Hlavní navigace

Mozilla chce opustit IRC jako oficiální komunikační kanál a vypnout vlastní infrastrukturu

29. 4. 2019

Sdílet

IRC

Mike Hoye z Mozilly na svém blogu prozradil, že se organizace v následujících měsících chystá opustit protokol IRC jako oficiální komunikační kanál. Ten byl mezi vývojáři i uživateli používán od samého začátku organizace, ale podle Mozilly už je po třech dekádách hodně zastaralý a hledá se za něj moderní náhrada.

Z technického hlediska je prý dnes složité se k IRC připojit a například z některých škol či firem to není možné vůbec. Je po nás nezodpovědné chtít po lidech, aby pracovali v prostředí, u kterého nemůžeme zaručit jeho zdraví, bezpečnost a produktivitu, vysvětluje Hoye.

Mozilla se zatím pro žádnou konkrétní komunikační platformu nerozhodla, ale definovala si požadavky: musí jít o produkt jiné firmy či organizace, je možné ji hostovat u sebe či zaplatit za službu, musí jít o moderní prověřené řešení a musí podporovat autentizaci. Organizace by měla novou službu vybrat během následujících měsíců a poté zrušit svou infrastrukturu irc.mozilla.org. Vše by mělo proběhnout během letošního roku.

Zdá se, že jde o rozhodnutí přicházející shora bez ohledu na správce infrastruktury nebo některé vývojáře. Pravda je, že existují modernější a přístupnější řešení než IRC, ale důležitou roli tu hraje zvyk a otevřenost současného stavu. Nové řešení může přinést uživatelské pohodlí, ale zároveň závislost na jeho dodavateli. Bude velmi zajímavé to celé dále sledovat, protože to jistě přinese spoustu třecích ploch.

V každém případě to ale neznamená, že IRC končí nebo že jej nikdo nebude používat. I když se Mozilla rozhodne používat pro oficiální komunikaci jiný nástroj, minimálně část vývojářů zůstane pravděpodobně původnímu způsobu komunikace věrná a najde si jinou infrastrukturu pro své potřeby.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.