Hlavní navigace

Na procesorech Intel Alder Lake lze provozovat AVX-512

9. 11. 2021

Sdílet

Intel Alder Lake Autor: VideoCardz, podle licence: Rights Managed

Nové procesory Intel Alder Lake standardně podporu instrukcí rodiny AVX-512 nenabízejí a informace přímo z Intelu v průběhu měsíců před jejich uvedením na trh hlásala, že AVX-512 bude na těchto procesorech fyzicky deaktivované. Opak je ale pravdou, podporu AVX-512 je možné softwarově zapnout, jediné co je pro to potřeba, je vypnutí úsporných x86 jader (značených E).

Phoronix tedy provedl rychlý test nejvyššího procesoru Intel Core i9–12900K ve variantě výchozí, s vypnutými E-jádry a s aktivovaným AVX-512. Rozdíl v naměřených testech je velký, avšak nelze jednoznačně a obecně říci, že některá z variant nastavení CPU je nejvýhodnější ve všech případech. Obecně platí, že aktivace AVX-512 (spojená s nutnou deaktivací E jader) vede k viditelnému navýšení spotřeby CPU (to je společné všem procesorům, které kdy AVX-512 podporovaly). S AVX-512 je možné dosahovat výkonu vyššího o desítky procent i více, avšak v jiných testech je naopak výkon s AVX-512 znatelně nižší (a za výše uvedenou cenu v podobě vyšší spotřeby).

AVX-512 tedy lze s Alder Lake provozovat, avšak jednoznačně jej doporučit nikoli. Otázkou také zůstává, zdali se bude Intel snažit tuto možnost omezit s novými BIOSy či mikrokódy CPU.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.