Hlavní navigace

MINIX 3.0

25. 10. 2005

Sdílet

Andy Tanenbaum oficiálně oznámil vydání MINIX 3.0. Jedná se o třetí stabilní vydání legendárního operačního systému.

Jeho vydání je spojeno se založením nového webu a představením nového loga. Podle informací, které se objevily s vydáním, je MINIX 3 velmi odlišný od předchozích verzí, nabízí nové funkce a je zaměřený na bezpečnost.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 25. 10. 2005 12:50

  bez přezdívky
  Myslím si, že mluvit o "třetím stabilním vydání" je poněkud nepřesné - spíše bych hovořil o "třetí řadě". Stabilnost je v Minixu relativní pojem (imho nepatří k systémům které by byly dobře zabezpečeny proti "zlým" programům (čti nekorektním)) - už jen proto, že je schopen (nevím jak řada 3) běžet na systémech bez ochrany paměti. No a vydání která lze v minixu označit za stabilní bylo rozhodně víc než 3.

  Jinak využiji tuto příležitost k menšímu průzkumu - svého času jsem upravil ovladač klávesnice v minixu (ve verzích 2.0.0 až 2.0.4) tak aby podporoval českou klávesnici. Najde se někdo kdo by o to měl ještě zájem a má smysl se snažit o portovaní do řady 3 (pokud již něco podobného neobsahuje o čemž pochybuji)?
 • 25. 10. 2005 21:20

  jard (neregistrovaný)
  linux tiez dokaze bezat na systemoch bez ochrany pamati. netbsd taktiez. samotny fakt bez uvedenia dalsich podrobnosti nema z hladiska bezpecnosti ziadnu vypovednu lehotu.
 • 26. 10. 2005 0:06

  anonymní
  Dobre - nevim jak je to s ochranou pameti, ale rozhodne linux ani netbsd nebezi na systemech bez VM - tim jsem si temer jist - dokonce si myslim ze nebudou bezet ani na systemech kde neni strankovani a jina forma VM tam je (proste jsou pro strankovani navrzeny). V Minixu (respektive v jeho starsich verzich, v nove Minix 3 uz ne, ta bezi 386 a vys) na systemech bez VM (jako jsou 8088,8086,286 v realnem modu) proste neexistuje nic co by mohlo programu zabranit v tom aby hrabal do pameti tam kam nema - proste program si muze delat co chce a nic mu v tom nezabrani (z principu realneho modu intelskych CPU).

  Samozrejme moje znalosti systemoveho programovani jsou naprosto minimalni takze budu rad kdyz me nekdo opravi.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.