Hlavní navigace

MINIX 3.0

Sdílet

Petr Krčmář 25. 10. 2005

Andy Tanenbaum oficiálně oznámil vydání MINIX 3.0. Jedná se o třetí stabilní vydání legendárního operačního systému.

Jeho vydání je spojeno se založením nového webu a představením nového loga. Podle informací, které se objevily s vydáním, je MINIX 3 velmi odlišný od předchozích verzí, nabízí nové funkce a je zaměřený na bezpečnost.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 25. 10. 2005 12:50

  bez přezdívky
  Myslím si, že mluvit o "třetím stabilním vydání" je poněkud nepřesné - spíše bych hovořil o "třetí řadě". Stabilnost je v Minixu relativní pojem (imho nepatří k systémům které by byly dobře zabezpečeny proti "zlým" programům (čti nekorektním)) - už jen proto, že je schopen (nevím jak řada 3) běžet na systémech bez ochrany paměti. No a vydání která lze v minixu označit za stabilní bylo rozhodně víc než 3.

  Jinak využiji tuto příležitost k menšímu průzkumu - svého času jsem upravil ovladač klávesnice v minixu (ve verzích 2.0.0 až 2.0.4) tak aby podporoval českou klávesnici. Najde se někdo kdo by o to měl ještě zájem a má smysl se snažit o portovaní do řady 3 (pokud již něco podobného neobsahuje o čemž pochybuji)?
 • 25. 10. 2005 21:20

  jard (neregistrovaný)
  linux tiez dokaze bezat na systemoch bez ochrany pamati. netbsd taktiez. samotny fakt bez uvedenia dalsich podrobnosti nema z hladiska bezpecnosti ziadnu vypovednu lehotu.
 • 26. 10. 2005 0:06

  anonymní
  Dobre - nevim jak je to s ochranou pameti, ale rozhodne linux ani netbsd nebezi na systemech bez VM - tim jsem si temer jist - dokonce si myslim ze nebudou bezet ani na systemech kde neni strankovani a jina forma VM tam je (proste jsou pro strankovani navrzeny). V Minixu (respektive v jeho starsich verzich, v nove Minix 3 uz ne, ta bezi 386 a vys) na systemech bez VM (jako jsou 8088,8086,286 v realnem modu) proste neexistuje nic co by mohlo programu zabranit v tom aby hrabal do pameti tam kam nema - proste program si muze delat co chce a nic mu v tom nezabrani (z principu realneho modu intelskych CPU).

  Samozrejme moje znalosti systemoveho programovani jsou naprosto minimalni takze budu rad kdyz me nekdo opravi.