Hlavní navigace

Microsoft se dál dohaduje s USA o vydání dat uložených v Irsku

Sdílet

hugochavez

Ve čtvrtek proběhlo u soudu v New Yorku slyšení ve věci odvolání firmy Microsoft proti rozhodnutí soudu nižší instance nařizující Microsoftu vydat soukromá data uložená v datacentru v Irsku (a podléhající tudíž jurisdikci Irska a EU) americkému úřadu pro vyšetřování FBI. Stanovisko Microsoftu podpořila nejen většina velkých IT hráčů se sídlem v USA, ale také samotné Irsko.

Microsoft má navíc údajně speciální dohodu s EU, ve které se zavazuje k tomu, že data ležící v Evropě budou spravována v souladu se zákony EU, což je v přímém rozporu se stanoviskem amerických úřadů, které považují firmu se sídlem v USA za subjekt spadající výhradně pod americkou jurisdikci a tím pádem povinnou vydat americkým úřadům jakákoliv data bez ohledu na to, kde leží.

Netřeba zdůrazňovat, že verdikt soudu založí precedens a může mít fatální důsledky pro využívání amerických cloudových služeb (které v současnosti převažují) evropskými firmami. Je zajímavé, že FBI od začátku měla možnost (a Microsoft ji na to několikrát upozornil) zažádat irské úřady o spolupráci, potažmo předložit irskému soudu svoji žádost o vydáni dat. Pokud se skutečně jednalo o tak závažnou narko-kriminalitu, jak FBI tvrdí, je prakticky jisté že by žádosti bylo i promptně vyhověno. Podle dostupných informaci však FBI tuto možnost nevyužila.

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?