Hlavní navigace

Microsoft představil parametry Xbox Series X

17. 3. 2020

Sdílet

Xbox Series X Autor: Microsoft

Příští generace herní konzole od Microsoftu bude díky AMD (a TSMC) představovat velký skok vpřed ve výkonu. Nabídne totiž 3,8GHz CPU nejnovější architektury Zen 2 s osmi jádry a GPU nejnovější architektury RDNA 2 s 3328 stream procesory (z celkových 3584 v GPU obsažených – dává rezervu pro případný rychlejší model v budoucnu) a podporou raytracingu. Celková plocha SoC bude přes 360 mm² a takt GPU až 1,825 GHz.

Paměti ponese nový Xbox rovnou 16 GB, a to 320bit GDDR6 na efektivním taktu 14 GHz. Úložiště samozřejmě typu NVMe SSD, a to v kapacitě 1TB s možností zakoupit 2TB, dále pak čekejme podporu externích HDD s rozhraním USB 3.2. Chybět nebude ani UHD Blu-ray mechanika a logicky tak i 4k rozlišení, které by hry měly na tomto Xboxu zvládat s 60 fps (případně 120 fps s optimalizacemi či jednodušším enginem).

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 17. 3. 2020 16:51

  Ondřej Surý

  Když vidím ty parametry, tak mě to spíš děsí. Chápu, že tyhle stroje se pasivně chladí dost špatně, ale kvůli PS4 Pro jsem musel vyřezat do zadní části skříňky pod televizí otvor, aby konzole měla kudy vyfukovat vzduch (chtěl jsem tam ještě přimontovat pár větších větráků, abych omezil momenty, kdy PS4 vydává zvuky podobné průmyslovému vysavači, ale pak se mi to nechtělo bastit).

  Tvar nového XBOXu mi v tomhle ohledu přijde ještě blbější - ne každý chce z konzole udělat "klenot" obyváku, a teď mi řekněte, jak tuhle věc někam decentně schováte...

 • 17. 3. 2020 17:22

  Miroslav Šilhavý

  Skoro bych tipoval, že si uvědomují, že to nejde nikam uzavřít a tak z nevýhody dělají výhodu. Upraví tvar i vzhled tak, aby zařízení nejen mohlo, ale i muselo být postavené volně v prostoru. Dovedu si představit, že mají vytipováno, o kolik víc reklamací (třeba i neuznaných) by museli řešit, kdyby to lidé zavírali do skříněk nebo přiléhajících poliček. Kdo má doma zesilovač nebo NAS, určitě také už řešil, že není dobrý nápad je dávat do skříněk (za sklo) nebo do otvorů, které výrobci nábytku rádi připravují (a vystavují s plastovými atrapami).

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.