Hlavní navigace

Mozilla oznámila projekt Fission, skutečně víceprocesový Firefox

7. 2. 2019

Sdílet

Firefox multiprocess

Po roce utajených příprav Mozilla veřejně oznámila, že chce implementovat vlastnost site isolation – přísnější oddělení jednotlivých zobrazených stránek. Vyžaduje to přepsání Firefoxu tak, aby využíval izolovaných systémových procesů pro zpracování každé stránky zvlášť.

Nejde o nový koncept, podobnou věc už téměž rok používá Chrome. Firefox v současné době používá oddělený proces pro uživatelské rozhraní a několik dalších procesů pro zobrazení stránek. Nově oznámený projekt Fission tohle změní a vytvoří nový proces pro každou otevřenou stránku, kterou si uživatel právě prohlíží.

Půjde to dokonce tak daleko, že pokud bude uvnitř stránky otevřený další obsah v iframe, dostane i tato podstránka separátní proces. Celá tahle úprava má za úkol chránit uživatele před útoky, které zneužívají například načítání útočného kódu právě v iframech. Chrome to ostatně dělá velmi podobně.

Nejde o nijak malý projekt, bude prý trvat roky, než se novému způsobu běhu přizpůsobí celý kód Firefoxu. Spolupracovat na tom přitom budou muset prakticky všichni vývojáři, kteří do kódu přispívají. Žádné konečné datum tedy nebylo stanoveno, ale předpokládá se, že první fáze bude ukončena už během února. Ta bude přípravou pro zmíněné oddělení iframů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.