Hlavní navigace

NASA úspěšně experimentuje se satelity s OS Android

29. 4. 2013

Sdílet

NASA minulou neděli vypustila na oběžnou dráhu satelity postavené ze smartphonů. Jedná se o takzvané nanosatelity o velikosti kostky s hranou 10 cm. Dva satelity, nesoucí označení Graham a Bell, jsou postavené na HTC Nexus One (projekt PhoneSat 1.0) a třetí, nesoucí označení Alexander, je postaven na Samsungu Nexus S (projekt PhoneSat 2.0.beta).

Cena prvních dvou je méně něž 3 500 USD a poslední zmiňovaný stojí necelých 7 000 USD. Graham a Bell obsahují kompletní telefon bez zadního krytu s externí baterií. Po jejím vybití již nebudou fungovat. Alexander je již vybaven solárními panely, ale z důvodu váhy z telefonu byly odstraněny některé nepotřebné komponenty. Alexander by měl fungovat po celou dobu života satelitů.

PhoneSat

Komunikace s Grahamem a Bellem je jednosměrná a data odesílají rychlostí 1,2 Kbps. Posílají pakety o velikosti přibližně 100 bajtů. NASA nemá dostatečné pokrytí přijímacích stanic a tak sbírá data od radioamatérů (více než 250 pozemních stanic) a z těch poté rekonstruuje zaslané fotografie. Alexander posílá diagnostická data o efektivitě solárních panelů.

PhoneSat

(Zdroj: Dsl.sk)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?