Hlavní navigace

Mozilla bude blokovat rozšíření s obfuskovaným kódem

3. 5. 2019

Sdílet

Firefox privacy Autor: Mozilla

Mozilla pokračuje ve svých snahách o bezpečnější prohlížení webu a tentokrát se zaměřila na rozšíření. Ta jsou velmi často unášena původním vývojářům a mají potenciál ohrozit soukromí uživatelů. Organizace aktualizovala pravidla pro rozšíření a mezi jinými výslovně zakázala rozšíření s obfuskovaným kódem. Takový kód je schválně upraven tak, aby byl pro člověka nečitelný a obtížně auditovatelný.

Zároveň upravila pravidla pro blokování rozšíření, aby byla jednodušši a bylo v nich méně prostorů ke sporům. Nové podmínky vstoupí v platnost 10. června, takže vývojáři mají přibližně měsíc na případné úpravy. Mozilla říká, že úprava by měla pomoci v boji proti zákeřným rozšířením. Podobná pravidla zavedl Google pro prohlížeč Chrome na konci loňského roku.

Organizace chce také přitvrdit v boji s problémovými rozšířeními, chce je přísněji odstraňovat, pokud poruší pravidla. Cílem je opět zvýšení bezpečnosti uživatelů, kteří se spoléhají na to, že v repozitářích Mozilly jsou prověřená a bezpečná rozšíření. Mozilla tedy brzy začne odstraňovat rozšíření porušující podmínky, obsahující kritické zranitelnosti, kompromitující soukromí či manipulující uživatelem.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.