Hlavní navigace

NASA chce kolonizovat planetu Venuši pomocí high-tech vzducholodí

6. 1. 2015

Sdílet

Když se mluví o osídlování nových planet, většinou se tím automaticky myslí kolonizace Marsu. Naše druhá planeta sluneční soustavy Venuše však může být ve skutečnosti lepší volbou. Planeta je blíže Zemi než Mars. Cesta na ni by trvala zhruba 400 dní, na rudou planetu až 900 dní. To by se dramatický projevilo na nákladech spojené s cestou. Teplota v horní atmosféře Venuše je bližší zemi. Má zhruba 75 °C, kdežto na Marsu je teplota hluboko pod bodem mrazu, okolo –60 °C. Dále je na Marsu 40krát větší radiace, což nesvědčí přístrojům.

To vše podle vědců z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) nasvědčuje tomu, že je planeta Venuše vhodnější pro kolonizaci. Neplánují však na planetě přistát, nýbrž ji chtějí kolonizovat pomocí high-tech vzducholodí. Tato monstra by měla mít 130 metrů na délku a 34 metrů na výšku a pohybovala by se ve výšce 50 kilometrů nad povrchem. Co se týče energie, měly by být plně soběstačné díky solárním panelům.

Představa to je hezká, ale tyto revoluční myšlenky často skončí bez realizace. A to nejčastěji z finančních důvodů. 

(Zdroj: Novinky)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Michal Strnad pracuje ve sdružení CESNET, provozující národní síť vědy a výzkumu, Akademii věd České republiky a jako redaktor na serveru Root.cz. Kromě počítačů rád běhá, kuchtí a čte vše, co se mu dostane pod ruku.