Hlavní navigace

Mozjpeg 2.0: ještě menší obrázky v JPG

16. 7. 2014

Sdílet

Společnost Mozilla uveřejnila novou verzi knihovny mozjpeg 2.0 pro kompresi obrázků do formátu JPG. Oproti nejpoužívanější knihovně libjpeg-turbo, ze které mozjpeg vychází, je velikost komprimovaných souborů při zachování kvality v průměru o 5 % nižší. Výjimkou ale nejsou ani zlepšení kolem 15%.

O technologii se velmi zajímá sociální síť Facebook, pro kterou i malé vylepšení v kompresi může přinést značnou úsporu. Firma už také přispěla na vývoj částkou 60 tisíc dolarů a mozjpeg v menším rozsahu testuje v praxi. V budoucnu to však formát JPG bude mít těžké, na jeho pozici se tlačí například univerzální formát WebP od Googlu, který ho už dnes užívá v několika svých službách – například na Google Play.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 7. 2014 13:48

  x14

  Otázka je, kolik to opravdu ušetří a také, o kolik je to pomalejší než libjpeg-turbo...

  Z README: 'mozjpeg' is not intended to be a general JPEG library replacement. It makes tradeoffs that are intended to benefit Web use cases and focuses solely on improving encoding. It is best used as part of a Web encoding workflow. For a general JPEG library (e.g. your system libjpeg), especially if you care about decoding, we recommend libjpeg-turbo.

  dále viz:
  http://www.libjpeg-turbo.org/About/Mozjpeg

 • 16. 7. 2014 14:13

  Pavel Cvrček

  Však to také nikdo neprezentuje jako obecnou náhradu libjpeg-turbo. Viz text v odkazovaném příspěvku ve zprávičce:

  We’re fans of libjpeg-turbo – it powers JPEG decoding in Firefox because its focus is on being fast, and that isn’t going to change any time soon. The mozjpeg project focuses solely on encoding, and we trade some CPU cycles for smaller file sizes. We recommend using libjpeg-turbo for a standard JPEG library and any decoding tasks. Use mozjpeg when creating JPEGs for the Web.

 • 17. 7. 2014 12:29

  __I__ (neregistrovaný)

  ....například na Google Play.

  Tak preto v niektorých prehliadačoch namiesto obrázkov je len prázdne miesto

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.