Hlavní navigace

Na výstavě k výročí vzniku Československa prezentuje Univerzita Karlova také projekt BIRD

24. 5. 2018

Sdílet

BIRD Autor: CZ.NIC

Univerzita Karlova připravila v rámci oslav vzniku Československa výstavu s názvem „Univerzita a republika: 100 let – 100 předmětů – 100 příběhů“. Vedle Nobelovy ceny Theresy a Carla Coriových (1947), aktovky Jana Palacha (1969) nebo Templetonovy ceny profesora Tomáše Halíka (2014) je zde představena cena LINX Awards 2010, která byla udělena českému systému BIRD.

Světově nejvíce používaný routovací démon vznikl v roce 1999 jako seminární práce na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Jeho autory jsou Martin Mareš, Pavel Machek a Ondřej Filip, současný výkonný ředitel sdružení CZ.NIC, který se na jeho vývoji podílí dodnes.

Routovací démon BIRD je nyní vyvíjen ve výzkumném a vývojovém centru Laboratoře CZ.NIC. Zde mimo jiné vznikly i mezinárodně uznávaný bezpečnostní projekt Turris, autoritativní DNS server Knot DNS nebo Knot Resolver.

(Zaslal Vilém Sládek.)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.