Hlavní navigace

Mozilla a Linux Mint uzavírají partnerství, Google se vrací do hry

11. 1. 2022

Sdílet

Linux Mint 19.2 Cinnamon Autor: Mint

Linux Mint na blogu oznamuje uzavření partnerství s Mozillou. Dotkne se toho, jak Mint používá webový prohlížeč Firefox a pošťáka Thunderbird. Věci se odteď budou v Mintu mít následovně:

Firefox bude nadále distribuován v podobě DEB balíčku skrze oficiální repozitáře Mintu. Konfigurace Firefoxu se upraví v několika oblastech (Mint dříve používal vlastní upravenou konfiguraci a též upravenou ikonu). Výchozí stránka Firefoxu už nebude směřovat na web Mintu. Výchozí nabídka vyhledávačů už nebude nabízet partnery Mintu (Yahoo, DuckDuckGo, …), ale partnery Mozilly (Google, Amazon, Bing, DuckDuckGo, eBay, …). Výchozí konfigurace prohlížeče už nebude Mintovská, ale standardní od Mozilly. Firefox v Mintu také nebude zahrnovat změny kódu či patche vycházející z vlastních, Debianích, či Ubuntích.

Cílem tohoto je, aby i na Mintu uživatel měl stejný Firefox jako jinde. Zjednoduší se tím pro Mint i údržba a další vývoj (a to velmi výrazně – Mint si balíček sestavoval sám, což se stalo ještě ožehavějším problémem s přechodem Ubuntu Firefoxu na snap). A v neposlední řadě bude Firefox na Mintu respektovat požadavek Mozilly na dodržování intelektuálního vlastnictví (jméno, značka, identita, ikona dle pokynů Mozilly).

Clement Lefebvre přidává i seznam častých dotazů. Z něj plyne například toto: změna nastane pro verze Linux Mint 19.x, 20.x a LMDE s vydáním Firefox 96, tedy v těchto dnech. Na Mintu 20.3 nastala už během beta stádia s Firefoxem 95. Nemělo by ani dojít ke změně stávajících uživatelských nastavení. Změny v ostatních věcech ale mohou změnit to, jak uživatel svůj prohlížeč zná a má navyklý. Ti, kdo používali jako výchozí stránku třeba Yahoo či DuckDuckGo, zaznamenají změnu na Google (DuckDuckGo bude k dispozici i v nové verzi, ale pod jiným URL).

Zajímavý dodatek se týká Google jako vyhledávače. Ten totiž je jediným, který ve Firefoxu generuje nějaký příjem pro Mint.

K věci už se objevují i negativní komentáře, například Brian Fagioli zakončuje na Betanews svůj text větou, jaký to je smutný den pro uživatele Mintu i celou linuxovou komunitu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.