Hlavní navigace

Na Raspberry Pi Pico je možné spustit unixový operační systém Fuzix

25. 2. 2021

Sdílet

Raspberry Pi Pico mince Autor: Raspberry Pi Foundation

Na jednočipovém počítači Raspberry Pi Pico je nyní možné spustit unixový operační systém Fuzix. Jeho autorem je Alan Cox a jde o operační systém určený pro velmi malé počítače. David Given portoval Fuzix na některé další platformy a patří mezi ně právě také počítač Pico, jehož procesor RP2040 je postaven na dvou jádrech Arm Cortex-M0+, obsahuje 264 kilobajtů RAM a je možné k němu připojit dalších až 16 MB externí paměti.

Fuzix byl původně určen pro procesor Z80, který je mimo jiné součástí počítačů ZX Spectrum. Dokáže ale také využít výrazně výkonnější procesor včetně většího množství paměti. Na Pico zatím využívá jen jedno procesorové jádro, jeden proces může využít až 64 KB paměti a těchto procesů může naráz běžet až 15. Součástí je také unixový souborový systém, podpora SD karet a sériová konzole, kterou najdete na UART0. Další detaily najdete v rozsáhlém blogpostu na webu Raspberry.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.