Hlavní navigace

Mikrokód Intelu má novou licenci, která zakazuje dělat benchmarky

23. 8. 2018

Sdílet

Intel CPU logo

Intel vydal pro své procesory nový mikrokód, který by měl řešit chybu L1 Terminal Fault (L1TF) známou také jako Foreshadow. Opravy pro serverové procesory byly dostupné už v červnu, nyní se v aktualizaci dostalo i na desktopové řady. Problémem je ovšem upravená licence, kvůli které minimálně Debian odmítl nový mikrokód do svých balíčků zařadit.

Princip je takový, že by se o nahrání nového mikrokódu měl postarat BIOS základní desky. Protože jsou ale dodavatelé málo pružní, je možné provést aktualizaci také z operačního systému. Henrique Holschuh z Debianu ale upozornil na problematickou pasáž v nové licenci mikrokódu. Ta prakticky znemožňuje jakoukoliv redistribuci třetí straně. Intel naopak tvrdí, že redistribuce není pro Debian vůbec problémem.

Ještě zajímavější je další pasáž, na kterou upozornil Bruce Perens: licence zakazuje po aplikaci těchto záplat vytvářet a zveřejňovat benchmarky. Z licenčního ujednání:

You will not, and will not allow any third party to (i) use, copy, distribute, sell or offer to sell the Software or associated documentation; (ii) modify, adapt, enhance, disassemble, decompile, reverse engineer, change or create derivative works from the Software except and only to the extent as specifically required by mandatory applicable laws or any applicable third party license terms accompanying the Software; (iii) use or make the Software available for the use or benefit of third parties; or (iv) use the Software on Your products other than those that include the Intel hardware product(s), platform(s), or software identified in the Software; or (v) publish or provide any Software benchmark or comparison test results.
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.