Hlavní navigace

Mozilla Location Services (MLS) omezují použití API kvůli patentům

9. 9. 2019

Sdílet

Mapa

Mozilla oznámila, že je nucena omezit použití služby Mozilla Location Services (MLS). Problémem je patentový spor se společností Skyhook Holdings, Inc., která vlastní patenty k některým postupům používaným v otevřeném projektu.

Nedochází k úplnému zavření služby, ani ke sdílení jakýchkoliv informací. Bude ale omezeno použití API, přes které uživatelé geolokační službu používají. Podle uzavřené dohody musí Mozilla omezit přístup ke službě tímto způsobem:

  • všichni uživatelé MLS API si musí zažádat o vlastní API klíč
  • pro nekomerční účely (akademický výzkum, výuka, veřejné a open source projekty) je API omezené na 100 tisíc požadavků denně a na požádání může být navýšen
  • pro komerční účely je API omezené na 100 tisíc požadavků denně, tento limit nepůjde navýšit a platnost API klíče bude 3 měsíce
  • platnost již existujících klíčů vyprší 1. března 2020, pro komerční subjekty dříve (a Mozilla je bude kontaktovat)

MLS je otevřená alternativa ke komerčním geolokačním službám (článek na Rootu), které nabízí například Google, Apple nebo Nokia. Nad geolokačním rozhraním od Mozilly už jsou postaveny některé webové služby, používá je ale také například prostředí GNOME.

(Zdroj: Mozilla.cz)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.