Hlavní navigace

Nahradíte Linux ilegálními Windows? Budeme to vědět!

6. 11. 2007

Sdílet

Společnost Everex nedávno vydala levný počítač, který obsahuje linuxový operační systém, který je zaměřený především na práci s online aplikacemi Google. Firma tvrdí, že při automatických updatech pozná, kolik uživatelů zůstalo u Linuxu a kolik jej nahradilo ilegálními MS Windows. Takové riziko tu samozřejmě je a je poměrně reálné. Otázka ale zní, jak Everex pozná, že jsou Windows nelegální nebo že si uživatel nenainstaloval jinou linuxovou distribuci. Že by hardwarová štěnice?

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 6. 11. 2007 14:25

  Peppa1 (neregistrovaný)
  Ilegální Windows nepozná ani Microsoft natož nějaký ...

  A legální Windows tam býti nemohou?

  Poznat to mají při updatu čeho? Biosu, firmware?
 • 6. 11. 2007 15:15

  Dramenbejs (neregistrovaný)
  Zajímavá myšlenka... Ale google by to poznat mohl -- ten má přehled která licenční čísla se kdy objevila na netu...
 • 6. 11. 2007 14:33

  miro (neregistrovaný)
  Everex, the latest company to introduce a low-priced desktop Linux system, will know how many end users replace the pre-installed Linux opearating system with a license infringing copy of Microsoft Windows.
 • 6. 11. 2007 14:34

  martin (neregistrovaný)
  No to si teda nedělají moc dobrou reklamu, když předem hlásí, že budou své zákazníky špehovat...

  BTW, neříká se česky "dozvíme se to" nebo "poznáme to"?
  "Budeme to vědět" zní hrozně a vypadá to jako tupý doslovný překlad z "We will know"...
 • 6. 11. 2007 15:39

  Pepa (neregistrovaný)
  při prodeji musíte podepsat EULA, že na ten HW nenainatalujete Windows?
  Pak by jakákoliv instalace Windows na tom kompu byla ilegální, ne?

  :-))
 • 6. 11. 2007 16:53

  Bilbo (neregistrovaný)
  Tak jejich predinstalovany linux asi bude mit automaticke aktualizace a pri nich se proste posle nejake ID pocitace. Pokud prestanou chodit pozadavky na aktualizace, tak to poznaji. Bohuzel tohle nepozna ty kteri "premazli linux nelegalnimi windows" od tech, kteri premazli jejich predinstalovany linux nejakou jinou distribuci (nebo jinym OS, treba freebsd nebo sun os) nebo od tech, kteri si pocitac koupili a z nejakeho duvodu ho nemaji vubec pripojeny do netu (at uz si tam nechaj to jejich puvodni distro nebo ne) nebo ho vubec nejakou dobu nezapli (takovy vanocni darek typu pocitac hnije ve skrini typicky od momentu koupe zhruba do 24.12.) Tahle detekce ma asi dost false positives :)
 • 6. 11. 2007 16:53

  bez přezdívky
  Rikam si, ze by si ta firma mozna mela spise prolouskat filozofii svobodneho SW. Myslim, ze kazdy ma pravo si na pocitac nainstalovat co uzna za vhodne, vcetne MS Windows (at uz jako preinstalaci nebo jako dualboot). Tim samozrejme netvrdim, ze souhlasim s instalaci ilegalnich Windows. Spise se zamyslim nad potencionalnimi zakazniky, protoze komunita kolem svobodneho software je na podobne restrikce a spehovani pomerne citliva... :-(
 • 6. 11. 2007 22:02

  miro (neregistrovaný)
  Nemůžu si pomoct, ale po přečtení zdroje tomu rozumím zhruba takto:

  Původní zpráva je slepencem dvou nesouvisejících informací:

 • Everex dodává na trh nějaký počítač s předinstalovaným non-free distrem Linuxu. Zakladatel společnosti gOS vyvíjející to non-free distro prohlásí, že budou schopni říct, na kolika počítačích zůstane nainstalováno jejich distro. Vzhledem k tomu, že evidentně budou provozovat jediný existující repozitář, to nebude až tak velký problém. O tom, že by dokázali poznat kdo zůstal u Linuxu a kdo jej nahradil ilegálními MS Windows. jak se píše ve zprávičce, tam není ani slovo. Dokonce tam není ani slovo o tom, že by dokázali poznat, na kolika počítačích nezůstalo nainstalováno jejich distro. To vyjádření je samo o sobě velmi korektní.


 • Druhá (de facto zcela samostatná) informace je v odstavcích 5-7 (perex nepočítaje). V šestém odstavci se píše o tom, že v rámci boje proti nelegálním Windows čínské úřady sledují, zda na počítačích s předinstalovaným Ubuntu běží stále Linux (IMHO pouze kontrolou internetu a omezením přístupu čínských uživatelů k repozitářům mimo kontrolu čínské vlády, případně přímým dohledem úřadů, pokud je nějaký monitorovací nástroj ve standardním Ubuntu, je to distro na odstřel). V pátém odstavci jakýsi pohlavár Canonicalu (jeho funkci opravdu neumím přeložit) tvrdí, že mimo Čínu Canonical nemonitoruje, zda se předinstalovaná Ubuntu na zakoupených počítačích dále používají a Mark Shuttleworth k tomu (v semém odstavci) dodává "neumíme rozeznat uživatele který si nainstaloval Ubuntu sám od uživatele, který používá OEM instalaci".


 • Tyto dvě nesouvisející informace ComputerworldUK spojil do jedné zprávy a celé to obalil FUDem, že prý Everex tvrdí, že dokáže poznat, kolik zákazníků přeinstalovalo původní OS nelegálními Windows (viz perex). Za prvé, pokud tam někdo něco tvrdí, tak je to představitel gOSu (které dodává ten OS), nikoli Everex, který dodává HW, a za druhé představitel gOSu vůbec nic takového netvrdí (na což BTW poukazuje hned první příspěvek v diskusi pod originální zprávou - Note the part where he isn't silly enough to infer that if it's not their os, it's windows. The windows quote was totally unrelated. Do you need your coffee?).

  Tato zprávička bohužel převzala hlavně ten FUD, a díky interpretaci originální části FUDu Everex, (...) will know how many end users replace the pre-installed Linux opearating system with a license infringing copy of Microsoft Windows jako Firma tvrdí, že (...) pozná, kdo zůstal u Linuxu a kdo jej nahradil ilegálními MS Windows a díky spekulaci o hardwarové štěnici z toho root.cz udělal FUD^2.

  Tak nevím, jestli má téhle zprávičce dát známku pět, nebo si tu veřejně postěžovat, že v tomhle případě mi nestačí stupnice... :-/
 • 7. 11. 2007 5:53

  anonymní
  "...pokud je nějaký monitorovací nástroj ve standardním Ubuntu, je to distro na odstřel..."

  No to by byl teda šok.
 • 7. 11. 2007 8:08

  miro (neregistrovaný)
  No, tohle je jen velmi hypotetická možnost, IMHO. Shuttleworth nepoužívá Linux první týden, takže v takovýchto věcech je zcela jistě v obraze. Stejně tak je mu jasné, že díky zdrojovým kódům by byla jen otázka času, kdy se něco takového provalí.
 • 7. 11. 2007 11:14

  miro (neregistrovaný)
  Text zprávičky byl dnes dopoledne upraven, původní text ... pozná, kdo zůstal u Linuxu a kdo jej nahradil ... byl nahrazen ... pozná, kolik uživatelů zůstalo u Linuxu a kolik jej nahradilo ....
 • 7. 11. 2007 13:59

  delphym (neregistrovaný)
  Diky za praci s odhalenim praveho vyznamu a kloubok dolu!

  nasvecuje to jiz delsimu pocitu, ze z roota se stava bulvar :-(
  xjo...
 • 7. 11. 2007 11:29

  Snehuliak (neregistrovaný)
  Je si myslim ze v clanku je chyba a malo tam byt nelegalny Google :-D
 • Zasílat nově přidané názory e-mailem

  Byl pro vás článek přínosný?

  Autor zprávičky

  Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.