Hlavní navigace

Nadace FSF vydala prohlášení k Windows 10

4. 8. 2015

Sdílet

Nadace pro svobodný software (FSF) vydala prohlášení k Windows 10 v němž vyzývá k jejich odmítnutí a přidání se k světu svobodného softwaru.

V textu je zmínka o tom, že Microsoft začne testovat méně bezpečné aktualizace na méně platících uživatelích, předtím než je nabídne uživatelům, kteří zaplatili za OS větší sumu.

„Protože jsou v podstatě nezabezpečené a neřeší soukromí uživatelů, Windows je jako otevřené okno do vás. Jelikož odstraňuje  uživatele a nezávislé odborníky z procesu vývoje, jsou také uzamčenými dveřmi do vašeho počítače, kde pouze Microsoft má klíč.“

Pokud se chystáte instalovat OS Windows 10, zvažte také možnost přejít na svobodný a otevřený OS GNU/Linux.

„Vzhledem k tomu, že Windows 10 nemá otevřený kód, nemůže si být uživatel vůbec jistý tím, jak je s jeho daty nakládáno v pozadí, naopak otevřený systém založený na GNU/Linux je vyvíjen transparentně profesionály a dobrovolnými komunitami na celém světě a jejich práce je volně sdílena s každým na celém světě. Uživatelé tak mají zásadní vliv nad vývojem softwaru.“

V závěru prohlášení je sada doporučení pro lepší propagaci free software a tip na používání hashtag #UpgradeYourWorld u příspěvků, jež jsou namířeny proti Windows 10.

(Zdroj: FSF.org)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.