Hlavní navigace

Navržen framework pro monitoring přehřívání povrchu zařízení v Linuxu

7. 10. 2020

Sdílet

Vývojáři v Linaro pracují na DTPM frameworku pro Linuxové jádro, který bude ve svém důsledku plnit potřebné předpisy pro zjišťování maximální povolené teploty povrchu zařízení/přístrojů.

Dynamic Thermal Power Management (DTPM) framework je novým univerzálním rozhraním, které pracuje s hodnotami spotřeby různých zařízení (zejména s důrazem na mobilní, resp. ultramobilní) a výhledově bude poskytovat v uživatelském prostoru komunikační cestu pro aplikační profily a alokaci správného množství proudu pro rozličné komponenty. Cílem je rozhraní, které umožní držet teplotu povrchu zařízení či přístroje pod 45 °C, čímž budou plněny zákonné normy požadující takový limit (s rezervou), aby se zamezilo riziku spálení uživatele povrchem přístroje.

Nový framework staví na současném frameworku PowerCap. Prozatím je ve stádiu návrhu a je tedy otázkou, zdali / v jaké podobě / kdy se případně do linuxového jádra dostane.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 10. 2020 15:16

    Křišťan Surname

    Za zmínku stojí, že některé platformy (např. Ryzen APU) tohle dělají přímo ve firmwaru SoC. Dochází pak k veselým situacím, kdy jsou jádra škrcena na zlomek výkonu, přestože je na nich sotva 60 °C. T_edge ale hlásí 50 °C a nesmíme přece uživateli ultratenké hořčíkové placky spálit prstíčky :)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.