Hlavní navigace

Minimal Ubuntu je určené pro cloud, má poloviční velikost a startuje o 40 % rychleji

10. 7. 2018

Sdílet

Ubuntu

Canonical představil novou variantu své distribuce nazvanou Minimal Ubuntu. Ta je určena pro virtualizované cloudové prostředí a zaměřuje se na velikost, výkon a stabilitu. Připravený systém s malou sadou základních balíčků je o 50 % menší a podle vývojářů systém startuje o 40 % rychleji.

Obrazy Minimal Ubuntu ve verzích 16.04 LTS a 18.04 LTS jsou dostupné pro Amazon EC2, Google Compute Engine (GCE), LXD a KVM/OpenStack. Součástí je vždy jádro optimalizované pro konkrétní platformu. Samozřejmě jde stále o plnohodnotné Ubuntu, do kterého je možné doinstalovávat balíčky z běžných repozitářů.

Phoronix už stihl změřit časy startu jednotlivých distribucí na cloudu od Amazonu. Jednoznačně nejpomaleji startuje SUSE Linux Enterprise, naopak s přehledem nejrychlejší je Clear Linux. Zajímavé je, že zatímco Minimal Ubuntu ve verzi 16.04 přinesl výkonnostní skok, u verze 18.04 je prakticky jedno, jestli používáte plnotučnou nebo Minimal. Rychlost startu je důležitá, pokud má služba dynamicky škálovat a v případě vyšší zátěže spouštět další instance serverů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.