Hlavní navigace

Návrh na účinnější kompresi Fedory 34 pomocí XZ zamítnut

15. 9. 2020

Sdílet

Fedora 32

Z důvodů obav o přílišné prodloužení doby instalace systému došlo k zamítnutí úpravy komprese XZ pro instalační SquashFS obraz budoucí verze Fedora 34. Sice by použití jiných parametrů komprese XZ vedlo k přibližně 142MB úspoře velikosti obrazu, došlo by však k prodloužení doby instalace o zhruba 6,5 %, což lidé z Fedory tedy shledali přílišným.

K zamítnutí došlo na posledním setkání Fedora Engineering and Steering Committee. Konec plánů na tuto změnu není tragédií, Fedora může nasadit například Zstd, která oproti XZ přináší rychlejší dekompresi, prozatím však žádné takové rozhodnutí nepadlo.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 15. 9. 2020 10:31

  Ravise
  Stříbrný podporovatel

  In doing so there should be roughly a 6.5% / 24 second longer install time (zdroj), to bych osobně za tak katastrofální nárůst nepovažoval :) I když je pravda, že ani ta úspora není v době 8GB flashek nijak závratná (asi 8%).

 • 15. 9. 2020 10:32

  Miroslav Šilhavý

  Zajímalo by mě, jestli se zabývají celkovou ekologickou stopou - tj. energie na kompresi (několikařádově méně častokrát), energie na přenos většího/menšího objemu dat a energie na dekompresi (mnohokrát). To by byl podle mě taky zajímavý (a zodpovědný) pohled na věc. Osobně tipuji, že se to bude víc korelovat s rychlostí dekomprese, ale může to být zavádějící díky možnosti využít více jader procesoru. Nedovedu odhadnout nárůst výdaje energie během přenosu většího objemu dat.

  15. 9. 2020, 10:34 editováno autorem komentáře

 • 16. 9. 2020 6:38

  lzap

  Tak to ale není. Fedora uz xz pouziva jak pro baliky rpm tak i pro iso. Navrh je o parametrech komprese, konkrétně o velikosti bloku. Phoronix to tentokrat napsal spravne, chyba na strane prijemce. :)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.