Hlavní navigace

Microsoftu unikla část zdrojových kódů Windows 10

26. 6. 2017

Sdílet

Na serveru BetaArchive, který slouží pro sdílení starších betaverzí nebo programů, se objevil balík interních dat Microsoftu. Šlo o několik interních sestavení Windows 10 a také balík zdrojových kódů Shared Source Kit. Jde v podstatě o zdrojové kódy rozhraní, které slouží pro komunikaci s periferiemi (USB, Wi-Fi, úložiště), a generických ovladačů.

Sadu Microsoft jinak sdílí s hardwarovými partnery, takže nejde o nic supertajného a není pravděpodobné, že by únik měl zásadnější negativní dopad. Společnost autenticitu dat potvrdila a požádala o smazání zdrojových kódů, čemuž BetaArchive vyhověl. Data na serveru zřejmě byla řadu měsíců, než se přišlo, že jde o něco velkého.

Před několika dny také britská policie zatkla dvojici občanů, kteří jsou podezříváni z neoprávněného přístupu do sítě Microsoftu. Není však zřejmé, zda případy mají nějakou souvislost.

(Zdroj: Ars Technica)

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 6. 2017 19:20

  bedňa (neregistrovaný)

  Nejde o nic supertajnho, akurát k tomu bežne nie sú zdrojové kódy k dispozícií. Takže ako to je?

  Toto je veta hodná kapitána Danka.

 • 26. 6. 2017 22:48

  NDA (neregistrovaný)

  Bývají k dispozici pod NDA a obdobou.

  Ohledně zdrojáků, prakticky stejná právní ochrana jako známe z GNU-like a i skoro stejný přístup (dispoziční práva) jen s tím rozdílem, že namísto obyčejného textu někde v souboru to chtějí předem explicitně podepsat, než zdrojáky dostaneš do ruky. A sdílet informace jen s těmi co podepsali, stejně jako GNU sdílí (pro další použití) jen s těmi, co dodrží GNU.

  Prostě nic supertajného, jen se to (obvykle) naválí na úložištích všude kolem. Ačkoli občas ano (jak je vidět), jen tam nejsou legálně.

  P.S.: Nešlo o zdrojáky (to snad byla jen malá část), pak tam byly buildy s privátními debug informacemi (pro lepší debugování) a podobně. Proto nic extra tajného.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.