Hlavní navigace

Může Wayland běžet všude?

23. 11. 2010

Sdílet

Wayland byl od začátku navržen tak, aby využíval nejnovější grafické technologie v jádře jako KMS nebo GEM. Bohužel to také znamená dost omezené množství hardwaru, na kterém může běžet. Ve skutečnosti to jsou jen grafické karty Intel, které měly podporu hned z kraje, díky otevřenosti vývoje. Později se přidaly open source ovladače pro grafické karty AMD a NVIDIA, ale ty jsou nevhodné například pro hraní her nebo pro jiné náročné vykreslování 3D grafiky, takže uživatele limitují.

Proto se nyní objevily dva patche, které dokáží dostat Wayland mimo jaderný frame-buffer a spustit ho i na jiných než podporovaných ovladačích. Patche nejsou zrovna produkčního charakteru, ale jako důkaz, že to lze udělat i jinak postačí a v budoucnu by mohly pomoci rozšíření projektu  Wayland i tam kde to teď není možné.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.