Hlavní navigace

Multiprocesový Firefox se dostává k testerům

15. 9. 2014

Sdílet

O snaze udělat z Firefoxu multiprocesový prohlížeč se mluví už mnoho let. V posledních měsících ale tato snaha dostala konkrétní obrysy a vývojáři na ní intenzivně pracují. Uživatelé vývojové verze jsou nyní vyzýváni, aby tuto funkcionalitu aktivovali a začali testovat. Podle vývojářů totiž v nejbližším vývojovém milníku (M1) už bude podpora použitelná pro testovací účely.

Bohužel zatím multiprocesovost rozbíjí některé vlastnosti, nefunguje například tisk, prostřední tlačítko myši nebo se není možné přihlásit na GMail bez zapnutí cookies třetích stran. Také některá rozšíření přestanou fungovat. Pokud se i přesto chcete zúčastnit raných fází testování, zapněte si na stránce about:config volbu  browser.tabs.remote.autostart.

Cílem celé snahy je umožnit Firefoxu využít více procesorových jader a zároveň zajistit nezávislost jednotlivých panelů a celého prostředí. V budoucnu by se tak už nemělo stávat, že by jedna zaseklá stránka brzdila ostatní weby nebo celý prohlížeč.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 15. 9. 2014 15:01

  ppp (neregistrovaný)

  Víceprocesovost určitě ano. I když to bude celkově žrát více výkonu. Takže možná vypínatelně, pro případ použití na slabších strojích pro "nezlobivé" stránky.

  Poslední odstavec zmiňuje víceprocesorovost. Tam by bylo dobré, aby to umělo omezit počet použitých jader/threadů. Aby se místo zaseknutí celého prohlížeče neobjevilo zaseknutí celého počítače. Zatím mohl počítač přežít seknutí prohlížeče díky dalším volným jádrům.

 • 15. 9. 2014 15:16

  Marek Raida (neregistrovaný)

  S nefunkcnim prostrednim tlacitkem,GMAILEM a stabilitou jsem mel take problemy,ale staci udelat z menu browser Reset (zachova hesla,bookmar­ky,cookies apod.) a vse beha jako na dratkach - doporucuju!