Hlavní navigace

Microsoft zveřejnil detaily kolem výběru prohlížečů

29. 7. 2009

Sdílet

V pondělí jsme vás informovali, že Microsoft umlčel Operu tím, že nabídne ve Windows možnost výběru výchozího prohlížeče. Nyní uveřejnil detaily a dal si na tom opravdu záležet. Nejdůležitější asi je, že se tato změna týká jak Windows 7, tak XP a Vista.

Když se rozhodnete pro něco jiného než je Internet Explorer (IE), tak vám ho nebude nutit ani Windows Update (WU). Jádro IE v systému zůstává a bude nadále aktualizováno přes WU. V OEM verzích Windows bude moci výrobce hardwaru tento výběr zakázat. Velké části instalací se tak tento „problém“ může vyhnout. Všechny aplikace, které na IE závisí a využívají jeho jádro by měly pracovat dál. Jak bylo řečeno naším čtenářem v minulé diskusi, výběr bude řešen pomocí IE, kde bude stránka se seznamem prohlížečů, odkaz pro získání informací a odkaz na instalaci. Prohlížeče budou seřazeny horizontálně.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 29. 7. 2009 14:08

  Celer (neregistrovaný)

  Já být na místě Microsoftu, tak do toho seznamu dám alespoň 50 prohlížečů (pokud jich tolik existuje) a operu bych umístil až nakonec :).

 • 29. 7. 2009 15:42

  H:S (neregistrovaný)

  Taky by mohli nabídnout 6 prohlížečů a odstránkovat po pěti, žejo :)) Vážně, Operu mám nejraději a nepoužíval bych bych už nic jiného, ale tohle trochu přehánějí. Windows je produktem Microsoftu, tak ať si tam dá co chce, je to přece jeho věc. Vždycky se win prodával jako nějaké kompletní prostředí na nějakou základní práci, tak je pochopitelné, že se tam hodil i výchozí MS prohlížeč. Teď by měl mít uživatel na výběr alternativu Wordpadu, Malování, Hledání min … jakkoliv MS nemusím a vyhýbám se mu, tohle mi přijde ze strany jeho konkurence trochu „ujeté“..

 • 29. 7. 2009 17:40

  Libor Šedivý

  S tímhle asi budu souhlasit. Zas ono se to s tou soutěží nemá přehánět. On si za to ale Microsoft může tak trochu i sám. Hodně dlouhou dobu se od ostatních projektů dost distancoval a jen jeho řešení bylo nejlepší, i když nebylo (bylo tu pár krásných článků o výborných os, které skončili jen kvůli špatnému marketingu, ten má zas MS výborný, i když jeho skryté PR tady na rootu je fakt nechutné, ale lidi to už prokoukli, viď Laele). No, já pevně doufám, že MS zas zmoudří a nebude se bránit konkurenci a možná si zas jednou nainstaluji novou verzi zdarma. Oh, jaká utopie. Mno, myslím si, že OS už je takový standard, že by měl být zdarma. Jasně, zas tu zazní kecy, že za práci se má platit. Ano, má. Opensource to zařizuje optimálně a prostředky se vrací, jak je vidět na IBM atd. Není to jen o přímých ziscích. To ale vědí jen ti nejlepší podnikatelé. ;)

 • 30. 7. 2009 0:20

  Libor Šedivý

  Takový blábol jsem dlouho neslyšel a doufám, že ani nebudu muset podobný krávoviny číst dál. Trochu se zamyslete nad tím, co standard je a pak tu můžete povídat svoje. Standard je od toho, aby se ho držely různé, a to zdůrazňuji, subjekty. Na standardech by se nemělo vydělávat. Měl by to být souhrn doporučení, prostě platforma pro výměnu informací (v této souvislosti). Hm, platíte za to, že používáte měrné jednotky? 6 cm? Koupím si na ně patent a vy mi za to budete platit? Jak směšné. A taky je dalo práci vymyslet. Boha mýho. Mimochodem, socialismus neberu, ale původní myšlenka byla zajímavá, ale naprosto lichá. ;)

 • 30. 7. 2009 7:54

  haplo (neregistrovaný)

  tak ale nejake hranice musia byt.

  predsa nechcete tvrdit ze vsetky meradla by teraz mali byt zadarmo ? ved vyrobca toho meradla musi platit material a vyrobu kazdeho kusu. takisto ma MS pravo na prislusnu odmenu za svoju pracu. napisat taky operacny system predsa len nieje jednoduche.

  uz aka ta odmena ma byt a ci si jej vysku urcil MS primerane je na vas. nepaci sa, nekupim, nepouzivam.

 • 30. 7. 2009 17:48

  Libor Šedivý

  Jistě že hranice musí být. Zas nejsem nějaký extremista. Podle mého názoru je nejlepší, když OS dělají zapálení nadšenci. Placení programátoři prostě jedou a nějak je nezajímá nic jiného a jen koukají, aby splnili požadavky zaměstnavatele, málokdy přinesou nějakou výraznou inovaci sami od sebe. Myslím si, že dobrý programátor by měl zvládnout jak analýzu, tak i realizaci, jedině pak má plný přehled. Toho se trochu bojím. Někdy mi přijde, že ztrácejí kontakt s komunitou, což je absolutně špatně. Líbí se mi třeba přístup jistých firem, které dávají svým zaměstnancům určitý čas, aby za peníze společnosti pracovali na svých projektech. Výborná věc a firmě to kolikrát pomůže. Možná to dělá i MS, pokud ano, jedině dobře. A že se třeba OS dá vyvíjet s mnohem nižšími náklady (ne zdarma!!), vidíme na vysoce kvalitním Linuxu a zatím mne nikdo nikdy nepřesvědčil, že je horší jak Windows. Spíše naopak, ale to je díky tomu, že mám určité priority, jako je menší výskyt virů, stabilita atd. Ale zpět k měrným jednotkám, o kterých jsem psal (ne o OS, ale když už jste to načal, tak jsem se o tom rozepsal ;) ), vy platíte za to, že užíváte metry, yardy, inche, námořní míle či cokoliv jiného? Že ne? A je to standard? IMHO je. Standard chápu jako platformu, která je a musí být dostupná pro všechny – např. xmpp protokol (na kterém jede jabber, Google Talk a další). Proč pořád sakra stavět hranice? Mě to velmi vadí. Spolupracuji s grafikem, pošle mi SVG a jsme oba spokojeni, já to ještě trochu třeba poladím, ale jakmile mi pošle něco uzavřenýho, co jinak plně zvládne SVG, jsem nahranej a neškrtnu si. Nebudu si kvůli stovkám formátů na každý kupovat programy!! Našel bych mnohem více situací. Vývojáři by měli dostat standard zdarma a programy ať už si udělají pod jakoukoliv licencí. Jeden udělá komerční řešení a druhý třeba jiné pod OSS, ale budou kompatibilní, jen ten komerční bude třeba umět vytvářet více objektů atd., dejme tomu. Prostě si žádám svobodu a ne hranice. Asi tak. No, zkuste půl roku nepoužívat měrné jednotky. Pak mluvte dále. ;)

 • 10. 8. 2009 20:52

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Pečivo by měli péct nadšenci, a auta by měli navrhovat také nadšenci. Placení pekaři a designéři prostě jedou a nějak je nezajímá nic jiného a jen koukají, aby splnili požadavky zaměstnavatele, málokdy přinesou nějakou výraznou inovaci sami od sebe. Že je to blbost? Samozřejmě že ano. Ale stejný nesmysl tvrdíte o SW, a zřejmě tomu navíc věříte.

  Když jsme u toho, tak nadšenci-vývojáři typicky píší stejně mizerný SW, jako nadšenci-pekaři pečou mizerné pečivo, nebo jako garážisté staví mizerné vozy. Je to vidět na technologiích obsažených v Linuxu, historii GUI v Linuxu atd. Naprostou tragédií je pak faktická absence orientace na uživatele. Když komerční SW nebo pečivo neplní požadavky zákazníků, tak firma tratí. Plnění potřeb zákazníka se přímo odráží v tržnách firmy, jejím úspěchu, a schopnosti platit své zaměstnance. Kdo dlouhodobě neplní potřeby zákazníků, ten skončí. Naopak pro nadšence je plnění potřeb zákazníka irelevantní. Klidně to budou dělat tak, jak sami uznají za vhodné, bez ohledu na zákazníka. V nejhorším budu mít 1% trhu, a vzlykat, jak je většinový zákazník nevšímavý k jejich genialitě. Výsledkem je třeba tragédie jménem Gimp, v širším pohledu potom pak mizerná alokace zdrojů a absence čištění trhu.

  SVG je velmi omezené. Například barvy jsou jen v RGB, což je pro DTP programy dost tragické omezení.

 • 13. 8. 2009 13:30

  Libor Šedivý

  Laele, ty jsi fakt fanatik. Kecáš tu naprosté nesmysly a fanatické lži. Kéž by tě tu už konečně vybanovali. Už mě fakt štveš, co tu plkáš za nesmysly. Gimp je výborný sw, každý den mi pomáhá. SVG je taky fajn, nevím, co s ním máš za problémy. Ty jsi fakt asi úplně mimo a absolutně nechápeš opensource. Jdi si za tou svou kvalitkou na Windows, nás absolutně nezajímáš. Já měl včera zase tu čest s Vistama a chtělo se mi blít, jak složitě se tam dělají absolutně zásadní věci. Já nevím, ale třeba u Ubuntu mi nepřijde, že by chyběla orientace na uživatele. Gnome je pro začátečníky taky dobré, to mi nevymluvíš. Zrovna jsem ho nasadil kamarádce, když jsem jí řekl, že chytit vir pro linux je skoro požehnání, tak byla úplně v sedmém nebi. Dost jí překvapilo, že to ani nenapadá a dost se divila, že se Linux nepoužívá více. Už mám dvě takové kamarádky a nevolají mi, že by jim nefungovalo tohle, tamto, že mají virů plný počítač, že jim to píše po spátku a že jim někdo vybral účet. Tak to je Linux a ty radši jdi s těmi svými PR někam k šípku. Jsou to jen bláboly, které mě opravdu nezajímají. Kdyby to aspoň bylo podložené, ale co tu píšeš, jsou samé lži a výmysly, v nejlepším případě i pravdivé výroky, ale nepřirozeně zaohnuté ve prospěch Windows, které bohužel vůbec nejsou kvalitní. Jako ty mě můžeš nařknout, že jsem fanatik do Linuxu a OpenSource, to samé mohu říci i já o tobě, jen Linux zaměním za Windows. Asi tak. A už tu sakra neotravuj, a nebo věcně!!

 • 16. 8. 2009 4:57

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Takže to zkusím shrnout. Leali, ty kecáš! Mě Gimp vyhovuje, a dvěma kamarádkám taky. Kecáš, kecáš, kecáš, PR, jdi k čípku. To je ovšem argumentačně dost slabé, že? U SVG jsem pak jasně psal, že omezením jsou například barvy jen v RGB. U Gimpu je zase zjevné, že (a mě i proč) se ho grafici už řadu let štítí.
  Zkuste mi spíš říct, proč je nesmylná představa, že amatéři budou zdarma péct kvalitní pečivo pro všechny, ale u SW by to z nějakého důvodu mělo fungovat. Zvlíšť když u toho SW je zásadní věcí zpětná vazba, kterou open source postrádá.

 • 16. 8. 2009 16:53

  Libor Šedivý

  Ano, přesně tak jsem to myslel, jak píšete, tedy skoro, ten čípek je mírně přehnaný. ;) OK, tak absenci CMYKu chápu, to je pro grafiky velký problém. Tento argument beru. Je to zřejmě zásadní problém pro tištěnou grafiku. RGB je však plně dostačující pro cokoliv na PC a netu, tam prostě více barev míchat nepotřebujete. Já to beru z pohledu tvorby pro internet atd., a tam podle mě je Gimp více než dostačující. Co se týče GUI, to mi více vyhovuje než u Photoshopu, je to věc názoru. Dále SVG – k čemu bych potřeboval CMYK ve vektorové grafice, která je určena především pro web, aby ušetřila přenesené byty? Monitory nás smrtelníků ani CMYK neumí ;). Možná ten váš ano?

  Další věc, proč si myslíte, že OSS dělají pouze amatéři? Vždyť to není pravda. Jistě, v IBM a dalších společnostech mají jen amatéry. Otevřete oči chlape. Poslední věc, která mě vskutku rozesmála, je zpětná vazba. :-D Opravdu směšné. Hádejte proč jsem odešel od Windows? Právě kvůli ní. Na lince podpory mi absolutně neuměli poradit (dnes vím, že je to naprostá banalita ;) ) a skoro hystericky mě odkazovali na OEM dodavatele, který věděl snad ještě méně nežli já. Těžce smutné. Za to já mám platit? Ne. Bohužel. U Ubuntu je to rozhodně naopak. Tenkrát, když jsem měl problémy, na tamním (českém) fóru se mě ujali a vše vysvětlili pro začátečníka na linuxu, který nemá potuchy o terminálu. Vyzkoušel jsem a naprosto se všemi věcmi mi poradili a vše jsem vyřešil. Panečku, perfektní podpora a ještě zadarmo. Ty lidi obdivuju a dnes se taky snažím radit, snažím se komunitě oplatit to, co mi dala. Není to jen o tom, že člověk bere, ale je fér, když též dává. Prostě to, co umí. Ale to vy nikdy nepochopíte a nemá o tom smysl debatovat.

  Mimochodem, dnes další rozoraná Vista, která mi dorazila domů, už jsem z toho fakt na nervy. Jak mám těm lidem říct, aby si to odnesli do opravny či se poradili se zákaznickou podporou, když právě kvůli chabé zpětné vazbě jdou právě ke mě? K Linuxákovi? Smutné a trapné.

 • 2. 9. 2009 1:30

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Ano, CMYK je problémem Gimpu i SVG. Váš monitor sice asi CMYK neumí, ale offsetová tiskárna umí jen a pouze CMYK. Podobně je problémem HDR (více než 8 bitů na kanál). Gimpu také chybí kvalitní komerční pluginy (viz třeba DOF PRO). GUI Gimpu je pak přehlídkou příšerností a porušování pravidel designu UI. Jestli vám vyhovuje, tak jste zřejmě uživatel Linuxu, a ten jak známo skousne i takové VI. Vezměte ale v úvahu, že například homosexuální pohlavní styk také některým lidem vyhovuje. Tím se snažím demonstrovat, že „mě to vyhovuje“ neznamená, že to nezbytně vyhovuje také někomu dalšímu ;). Podobně řada uživatelů Linuxu nechápe, proč lidé používají Outlook, ten divný emailový klient vázaný na Exchange server. Bohužel nikdy nepoužívali workgroup SW, takže asi nepochopí.

  Open source dělají mimo jiné amatéři. Podívejte se, jak navrhoval MS uživatelský interface Office 2007 (zde). Odborníci na UI, testování starého designu, řada nových designů od návrhářů GUI (NE od programátorů), testování na uživatelích s trasováním pohybu očí, testy u uživatelů trvající řadu měsíců… A jak se to dělá ve světě open source? Nějaký programátor bez znalosti základů návrhu UI to prostě nějak spatlá. Výsledek připomíná pejska a kočičku, když vařili dort, ale jsou v tom zamíchané i zvratky toho velkého zlého psa :)

  MS support vás zcela správně odkazoval na OEM partnera. OEM verze jsou vázané na HW, a NEMAJÍ podporu od MS hotline. A ano, za to máte platit. Platíte za licenci, a dostáváte ji od MS levněji mimo jiné proto, že se MS nemusí starat o support každého zákazníka. Místo toho se stará o support OEM partnerů, kteří pak supportují své zákazníky. Co byste si v takové situaciu představoval, že MS hotline udělá? Poskytne vám podporu, i když na ní nemáte nárok? To je jako kdybyste šel se záruční opravou Škodovky do značkového servisu Mazda, a vztekal se, že vám nechtějí vůz opravit (a když ano, tak proti úhradě).
  Dotazu na fóru se neříká support, to byste zase mohl pochopit vy. Samozřejmě se na fóru můžete zeptat i na problém s Windows, spousta lidí to tak dělá.

  Proč lidé nosí linuxákovi počítače s Vistou? A hlavně proč je necháte? Vždyť sám víte, že troubleshooting Windows na profesionální úrovni neumíte. Ať se obrátí na počítačový servis, nebo zákaznickou podporu (pokud jim podporu OEM partner opravdu poskytne).

 • 8. 9. 2009 16:25

  Libor Šedivý

  Každopádně, GIMP používám na web, takže tam CMYK ani HDR netřeba. Co se týče GUI, tak jistě víte, že nová verze přinese nové a podstatně lépe použitelné. Já jsem optimista v tomto ohledu. Ovšem i nynější GUI mi nepřijde tak strašné, jako bylo v jedničce. Naučil jsem se ho používat a nemám problém. Nevím, ale panel nástrojů mi přijde hodně podobný jako v Photoshopu :-D – nahoře nástroje, pod nimi volby – to má přeci i Photoshop. Jistě, je tam mnoho odlišností. Prostě ale Photoshop naprosto nepotřebuju. ;)

  Co se týče GUI Office 2007, tak mnoho lidí si mi stěžuje, že „ten program“ zase změnili. No, já je nevyužívám, jen jsem je zahlédl, takže nebudu hodnotit. Raději.

  Co se týče MS supportu, tak ten mi ani nepřipomínejte!! OEM parnter věděl snad ještě méně! Takto si placenou podporu nepředstavuji! Rada vypněte to a zapněte to mi OPRAVDU nestačí! Nakonec jsem si našel řešení na netu a opravdu nebyla o restartu!! V té době jsem nic o nějakém OEM neviděl. Dnes si dělám podporu sám pro sebe. ;) Linux je opravdu pro mě mnohem lépe dostačující, navíc tak často jako Win nepadá, a to já potřebuju pro své podnikání – stabilitu.

  Co se týče vašeho posledního odstavce, tak ten je opravdu zavádějící. Samozřejmě že neumím troubleshoting Windows, ten řeší nějaké střílení trablů. Já řeším skutečné laické problémy a divil byste se, zatím jsem vyřešil vše a často velmi rychle. Pokud je problém s HW, automaticky uživateli poradím servis, protože na to jsem už opravdu krátký ;). Lidé řeší skutečné problémy a ne ty vaše pseudoproblémy, kde chudáky zákazníky zavalíte tisíci anglicismů a většina vašich rad (v tom lepším případě) se odkazuje na servis. Opravdu alibismus. A trapné. Ukazuje to na vaši „profesionalitu“. Navíc mnoho notebooku je prodáváno s OEM verzemi, tak kde se sakra má zákazník dovolat problému? Ubohé.

 • 18. 9. 2009 6:19

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Vy jste uživatel Linuxu, takže jste zvyklý i na přišernosti typu vi. Photoshop dost možná nepotřebujete. O potřebách profesionálního grafika to ale moc nevypovídá.


  GUI Office 2007 je navržené velmi kvalitně. Interface se změnil výrazným způsobem poprvé od začátku produktu, nepočítáme menší změny typu uvedení (a odstranění) pana Sponky nebo automatické skývání položek menu. Nakonec vidíte sám, že i OpenOffice se snaží přijít s nějakým redesignem UI.


  Pokud se váím nelíbí podpora od OEM partneta, tak nadávejte na něj, a ne na MS. Samozřejmě si můžete koupit krabicovou verzi Windows, a mít podporu od MS. Nebo si fakt myslíte, že OEM verzi dostanete za méně než poloviční cenu jen proto, že není v papírové krabici? ;)


  Ty laické problémy (u počítačů i aut třeba „nejede to“) často mají příčiny, které se popisují odborně („někdo vypnul v BIOSu ACPI a nastavil řadič do módu AHCI, takže pak neprošlo bootování“). Konkrétní problémy s počítači samozřejmě umím řešit konkrétně. Ovšem vy nic konkrétního nepíšete, a já navíc většinou nemám náladu ani čas dělat někomu v diskusi neplacený helpdesk. Ti lidé vám nosí počítače zřejmě proto, že v ČR je od dob ČSSR dobrým zvykem obracet se na známé a známé známých. Ony tu totiž tehdy prakticky žádné služby nefungovaly, a v lidech to zůstalo. Navíc vaše snaha je zřejmě zdarma. Počítačové servisy celkem fungují i u nás, a v řadě jiných zemí není problém zavolat na placené helpdeskové linky.

 • 25. 9. 2009 19:38

  Libor Šedivý

  Tak zaprvé, já prostě nejsem a nikdy nebudu typický uživatel Linuxu. Hodně jsem zpohodlněl z Windows. :D Bohužel tento OS se vydal pro mě nepřijatelnou cestou a tak jsem ho jednoduše vyměnil za něco lepšího – konkrétně distribuci Ubuntu založenou na kvalitním Debianu (a prostě nepopřete, že Debian patří mezi špičky v tomto směru). Na příšernosti typu vi opravdu nemám náladu. Já nepatřím mezi původní typ Linuxáků. Nic proti nim, ale na tyto pány geeky prostě nemám ;), vážím si jejich inteligence, když vůbec nepotřebovali GUI. Já jsem jen prostý mírně pokročilý uživatel, který chce fungující A NEPADAJÍCÍ OS bez virů a snadno použitelný s přívětivým GUI. To přesně mi Ubuntu dává. Jinak co se týče grafiky, tak tu mi dělá můj grafik, já jen občas jeho práci někdy dočistím či vylepším třebas v GIMPu. Mám rád grafiku přesně na pixely (mluvíme o použití na webu) a ne že něco ujíždí – věc, co vzniká třeba převodem z vektorů do bitmapové grafiky. Bohužel ještě nenastala doba použití vektorů na internetu, brzdí to … mno hádejte kdo. No nic, je to MS. Výstup z Photoshopu a InDesignu občas právě kvůli oněm nepřesnostem proklínám…

  K Officům – mě je to fuk, já je nepoužívám, bohatě mi vyhovuje OOo. Jo a mimochodem – pan Sponka mi dost chybí. Rád jsem si zkoušel všechny jeho grimasy. Nesmíme ovšem opomenout i dalšími postavičkami. Je mi líto, že už nejsou. Nebo jsou tam pořád? Nevím, Office vidím vždy jen zdálky a nemám potřebu jich užívat. Stejně, Gedit rulez. :-D S tím udělám pěkné HTML stránky a neomezuje mě wysiwyg přístup.

  Co se týče OEM podpory, tak tu nevyužívám už dávno. ;) Stačí mi fóra pro Linux. Win totiž používám tak málo, že se tam ani žádná chyba od té doby nestihla vyskytnout tak často, abych jim volal – za to utrpení to nestojí. ;) Vždy jsem preferoval fóra před telefonickým hovorem, kde z vás udělají člověka, který umí jen zapnout PC. ;)

  K mým službám – já primárně neposkytuji podporu pro počítače, můj obor podnikání leží jinde. Ovšem lidé ví, že jsem mnoho problémů jejich sousedů vyřešil, tak se jednoduše obrátí na mě. Rozhodně je to lepší, než to poslat do servisu, odkud jim to vrátí a problém stále nevyřešen. To fakt není profi přístup. Konkrétní případy vám neuvedu, bylo jich mnoho. A když narazím na pro mě neřešitelný problém, odkážu je k daným odborníkům či vyhledám informace. Na tomto nevidím nic špatného. Kdyby má práce byla tak špatná, tak se ke mě ti lidé nevrací. Asi takto. Já opravdu za ty směšné opravy nechci peníze, ale většinou mi něco ti lidé vnutí. ;) A víte, co ti lidé nejvíce oceňují? Že na ně mluvím česky. Ono je hezký jim říci, že BIOS se pokazil a ať si nastaví antivirovou ochranu atd., mnoho z nich těmto odborným termínům nerozumí. Já je taky používám až když mluvím s odborníkem a to už musí být. Prostě jsem Čech Čech a Čech a jsem rád, když mi rozumí i laici. ;) A vy máte smůlu, budu mluvit česky i kdybyste se utentoval. :-D Právě čtu Čapka, to je mistr češtiny. Z takových lidí bychom si měli brát vzor. Vím, že vás Laele štvu. Berte mě s rezervou. Rád popichuju, když mám dojem, že protistrana je mírně mimo ač třeba učená.

 • 30. 7. 2009 8:20

  treebeard (neregistrovaný)

  Ako hovorí jeden z Murphyho zákonov: Zadarmo sa ešte nikto nenaobedoval :-)

  Osobne sa skôr desím doby, keď bude všetko „zdarma“. Lacnejšie nás to určite nevyjde. Ak sa povie, že niečo zaplatí reklama, platíme v skutočnosti my formou vyšších cien výrobkov. Ak platíme „len za služby“,sú tie služby predražené tak, aby to finančne vyšlo, ak platíme „len za aplikácie“, cena OS sa do toho zahrnie. Tie peniaze sa od niekoho vytiahnuť musia, akurát to bude menej transparentné.

 • 30. 7. 2009 17:53

  Libor Šedivý

  Zdarma je opravdu špatný a zavádějící termín. Tvůrci linuxu a jiných projektů k dostání „zdarma“ se tím ale netají. Mě tento přístup vyhovuje. Klidně za PC zaplatím o 100 Kč více, když budu vědět, že tato firma se aktivně zapojuje do projektu, který používám. Dále, co je špatného na reklamě? Firma bude stejně inzerovat i bez toho. Atd. Pořád to zastaralé řešení. Vy si opravdu myslíte, že jsem naivní a tohle všechno nevím ;). Ano, špatně jsem použil slovíčko zdarma. Mimochodem, já třeba vyvíjím komerčně i pod opensource, OSS mě naplňuje, to je má mzda. Dělám něco, co mě baví. A snažím se to dělat kvalitně. Znalosti, které získám programováním toho OSS projektu poté využiji v komerčním projektu a naopak. OSS je dobrá věc.

 • 18. 9. 2009 6:24

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Vy možná zaplatíte za počítač klidně víc, když e firma zapojí do projektu. Ovšem většině zákazníků jde hlavně o cenu. Češi jsou na ni velmi citliví. Dokonce kvůli lepší ceně kupují vuřty skládající se z kůží, škrobu a glutamátu sodného.

  U reklamy vám (opět) uniká její účel. Reklama musí zvýšit zisk firmy o vyšší částku, než na kolik vyšla. Jinak proděláváte, a firma pak inzerovat nebude. Opravdu pobaví, že primární účel podnikání, kterým je zisk, považujete za „zastaralý“.

 • 21. 9. 2009 0:34

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Ještě jedna vtipná věc. Podle vás si to 1% uživatelů Linuxu možná připlatí pár set Kč na ceně stroje, aby prodejce mohl udělat reklamu na Linux. Ale k čemu ta reklama bude? 1) Linuxu nepomohla ani CD a DVD valící se z časopisů; 2) pokud se 95% strojů prodá s Windows, proč by si prodejce platil reklamu, která mu efektivně sníží tržby (a tedy i zisk)? Vždyť prodělá dvakrát: zaplatí reklamu, a ještě si sníží tržby (pokud by nějakým zázrakem byla reklama na Linux účinná).

 • 25. 9. 2009 19:48

  Libor Šedivý

  Dobře, zisk je třeba, ale neměl by to být jediný cíl. O toto mi jde. Mohu vyrobit třaskavinu a prodat ji za sto miliard nějaké mocnosti. Oni ji pak na mě hodí a je po mě. Ale měl jsem zisk a nemyslel jsem na nic jiného. Chápete paralelu. Zisk je jen jedna z více položek úspěšného fungování firmy. Jinak s tím, že Češi jsou citliví na cenu souhlasím, je to dáno i historicky a 40 lety jakéhosi komunistického nesmyslu. Já moc dobře vím, co je v těch vuřtech a párcích, proto je nerad jím. Je to nechutné, že? V tom s vámi souhlasím, je to svinstvo a nechápu, proč to lidi kupujou. Zas jsou v tom peníze. :-( Ach jo.

 • 30. 7. 2009 8:43

  Jarda_P

  Tim, ze si tam Microsoft daval, co se mu chtelo, byl pred lety prakticky znicen trh prohlizecu. Zbyl akorat IE se svymi nikdy nedoresenymi bugy, ze kterych se web porad jeste leci a ze kterych navrhari webu do dnes sili a rvou si vlasy, pokud jim jeste nejake zbyly.

  Alternativy na Wordpad a jine kraviny nejsou potreba. Nikdo je totiz moc nepouziva, rozhodne ne tolik, aby to nejak znicilo trh. To neni pripad prohlizecu. Tam je dulezite, aby lidi meli na vyber a moznosti vyberu aktivne vyuzivali. Jinak zase skoncime s jednou zabugovanou srackou a i na Linuxu budeme muset pouzivat IE pod wine a budeme si kvuli tomu kupovat licenci na Widle, abychom se mohli podivat na web.

 • 10. 8. 2009 20:55

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  A kde je svoboda podnikání, svoboda projevu a svoboda nakládání s majetkem? Jste opravdu ochoten (tak jako EU) vyměnit ty zásadní svobody za kecy typu „je v zájmu spotřebitele, aby dostal rohlík za poloviční cenu“?

 • 29. 7. 2009 14:09

  Ondřej Tůma

  No predpokladam, ze vyrobce HW, resp. monter a prodejce PC bude moci tento vyber nejen zakazat, ale i upravit. A tady uz ma opera a nejen ona moznost dohodnout se s konkretnim vyrobcem PC, a napr. dell pociatce budou mit Operu jako prvni.

 • 30. 7. 2009 8:57

  Sibi (neregistrovaný)

  Ondřeji, naše firma působí na všech kontinentech. Bereme počítače Dell a všechny firemní webové aplikace běží na IE6. Myslím, že vaše myšlenka (např.Dell bude mít Operu jako první na výběr)není reálná. Spíš si velký zákazník řekne, jaký prohlížeč chce mít na výběr jako první.

 • 10. 8. 2009 20:56

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Dell velkému zákazníkovi už pěkných pár let dodá počítače s předinstalovanými firemními aplikacemi, s nestandardním OS, nebo cokoliv jiného. U jednotlivce to ale nemá smysl, protože to generuje hromadu nákladů.

 • 29. 7. 2009 13:44

  Přezdívka je povinná (neregistrovaný)

  Opere sa nebude pacit ani to, za sa volaju Internet Explorer. A hadajte, co spravi zaciatocnik, ked chce vidiet ten „Internet“ a napise sa niekde „Internet Explorer“?

 • 4. 8. 2009 10:22

  Ruthion (neregistrovaný)

  Do ZOO ? Buď prokliká jednotlivá zvířata (Firefox, Icecat, Lynx …) a nebo rovnou celé SAFARI.

 • 29. 7. 2009 16:34

  rda (neregistrovaný)

  „Also a welcome requirement: browser vendors may not include additional software in their installation packages – so no toolbars or other forms of nagware.“

  to by me zajimalo zda se za additional-software bere i Operacky email klient :)

 • 30. 7. 2009 8:55

  treebeard (neregistrovaný)

  ???? Žiadny Messeneger som nevidel od čias W98. Nikde mi nelezie ani dvermi, ani komínom. Žijeme už v inom storočí, dobé ráno.

 • 30. 7. 2009 9:36

  Jarda_P

  Vazne? Tak se zkuste podivat do seznamu nainstalovanych aplikaci, jestli ho tam uz zase nemate. A pokud se dobre pamatuji, tak na Win XP, az do nevim ktereho SP, se toho smejdu clovek zbavil akorat tak, ze zakazal spousteni pomoci autoruns. Neslo to ani odinstalovat, byla to nedilna soucast Win XP.

 • 30. 7. 2009 11:23

  treebeard (neregistrovaný)

  Ach, ja som myslel, že riešite jeho spúšťanie po štarte, to, či ho mám nainštalovaný, to neriešim, rovnako ako v nejakom distre netrávim hodiny nad premýšľaním, čo z neho vyradiť, pokiaľ mi to nezavadzia. Messeneger, ktorý sa sám nespúšťa, mi akosi nemá prečo vadiť. Na pracovnom počítači s XP Proffesional ho však naištalovaný nemám. OS som však neinštaloval ja, takže neviem, ako to admin dosiahol. Na domácom PC som ho špeciálne nezháňal, ale skôr ho tam tiež nemám, tam som potreboval miesto, takže som vyhodil všetko zbytočné. Mnohé programy sa dajú odinštalovať veľmi jednoduchou fintou (v akomsi textovom konfiguračnom súbore stačí zmazať slovo „Hidden“ pred názvom programu a program sa objaví v Ad/Remove Programs.

 • 30. 7. 2009 16:26

  Jarda_P

  Me sracky, ktere se samy instaluji bez toho, ze bych je chtel, tedy rozhodne vadi. Widlous Messenger a Utlouk Express jsem uz nekolikrat odinstalovaval na kazdem pocitaci. A WM na XP bez nevimjakeho SP ani odinstalovat nesel bez nejakyxh xachru a furt se sam spoustel po loginu. Takle si OS nepredstavuji. Tohle je, jak nekdo napsal, nagware.

 • 30. 7. 2009 10:23

  kano (neregistrovaný)

  Je zajímavý, že výběr prohlížečů bude jen v EU. Naše EK Evropská komise) je úplně mimo. Nevím, že by takové pitomosti okolo Windows vymýšleli třeba v americe, Japonsku atd. Tam Opera nemá takovou moc nebo zastání jako u EK. Taky kdyby EU neštvalo Microsoft tak jsme tu mohli třeba mít slevu na nové Win7 jako v USA.

Byl pro vás článek přínosný?