Hlavní navigace

Návrh zákona o kybernetické bezpečnosti byl odeslán k meziresortnímu připomínkovému řízení

16. 4. 2013

Sdílet

Aktualizováno: Přečtěte si náš článek s rozborem obsahu zákona.

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) dnes rozeslal do meziresortního připomínkového řízení návrh zákona o kybernetické bezpečnosti (ZKB) a o změně souvisejících zákonů. Jeho současné znění je k dispozici na internetových stránkách NBÚ www.nbu.cz.

NBÚ připravil návrh ZKB na základě usnesení vlády ze dne 30. května 2012 č. 382. Na jeho přípravě pracovala odborná komise vedená NBÚ a složená ze zástupců Ministerstva vnitra, Ministerstva obrany, ČTÚ a dalších příslušných institucí. Začátkem roku 2013 byl návrh dva měsíce konzultován s odbornou veřejností. Nyní mají určené státní orgány i odborná veřejnost dvacet pracovních dnů k prostudování návrhu a předložení připomínek k jeho znění.

Zákon je „postaven“ na dvou zásadách a třech pilířích. První zásadou je minimalizace zásahu do práv soukromoprávních subjektů, druhou zásadou je individuální odpovědnost za bezpečnost vlastních informačních systémů. Tři pilíře tvoří: 1. bezpečnostní opatření (standardizace), 2. hlášení kybernetických bezpečnostních incidentů, 3. protiopatření, tzn. reakce na incidenty.

Návrh zákona počítá se dvěma dohledovými pracovišti – národním a vládním CERT. Národní CERT (je označován také jako CSIRT) pro soukromou a akademickou sféru, vládní CERT pro státní instituce a kritickou informační infrastrukturu.

Po ukončení a vyhodnocení připomínkového řízení plánuje NBÚ předložit vládě ke schválení návrh ZKB včetně návrhu prováděcích předpisů koncem června tohoto roku.

(Zdroj: Tisková zpráva)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.