Hlavní navigace

Mozilla odstraní z prohlížeče Firefox podporu protokolu FTP

Sdílet

Petr Krčmář 19. 3. 2020
Firefox logo

Už několik let se mluví o ukončení podpory protokolu FTP v prohlížečích Chrome a Firefox. Chrome je ve svých aktivitách výrazně napřed, ale teď už i Mozilla zveřejnila konkrétní plány. Důvodem ukončení podpory jsou problémy s bezpečností starého protokolu, který nepoužívá šifrování a není důvod ho preferovat před HTTPS. Kód ve Firefoxu je prý už také velmi starý a v minulosti v něm byly nalezeny bezpečnostní chyby.

Příští verze Firefoxu s označením 77 by proto měla podporu FTP ve výchozím stavu vypnout. Toto vydání je plánováno už na červen. Na stránce about:config bude stále možné podporu pro FTP explicitně zapnout a poté ji využívat. Bez tohoto zásahu už ale Firefox soubory přes starý protokol nestáhne.

V plánu je také kód pro FTP odstranit úplně, mělo by se tak stát na začátku roku 2021. Pak už nebude existovat možnost FTP zapnout a Firefox s ním skoncuje nadobro. Chrome má podporu vypnout v příští verzi 81 a kód zcela odstranit hned v té následující 82. Jejich vydání je ovšem zatím odloženo.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.