka firma investovala do neexistujucej platformy namiesto toho aby zobrala tu existujucu - pokud máte na mysli Android, tak tam by byla role Nokie jasná: jeden ze spousty výrobců handsetů, který si nechává vyrábět v Číně. Nokia chtěla odpovědět na iPhone něčím, co by ji vrátilo zpátky na vrchol. U vlastního vývoje SW se to zjevně nedařilo, a MS přišel s hotovým a kvalitním produktem. Bohužel pro Nokii se z WP nestal žádný zabiják iPhonu, přesto že se v prodejích dostaly nad iPhone například v ČR.

  Ad V 2010 samsung nemal, zdaleka taky velky podiel na trhu a take dobre meno ako nokia a vyhupol sa prave na androide - jenže Samsung se dostal na výsluní hlavně díky tomu, že vyráběl pro Apple jeho iPhone. Apple naučil Samsung vyrábět dobrý HW, a Samsung se pak rozhodl podobné krabičky vyrábět sám, protože viděl že na nich Apple má velmi vysokou marži. Problém byl samozřejmě SW. Řešením bylo použít Android od Googlu, a upravit ho tak aby vypadal jako iPhone, a pro jistotu u toho opsal včetně designu ikon. V roce 2010 byl tenhle proces už velmi daleko, a Samsung válcoval trh telefonů s Androidem.

  Ad 2: motorola nikdy nebol velky vyrobca mobilnych zariadeni - modelů s Androidem vidím 125, celkový počet modelů 404 (data od roku 2000 dále, gsmarena.com). Plus si jistě vzpomínáte na ikonická véčka, která se prodávala velmi dobře.

  Ad ostatny hovoria, ze je to nepouzitelne a nerentabilne a tam im Tesla ukazuje, ze nemaju pravdu - myslím že ztráta $294M za rok dostatečně ukazuje, že to rentabilní není. Použitelnost elektromobilů je diskutabilní, ale Tesla (zřejmě bez diskuse) vyrábí nejlepší elektromobil. Ale zpět k tématu: SONY prodělává na přehuštěném trhu s mobily, který směřuje k odstavení nevýdělečných výrobců. Vyhlídky SONY jsou úplně jiné, než vyhlídky Tesla Motors.

  Ad 3: N900 bola urcena pre beznych ludi rovnako ako iPhone. V dobe ked bola vydana sa vsak HW klavesnica povazovala za vyhodu - bohužel ta výhoda ve formě HW klávesnice oslovila minimum zákazníků. Za prvních 5 měsíců se prodalo pouhých 100k kusů. Pro ilustraci iPhonu - s kapacitním displayem a bez klávesnice - se prodalo za stejné období cca 13M kusů, tj. 130x více. A i té Lumie 800, která podle vás zlikvidovala Nokii, se o rok později prodalo přes 1M kusů za tři měsíce. N900 na trhu prostě propadla.
  http://www.reuters.com/article/2010/05/28/us-nokia-n-idUSTRE64R1DI20100528

  Ad 3a: Nesrovával bych náročnost tvorby mobilní platformy s tvorbou desktopového distra. Pro ilustraci Qt v době jeho pořízení Nokií neumělo ani multi-touch. První verze s jeho podporou přišla až v prosinci 2009. A teprve verze ze září 2010 uměla QML (obdoba technologií deklarativního UI z WP a Androidu), což je veliký pokrok a v podstatě předpoklad pro moderní UI. Podle mého názoru přehlížíte zcela zjevné problémy s vývojem platformy Maemo/MeeGo. Navíc i HW N9 se předělával, protože původní verze určená k dodání koncem roku 2010 měla klávesnici, o kterou zákazníci zjevně nestáli. Nejspíš to někdo zarazil, aby z toho nebyl další propadák, a nadiktoval že N9 bude "klasický" smartphone s kapacitním multi-touch displayem.

  Navíc nemyslím, že by Nokia byla schopná dodat N9 dříve. Jak jsem už psal, SW pro N9 byl hybridem Maemo/MeeGo, protože se Nokii nepodařilo připravit plné MeeGo. A N9 rozhodně nebyla uvedena jako "výplň" než MS dodá Windows Phone. Telefony s WP totiž dodávali už od listopadu 2010 Dell, HTC a Samsung.

  Ad 4: Elop, chcel samozrejme odpisat hned vsetko, ako nastupil do Nokie a presadit M$ technologie - z čeho při takovém soudu vycházíte? Předpokládám že správní radě Nokie musel předložit při nástupu nějaký plán.

  Hlavně ale opakuji, že přehlížíte zjevné problémy tehdejší Nokie: necílený a drahý vývoj, odchod veškerých partnerů od Symbianu k Androidu, dlouhý vývojový cyklus HW, vysoké náklady na výrobu, a produkty které na trhu propadaly. To je situace do které Elop přišel, nikoliv situace kterou by snad způsobil.

 • 25. 5. 2015 12:28

  Ivan (neregistrovaný)

  Opravdu jsou WinCE takova vyhra? Vzdyt QNX pouvaji i takovi hraci jako jsou Cisco anebo NASA.

 • 25. 5. 2015 16:52

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Jinými slovy vy i kolega strepty nevíte o QNX ani Windows CE vůbec nic, ale zato je vám jasné, že QNX je nesrovnatelně lepší. Není nad kvalitní technické argumenty ;)

 • 25. 5. 2015 17:52

  Jarda_P

  Tak jak ma neco v nazvu Windows, tak automaticky vznikaji pochybnosti o kvalite. Holt jak si MS lidi kvalitou svych produktu vychoval, takove je ma.

 • 25. 5. 2015 18:01

  Karel (neregistrovaný)

  Výkon, stabilita, architektura. Jinými slovy se pro QNX snáze píše, je to přehlednější a rychlejší. Jinými slovy pro WinCE je potřeba si řadu věcí řešit ve vlastní režii nebo pomocí nadstaveb třetích stran nebo MS. Strukturu aplikace to mírně znepřehledňuje, potřebuje to více zdrojů a je tam více věcí, co se mohou pokazit.

  Hodně tedy záleží, na co vlastně RTOS potřebujete. Pokud jen kvůli tomu, že je to RTOS a vaše aplikace je jednoduchá a nevyžaduje žádné zvláštní zdroje, pak je to plichta. Pokud ale kromě RTOS potřebujete i výkon a stabilitu i při komplikované client-server komunikaci, pak s QNX budete mít život řádově snažší. Osobně uznávám, že většina aplikací RTOS nijak zvlášť velký výkon nepotřebuje, natož aby nějak komplikovaně komunikovala. Dokud nevytváříte systém, kde si povídá několik RTOS, tak i WinCE odvede práci dobře. Zkrátka na silnicích třetí třídy bude mít ta stará škodovka možná i nejlepší poměr cena/výkon. Na německou dálnici bych si ale vybral auto jiné.

 • 25. 5. 2015 21:36

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  To mi pořád připadá dost vágní.

  Ad výkon - například v Dedicated Systems testovali v roce 2002 QNX RTOS v6.1, VxWorks AE 1.1 a Windows CE .NET (tj. v4). Jedním z testů byla obsluha miliardy přerušení generovaných na nastavitelné frekvenci, a testovali kolik jich OS nestihne zpracovat. Kritérium pro "nestihl" bylo to že bylo v době vyvolání přerušení ještě zpracováváno předchozí přerušení, nebo bylo vymaskované přerušením s vyšší prioritou. QNX to zvládl s miliardou interruptů házených po 10µs, Windows CE po 11µs, a VxWorks po 25µs.
  http://www.realtimecontrol.hu/qnx/docs/QNX_Neutrino_v61_vs_VXAE_and_WinCE.pdf

  Ad stabilita - co jsem četl testy, nikdo si na stabilitu Windows CE nikdy nestěžoval.

  Ad je potřeba si řadu věcí řešit ve vlastní režii nebo pomocí nadstaveb třetích stran nebo MS - WinCE jsou modulární, takže samozřejmě většinu věcí řešíte nadstavbami nad kernelem. QNX je také modulární, a nadstavbami řešíte prakticky všechno.

  Ad výkon a stabilitu i při komplikované client-server komunikaci - kde by tam konkrétně měl být problém?

 • 25. 5. 2015 22:46

  strepty (neregistrovaný)

  Nemam slov. Videl som QNX pocitace ktore bezali vyse desat (mozno petnast) rokov bez prerusenia az im zhorel zdroj. Karty z ktorych bootoval boli take stare ze nielenze sa uz nedali kupit ale predajci aj zabudli ze take existovali.Uz ste videli bootovat nejaky system z ram disku? Vie to Windows CE? Jediny funkncny system ktory to vie je QNX a to staci jeden parameter pri starte.

 • 26. 5. 2015 1:13

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  To je super, že jste takové stroje viděl. A co to říká k tématu?

  Ad Uz ste videli bootovat nejaky system z ram disku? Vie to Windows CE? - nevím o tom. Hlavně mi nějak není jasné, proč bootovat z RAM disku. Myslíte že je to nějak zásadní feature, kvůli které má MS motivaci koupit QNX?

 • 26. 5. 2015 14:00

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Já jsem k tomu napsal co mi připadá zjevné: QNX je nezajímavý pro čínské výrobce mobilů, a stejně tak i pro MS, který má jako RTOS WinCE. I kdyby QNX nabízel nějaké marginální technické výhody, tak je stavěný úplně jinak než zbytek MS ekosystému, a náklady na jeho integraci by nestály za to. Ke srovnání WinCE a QNX jsem linkoval pár zdrojů, ze kterých vyplývá, že WinCE jsou slušně vychovaný RTOS. Pokud někdo má víc znalostí a podělí se, rád se poučím.

 • 25. 5. 2015 18:08

  peto (neregistrovaný)

  Jedno je operacny system pouzivany prakticky len na "patlacich zariadeniach" a druhe je mikrokernel pouzivany vsade od mobilov, cez auta, v automatizacii, v medicine, v sietach az po obranu.

  Tu je mozno vidiet odlisne zameranie a zaroven velky vplyv, ktory moze MS cez BB (a QNX) ziskat. O to vacsi by bol problem, keby tam nasadili niekoho ako Elopa do Nokie.

 • 25. 5. 2015 21:43

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Ad operacny system pouzivany prakticky len na "patlacich zariadeniach" a druhe je mikrokernel pouzivany vsade od mobilov, cez auta, v automatizacii, v medicine, v sietach az po obranu - a který je který? Windows CE se používají v automobilech (například Ford a Fiat), automatizaci (například na řízení jeřábů), samozřejmě v medicíně, a například izraelská armáda používá Windows CE ve stovkách aplikací (mimochodem Iron Dome jede na .NETu).

  Ad keby tam nasadili niekoho ako Elopa do Nokie - jak jsem už psal, BlackBerry prodává 5x méně smartphonů než MS. V takové situaci je už úplně jedno, kdo přijde do managementu, protože BlackBerry jako výrobce končí. V nejlepším případě bude kupec nálepkovat telefony logem BlackBerry, aby získal zákazníky. Jenže vzhledem k nevelkému počtu zákazníků, které by to mohlo oslovit, do toho kupec spíš ani nepůjde.

 • 26. 5. 2015 1:44

  xerces (neregistrovaný)

  Apropo k Fordu:
  techcrunch.com/2014/12­/11/ford-ditches-microsoft-for-qnx-in-latest-in-vehicle-tech-platform/

  preco prechadzaju od M$ na QNX, ked su M$ produkty take dokonale ako to tu vzdy opisujete? Zeby koli zastaralosti? ;)

 • 27. 5. 2015 1:16

  xerces (neregistrovaný)

  Nerobte neunahlene zavery. Pokial viem M$ neponukol dostatok penazi a asi blackberry neziska. Su tu dalsi hraci na trhu, takze by som na vasom mieste nehovoril hop pokial nepreskocim. Ja to vidim, tak ze v inej firme ziska BB moznost rozvoja a nebude len pohlteny ciernou dierov M$. Takze by som sa na vasom mieste az tak nesmial, lebo pri niektorych vasich prispevkoch mi je skor do placu.

 • 27. 5. 2015 3:18

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Ad v inej firme ziska BB moznost rozvoja a nebude len pohlteny ciernou dierov M$ - jak konkrétně byste si to představoval? Tj. jakou část portfolia firmy byste zahodil, jakou rozvíjel a s jakým záměrem?

  Ad by som sa na vasom mieste az tak nesmial, lebo pri niektorych vasich prispevkoch mi je skor do placu - nesměju se u toho, a nevidím důvod proč byste vy měl plakat.

 • 27. 5. 2015 23:53

  xerces (neregistrovaný)

  Ad 1: To vam mam tu napisat svoje know how ci co? Ta firma mala a myslim, ze stale ma dobre meno vo firemnej sfere ale ukazalo sa, ze tato sfera nestaci. Kedze je zaujem o QNX v automotive businesse, tak by som sa urcite vydal aj touto cestou (ale uz by som si svihol lebo tu uz pracuje Apple a Google). Dalej by som sa snazil vybudovat renome kvalitnej znacky aj u beznych ludi ale pritom zachoval klientelu firemnej sfery. Nieco co napr. urobili cinanci s Lenovom teda byvalou IBM diviziou. Dali jej druhy dych a dnes patri medzi top producentov. BB hlavne chyba chut do zivota a dalsie inovacie. Je dost rozhodujuce kolko prostriedkov do neho buduci majitel investuje. Pre M$ je to iba balik patentov na vydieranie dalsich vyrobcov telefonov. To su ale moje prestavy a nepoznam komplentne portfolio tejto firmy.

  Ad 2: Bohuzial ten smajlik vypadal inak nez zeby ste sa nesmial.

 • 28. 5. 2015 19:54

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Ad 1a: Ta firma mala a myslim, ze stale ma dobre meno vo firemnej sfere - to bývalo před 15 lety. Dneska firmy dávno používají Exchange ActiveSync, a BES odnesl čas. BTW svého času byla značka BlackBerry oblíbená i u veřejnosti, byť ne v ČR. V řadě zemí mládež používala BBM. Organizovalo se přes něj například rabování obchodů v UK :)
  https://www.youtube.com/watch?v=Wv7BJ-Y-6AM

  Ad 1b: Kedze je zaujem o QNX v automotive businesse, tak by som sa urcite vydal aj touto cestou - na automobilový průmysl právě útočí Google a Apple. Tenhle trh BlackBerry proklouzává mezi prsty, stejně jako trh mobilů.

  Ad 1c: by som sa snazil vybudovat renome kvalitnej znacky aj u beznych ludi ale pritom zachoval klientelu firemnej sfery - firemní klientela i veřejnost od BB dávno utekla. Čím byste to renomé kvalitní značky budoval? BB10 je mrtvá platforma kterou nikdo nekupuje, a rozjet ji prakticky není možné, protože je trh plný. I MS má s miliardami dolarů problém protlačit novou platformu.

 • 29. 5. 2015 2:01

  xerces (neregistrovaný)

  Ad 1a: Ta firma ma stale dobre meno vo firemnej sfere, co jej bohuzial uz nestaci. Nechapem co sem pletiete Exchange AS.

  Ad 1b: To mate odkial, ze preklzava? Podla mojich informacii este iba zacina.

  Ad 1c: O tom sa da polemizovat ale BB renome kvalitnej znacky ma, to co velmi podcenila je marketing a zameranie na velmi uzku klientelu. To, ze je problem pretlacit novu plaformu je samozrejme pravda, to som uz pisal v inom prispevku a peniaze vam nepomozu ako pisete ani M$ az tak nepomahaju, takze sa bude snazit vyuzivat staru znamu taktiku monopolizacie co sa uz zacina diat prvymi dohodami o predinstalovanych aplikaciach na androide u viacero vyrobcov (co mi to len pripomina?... ahaaa koniec 20. storocia pri PC a pri notebookoch aj aktualny stav).

 • 29. 5. 2015 10:04

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Ad 1a: Produkty BlackBerry se ve firemní sféře dávno přestaly používat, místo BES se používá EAS.

  Ad 1b: Na projektu Android Auto spolupracuje cca 30 značek. Logicky to povede k expanzi Androidu na poli automobilového průmyslu. BlackBerry ztrácí další trh.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Android_Auto#Partnering_manufacturers_and_suppliers

  Ad 1c: Značka BlackBerry vypadla z většiny žebříčků nejsilnějších značek už před pár lety. Sám souhlasíte, že protlačit novou platformu je problém (nakonec s BB10 se o to pokusili, a nevyšlo to). BlackBerry buď objeví nějaký nový trh, kde bude mít realistickou šanci se prosadit, nebo ta značka skončí. Osobně to vidím spíš na tu druhou alternativu.

 • 26. 5. 2015 8:29

  Zero (neregistrovaný)

  No co ja viem tak jadrove elektrarne bezia pod QNX a (UNIX?) systemoch bez propojenia do vonkajsej siete popripade je ta siet tvorena terminalom a servermi. Tuto informaciu mam este z pred 10 rokov ked som chodil na vysku a prednasajuci na predmete Operacne Systemy pracoval pre Vyskumny Ustav Jadrovej Energie... Bola to informacia kde sa vyuzivaju RTOS. Neviem o tom ze by tam boli Windows... A ak by aj niekto nad tym uvazoval tak by som ho dal zatvorit za terorizmus...

 • 26. 5. 2015 10:09

  strepty (neregistrovaný)

  Nie kazdy vie ako fungoval virus co to urobil. Odstredivky musia ist konstantnou rychlostou aby sa uran separoval. Virus robil to ze menil rychlost takze sa nic neseparovalo a este sa nicilo zariadenie a okrem toho este falsoval senzorove merania vysledky a statistiky takze Iranci si mysleli ze im mnozstvo separovaneho uranu stupa podla planu.

 • 26. 5. 2015 9:54

  mato (neregistrovaný)

  To s tým Fordom je ďalší vtip. Ford mal také zlé skúsenosti s MS riešením, že ho zahodil a novú verziu svojho systému postavil na QNX.
  QNX je medzi automobilkami leader. Bodka.

 • 26. 5. 2015 13:54

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Ford Sync byl svého času velmi dobrým řešením, jenže to už je řada let zpátky. Podle neoficiálního vyjádření z MS měl Ford na vývoj SW Sync najatou třetí stranu, která odváděla špatnou práci. Prý klidně mohou přejít na QNX, ale pokud budou vyvíjet SW tak jak to dělali, tak to problémy nevyřeší.

  Trochu oficiálnější vyjádření podal zástupce Fordu: Its Sync system is used on more than 7 million vehicles around the world and has become an important marketing tool for Ford. More recently, Ford has had quality problems with its MyFord Touch system, which is a touch-screen interface and Bluetooth-activated voice control system. MyFord Touch had problems with freezing, or failing to recognize voice controls early on. Ford has been upgrading the system to work out the bugs, but most of these issues had little to do with Microsoft, the official said.
  http://www.advfn.com/nasdaq/StockNews.asp?stocknews=MSFT&article=61196499

  Ad QNX je medzi automobilkami leader - to bych neviděl tak jednoznačně, protože Fiat Chrysler, Nissan a Kia jedou na Windows. Navíc byla řeč o RTOS, nikoliv o infotainment řešeních pro automobilový průmysl, která s RTOS nemají moc společného.

 • 26. 5. 2015 14:11

  Petr M (neregistrovaný)

  Jo, v bejvalé práci jsme do výrobků používali i linux, i QNX, i WCE i proprietární systém. Podle potřeby.

  WCE měly převahu tam, kde chtěl zákazník patlací rozhraní, podporu tiskárny apod. Ale jenom jako UI, nikdo neměl odvahu to dát do aplikačního procesoru, takže samotný řízení běželo na fyzicky odděleným CPU (v lékařské technice bylo oddělení i galvanický 4kV). Když zbuchlo UI, jelo řízení dál.

  QNX byl tam, kde se preferovala. Díky jeho jednoduchosti (auditování) a safety certifikacím.

  Linux byl hlavně tam, kde byla potřeba dobrá konektivita po síti, zpracování větších dat na pozadí (výkonný CPU a hodně paměti) a nebyl potřeba RT. Výhodou je cena vývoje a testování.

  Ostatní, jako malý jednočipy, řešil proprietární systém...

 • 25. 5. 2015 21:25

  mankind_boost (neregistrovaný)

  Většinou tu ukazuješ docela slušnou znalost problematiky. Ale porovnávat QNX a WinCE... no to snad nemyslíš vážně!

  Solidní úlet.

 • 25. 5. 2015 21:47

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Já se prostě ptám, protože se v problematice RTOS až tolik nevyznám. A zatím to vypadá, že se v ní nevyzná ani nikdo z těch diskutérů, co mají tak jasně vyhraněný názor :)

  Podle toho co jsem zjistil jsou WinCE slušně vychovaný RTOS, a nevidím důvod, aby se MS zajímal o QNX. Vždyť RTOS má, a i kdyby snad QNX měl nějaký marginální přínos, tak je technologicky dost odlišný, a integrace by neměla moc smysl.

 • 25. 5. 2015 22:19

  Majo (neregistrovaný)

  Ak sa nevyznáš v danej problematike, tak ako môžeš vedieť posúdiť, či sa tejto problematike rozumejú diskutujúci. Neodporuješ si tak trochu?

 • 26. 5. 2015 1:08

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Pokud diskutéři problematice rozumějí, tak nějak zapomněli uvést rozumné argumenty. Napsat allcaps NESROVNATELNÉ, případně odkazovat na Škodu 120 a Porsche 911, to nelze brát jako rozumné argumenty.

 • 26. 5. 2015 1:31

  strepty (neregistrovaný)

  Ono sa Windowsu CE moc rozumiet neda pretoze cca 6 rokov je za mrtvy. Posledne co som s nim videl bol handlet od HP. Skuste si najst odkazy na "Windows ce is dead". Mozno ze ho Microsoft resuscitoval ale kto bude pouzivat os u ktoreho nema istotu podpory. Normalne sa pouziva windows XP embedded.
  A naozaj nie je co porovnavat, CE bezi na tablete ako windows 8 a aj tak casto pada a je urceny asi na zabavu a QNX je uzivatelsky neprivetivy spracovany do posledneho detailu a neznicitelny. Ako porovnavat kolobezku pre zabavu a kamion na pracu :-).

 • 26. 5. 2015 13:50

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Ad Windowsu CE... Posledne co som s nim videl bol handlet od HP - předpokládám že moc nezkoumáte třeba pokladny, firmware jeřábů, medicínská zařízení apod.? Jinak na WinCE byly postavené třeba WP7.

  Ad pretoze cca 6 rokov je za mrtvy - na WP i tabletech je použité jádro Windows NT. WinCE najdete v embedded zařízeních.

  Ad normalne sa pouziva windows XP embedded - dnes novější verze, tedy Windows Embedded 7/8. Záleží na konkrétním požadavku. Pokud stavíte řekněme POS řešení, není moc důvodů jít do Windows CE (Embedded Compact).

  Ad CE bezi na tablete ako windows 8 a aj tak casto pada a je urceny asi na zabavu a QNX je uzivatelsky neprivetivy spracovany do posledneho detailu a neznicitelny - proč taháte tablety do srovnání RTOS?

 • 26. 5. 2015 15:55

  smutik (neregistrovaný)

  Som rad, ze sem pan Lael Ophirovic prispievate, bez vasho plateneho profesionalneho trollovania na tomto anti Mrkvosoft / Mrkvoshit webe by bolo dost smutno a hlavne pusto. Dakujem :).

 • 26. 5. 2015 15:21

  nobody (neregistrovaný)

  Škodu 120 a Porsche 911 sem odkazoval protoze "maji obe motor i nahon vzadu"
  tedy je to naprosto stejne nerozumne jako ze QNX a WinCE jsou oboje RTOS, schvalne kdo s tou blblosti prisel driv ? sprave Vy ;)

 • 26. 5. 2015 0:48

  ferdo.M (neregistrovaný)

  ja som kupil 2x BB Q5 , 1x BB Classic , a teraz to takto zase niekto znici tak to aby sa zacal vyrábať raspberry pi mobil z linuxom :) kua

 • 25. 5. 2015 15:19

  Nox (neregistrovaný)

  Pracky pryc! Opovazte se znicit posledni firmu, co jeste vyrabi neco jineho nez matlaci hracky!

 • 26. 5. 2015 7:41

  muf (neregistrovaný)

  Takže konec dnes jediných použitelných a seriózních telefonů?
  Už navždy jen umaštěné kusy skla plné spywaru?
  :-(

 • 26. 5. 2015 10:06

  mato (neregistrovaný)

  Inak správička je dosť od veci. Sú to jednak staré fámy, jednak nezmyselné. Číňanom by to takmer isto nepredali. V tejto chvíli by to zrejme nepredali nikomu, pretože očakávajú výrazné zvýšenie hodnoty spoločnosti. Btw, niektoré z týchto fám už začali vyšetrovať kvôli možnej manipulácii trhu.

 • 26. 5. 2015 13:29

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Ad pretože očakávajú výrazné zvýšenie hodnoty spoločnosti - jak by k tomu mělo dojít? Jejich zařízení na trhu propadají, takže budou potřebovat něco jiného, čím hodnotu společnosti zvýšit. Zatím nic takového nevidím. Vy ano?

 • 27. 5. 2015 9:37

  hawran.diskuse

  :-) :-) :-)

  Pyj-ár maléhoměkkého měl zase noční šichtu ...

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.