
Národní centrum kybernetických operací (NCKO) vyzývá poskytovatele připojení k blokování přístupu na více než dvě desítky dezinformačních webů. Své členy o to také žádá peeringový uzel NIX.CZ. Podle informací na sociálních sítích už někteří poskytovatelé weby na tomto seznamu blokují, zatím ale nejsou k dispozici žádné podrobné oficiální informace.
NCKO podle žádá operátory o zablokování celkem 22 webů: Ac24.cz, aeronet.cz, Ceskobezcenzury.cz, cz.sputniknews.com, Cz24.news, Czechfreepress.cz, Eurabia.cz, Exanpro.cz, Infokuryr.cz, narodninoviny.cz, Novarepublika.cz, Nwoo.org, Pravyprostor.cz, Protiproud.cz, Prvnizpravy.cz, rukojmi.cz, Skrytapravda.cz, Slovanskenebe.com, Svobodnenoviny.eu, Svobodny-vysilac.cz, Voxpopuliblog.cz a Zvedavec.org.
Žádost navazuje na včerejší usnesení vlády, ve kterém vláda vyzvala všechny relevantní subjekty, aby přijaly opatření, která povedou k zamezení šíření nepravdivých a zavádějících informací v kybernetickém prostoru, které slouží k manipulování obyvatelstva směrem k ospravedlnění a schvalování aktuální ruské vojenské agrese.
Sdružení CZ.NIC včera z DNS vyřadilo osm dezinformačních webů, své rozhodnutí přitom obhajuje svými pravidly registrace domén [PDF], kde se v článku 17 vymezují pravidla pro možné zrušení domény, včetně situace, kdy dochází k ohrožení národní či mezinárodní počítačové bezpečnosti
. Důvod je, že dezinformace šířené těmito weby přímo ohrožují národní bezpečnost České republiky. Ohrožují i kybernetickou bezpečnost země, a proto jsme se je rozhodli zablokovat,
řekl Ondřej Filip pro Deník N.