Hlavní navigace

Moorův zákon vydrží nejméně dalších 15 let

2. 3. 2005

Sdílet

CEO Intelu Craig Barrett vidí pokračování trendu miniaturizace elektroniky optimisticky: Řekl jsem Gordonovi [Moorovi], že hodlám napomoci tomu, aby mohl oslavit 50. výročí Moorova zákona v roce 2015 a doufejme i 60. v roce 2025.

Každá jednotlivá technologie výroby čipů po čase narazí na fyzikální hranice svého zdokonalování. V případě dnešních křemíkových polovodičů je to minimální velikost jedné součástky – tranzistoru, kdy je tato ještě funkční. Odhaduje se, že hranicí je pro nás 16 nanometrů, což odpovídá šířce 160 vodíkových atomů. Dnes se vyrábí čipy se součástkami o velikosti 90 nanometrů a připravují se 65 nanometrové. Při zachování tempa Moorova zákona bychom se k bariéře dostali někdy kolem roku 2015. Analytici polovodičového průmyslu však předpokládají, že stále obtížnější vývoj povede k prodloužení periody růstu na 3 roky, což by znamenalo konečnou zhruba v roce 2020. Více na transhumanismus­.cz.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

V roce 1998 jsem s Michalem vymyslel a založil Root.cz. Poslední článek na Roota jsem napsal v roce 2007. Teď píšu spíš na tomaskrause.cz a tvořím si bitcoinvkapse.cz.