Hlavní navigace

MPV 0.33 s 10bit barvami, AV1 či přepracovaným zvukem

24. 11. 2020

Sdílet

mpv Autor: David Ježek

Multimediální přehrávač MPV, nástupce projektů MPlayer / MPlayer2 přichází po několika měsících v nové verzi 0.33. Ta přináší mimo jiné změnu v build systému, kde projekt přešel na Python 3. Na Windows pak podporuje režim Direct3D 11 exclusive fullscreen a také HiDPI, na Linuxu a X11 pak 10bit zobrazení (tedy režim s 10bitovými barvami).

Součástí projektu je odteď také API pro softwarový rendering, přehrávač dále umí automaticky načítat externí soubory typu cover art a nechybí mu výstup do terminálu pomocí Sixel. Naopak je deaktivována podpora GLX support ve prospěch EGL), autodetekce na Raspberry Pi nyní preferuje open-source video stack, přepracován je interní systém práce se zvukem (mj. přibyl filtr scaletempo2 z projektu Chromium), je zde lepší podpora změny velikosti na Waylandu a další věci. Do výchozího balíku povolených kodeků pro hardwarové dekódování přibyl formát AV1. Podrobnosti shrnuje Github projektu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.