Hlavní navigace

Na YouTube se nahraje 60 hodin videa každou minutu

24. 1. 2012

Sdílet

Počet videí přidaných na YouTube stále roste. Zatímco v roce 2007 uživatelé každou minutu nahráli 6 hodin videa, teď se služba dostala na desetkrát vyšší hodnotu. Každou minutu tedy uživatelé nahrají 60 hodin videa. To je hodina videa každou sekundu. Za posledních osm měsíců se jedná o nárůst o 30 %.

Google při této příležitosti spustil informační web OneHourPerSecon­d.com, na kterém přepočítává, co se při takové časové kompresi všechno stane za pár sekund. Mimochodem denně se uživatelům na YouTube zobrazí 4 miliardy videí. Kolik jste jich dnes už viděli?

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 1. 2012 8:02

    Diskobolos (neregistrovaný)

    ... alespoň pro mě. Nemáte někdo nějaký zajímavý odkaz, jak se takové úložné prostory řeší/pravují?

  • 24. 1. 2012 8:22

    Tomáš Matějíček

    To si od SGI objednas kamion, a ten je plnej blejd serveru v rakach, a kazdej ma treba 8 disku, a tvari se ten kamion jako jeden velkej 1000 procesorovej stroj napriklad. Maj to vychytany natolik, ze ty blejd servery nemaji ani zdroje, je k nim rovnou privedenych potrebnych X voltu, chlazeni maji vymyslene aby co nejlip chladilo celej rack prirozenym proudenim vzduchu, proste to maj vychytane :) Videl jsem o tom prednasku na nejakem Linux Expu nebo necem takovem. Nerikam ze to tak dela google, jen ze ty moznosti jsou daleko nekde jinde nez u jednoserverovych krabic s jednim diskem.

    Kdyz vezmu ze jedno 15ti minutove video je treba 100MB, tak za 1 vterinu musej ulozit 400MB, coz je cca 35TB za den. A to je 'pouhych' 18 dvouterovych disku, plus nejaka ta parita. Kdyz beru ceny na ktere dosahnu ja (3000,- za disk) tak to dela nejakych 60000 CZK nakladu denne, kdyz nepocitam ze ty disky musej byt do neceho pripojeny. Ale velkoodberatel jako google urcite ma ceny uplne jine, a urcite neplati 20% DPH jako ja :)

  • 24. 1. 2012 9:26

    MaT

    Pokud má organizace 50 a víc vývojářů, které může dedikovat na infrastrukturu, tak se takové věci už dělají jinak. U webových technologií není potřeba, aby se operační systém nebo úložiště tvářilo jako jeden systém nebo jedno úložiště.

    Ta architektura bude poměrně jednoduchá - nějaké clusteříky s lokálnimi disky apod. Vše se zjednodušší, když si uvědomíte, že význam jednotlivých videí není stejný a v čase se navíc mění k lepšímu. Stojí to v podstatě na tom, že se musí vyřešit úzká hrdla operačního systému, serverů (HW), aplikací a I/O systému. A to jde vždy lépe nějakou inteligentní SW politikou než hrubou HW silou. Navíc tu SW politiku můžete časem adaptovat, což se s HW dělá dost blbě.

    A k těm výpočtům kapacity: + repliky na úrovni základního úložiště + repliky na úrovni CDN + každé video se, pokud se nepletu, generuje do 3(?) formátů + videa se připravují v několika rozlišeních (nevím jaké má YT politiky). Takže ona kapacita roste daleko rychleji.

  • 24. 1. 2012 15:42

    T-T (neregistrovaný)

    0000

Byl pro vás článek přínosný?