Hlavní navigace

Microsoft vyšetřován za praktiky spojené s OOXML

11. 2. 2008

Sdílet

Čtenáři, kteří sledují podezřelé dění okolo ISO standardizace formátu OpenXML společnosti Microsoft, ví o jeho nekalých praktikách své. Nyní si jich, jak se zdá, všimla i Evropská komise a rozhodla se jim podívat na zoubek. Dočkáme se konečně spravedlnosti?

Zdroj: Blog Filipa Molčana

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 11. 2. 2008 22:48

  bez přezdívky
  Ve zdroji se mi líbí ono "zatím se objevují nekalé praktiky hlavně na straně Microsoftu". Připadá někomu "kalé" si standardizovat formát své naprosto minoritní aplikace, pak autorům velmi rozšířené aplikace bránit ve standardizaci jejich formátu, a tímto se snažit - řekněme "netržně" - protlačit svůj nevýznamný produkt na trhu? Přesně tohle převedl Sun s přáteli.

  A komu připadá "kalé", když Sun Microsystems investuje v přepočtu několik miliard Kč do StarOffice, aby ho uvolnil zdarma, s vidinou, že tím poškodí výrobce konkurenčního produktu? Jak se to liší od údajně "nekalé" likvidace Netscape?
 • 12. 2. 2008 0:53

  Sten (neregistrovaný)
  Třeba tak, že ten samý Sun investoval nemalou částku do vývoje pluginu do Microsoft Office, aby ODF podporovaly, když už to není schopen udělat sám velký Microsoft (ano, vím, že nějaký open source projekt pro to založil, ale jeho výstup je úplně nepoužitelný - špatně normu implementuje a chová se velmi nestandardně).
 • 4. 4. 2008 2:15

  Lael Ophir (neregistrovaný)
  Pokud jsem si všiml, i MS financoval ODF plugin pro MS Office. Bohužel ale převod dokumentů MS Office do ODF (bez ohledu na technologii konvertoru) přináší ztráty vlastností dokumentů. To není věcí konvertoru, ale formátu ODF.

  Konvertor od Sunu je možná lepší, než ten který financoval MS, ale je implementovaný pomocí očesané verze OpenOffice, což je dost příšerné. Navíc Sun má dobrý důvod, proč se snažit o kompatibilitu s MS Office. Tím důvodem je rozšíření MS Office a dokumentů MS Office. A MS má velmi dobrý důvod na ODF kašlat. Tím důvodem je nerozšíření OpenOffice, nerozšíření ODF, a fakt, že ODF neumožňuje převod dokumentů MS Office beze ztrát.
 • 12. 2. 2008 7:36

  pampalini (neregistrovaný)
  Ak by Microsoft mal .doc otvoreny, verim, ze uz daaaavno by bol standardom. Tu nejde o majoritu, ci minoritu. BTW dva roky dozadu bol myslim OOXML minoritny.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Jakub Šťastný byl v letech 2007 až 2008 redaktorem serveru Root.cz. Mezi jeho zájmy patří Linux, programování a typografický systém TeX.